Asja on Selewä !

Ensikesän reitti on aikas paketissa.

Ensinnäkin pyörään on hankittuna kaikki kommervenkit mitä normaali hillopurkilla saa. Listaa malliksi näin alkuun:
-210L perälaukku
-78L sivulaukut/kpl
-tankkilaukku ( ISO! )
-megareppu muijalle, joka takapenkillä istuu
....( ei ole vielä nimetty, joten kannattaa vastata ! )

Pyörä on uusi MENDEX PROLAR XXL-V 1700 Vaseline.
Runkonumero ---> 1
8686
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ihan vaan sen kyytiläisen mietittäväksi listaa mukaan tulevista tavaroista :
-3 eturengsta
-7 takarengasta
-37 l öljyä
-voggipannu
-kaasupullo
-37 pl koskenkorvaa
-undulaatti
-hieromasauva ( 4 eri kokoa )
-ketjut
-kartaani
-5 pl vaseliinia
-Biken vuosikerta
-tieteiskoneisto ( 328 sx OSBORNE )
-puhelin
-vaatekaappi ilman aspiraatiota
-vaatekkaappi aspiraatiolla
-14 rasiaa suklaata
-vara satula
-pelkkä satula
-fillarointihousut
-Torkkolan sähköoppikirja
-loira
-koipussi
-työkalusarja
-Buster L ja 50 hp Yamaha
-Bussi
-levikesarja
ja
-konjaakkipullo

Jotain kyllä unohtui, mutta saatan faksata ne myöhemmin tiedoksi.

Kiitos ja kuulemisiin.....

Äänestä
  • tuttu kertoi löytäneensä sukellusretkellä JÄTTIKOKOISEN hieromasauvan järvestä.

    sen täytyy olla sun retkiltä sun matkatavaroistasi päätellen.

    enää en myöskään ihmettele sitä polliisin löytämää käytettyä pumpattavaa barbaraa josta uutisoitiin tässä joku kuukausi sitten.

    (mistä näitä 'huuliveikkoja' löytyy?)

    Äänestä

  • Kun hankittiin vaimon kanssa kahdelle satakiloselle tuommoinen Kymco Zing, on muuten ärhäkkä peli, niin jaksaakohan se ihan tuommoista kuormaa ja kuinka tulli suhtautuu Sipoon rajalla ?

    Äänestä

Kuinka aikuinen ihminen yleensä viitsii, motivoituu ja jaksaa kirjoittaa moisen sepustuksen!
Kerrassaan uskomattoman tyhmää ja lapsellista mutta Suomi on vapaa maa joka tarkoittaa, että hullutkin ovat vapaana!

Äänestä
  • ...minkälaista on elää liian tiukka pipo päässä.

    Musta tää oli parasta täällä pitkiin aikoihin.
    Aika tarkkaan ton itsekin luit ja vielä kommentoit.
    Oisit vaan ohittanu ja jättäny arvoonsa.

    Lisää hervottomia kirjoituksia talvea lyhentämään !

    Äänestä

että Suomen terveydenhuolto on säästösyistä siirtynyt täydelliseen avohoitojärjestelmään. Voi tietysti olla niinkin, että esseen kirjoittanut henkilö toimii itse hoitopuolella. Nykyään kun ei hulluja, koska ovat enemmistöä tässä maassa, voi oikeen arvostella joutumatta itse helvetillisen hyökkäyksen kohteeksi. Veikkaan kuitenkin ettei tuo kirjoittaja yllä ÄO,n puolesta lähellekään kehumaansa arvoa. Mutta totesihan hän itsekin, että ne saattavat olla desibelejäkin. Aikamoinen meteli käy kallon sisällä.

Äänestä

juttu.Huumoria piddää olla.

Äänestä

Tokkopa sentään keravaan saakka eli asti. Pitkä on matka ja tuskin tuolla varustuksella onnistuu.
Ollaan mekin kakspäällä ajettu Lahdesta heinolaan vuonna -96 kun vielä moottoritietä ei ollut. Kyllä siinä pakarat puutui, vaikka sohvalla ajettiinkin. Malliksi voisin ton sun listan lisäksi laittaa kamat joita meillä oli.
Eli ensinnäkin leirielämää ei voi viettää ilman ajanvietettä. Siihen varaat hanurin, mandoliinin ja jos mahdollista flyygelin. AllWrongi myy kätevää flyygelitelinettä perälaukun jatkeeksi.
14 mailan golfbägit molemmille, koris, seiväshyppyteline ja kolmet piikkarit ehdottomasti iltojen iloksi.
Jollei majataloon mahdu, tai jos hotelliin ei ole varaa, kannattaa matkaan varata paineilmalla täytettävä varastohalli. Jo 50neliön telttaan sopii kivasti pyörä ja kamat sekä illanistujaisiin mukavasti porukkaa. Myös koottava matkailuvaunu on vaihtoehto, mutta se on hieman hidas rakennella.
Pyöränne saattaa matkalla rivahtaa kuorman alla, joten eksoottisten runkorakenteiden hitsaukseen kannattaa varata mig, tig, kaasu ja puikkokoneet. Myös pienikokoinen luokkahitsari saattaa olla kätevä, mutta usein ovat kovia syömään ja ennenkaikkea juomaan, joten tuon alkuperäisen kossupullomäärän saatte ainakin triplata.
Noilla eväillä kannattaa lähteä miettimään. Jos mahdollista niin ottakaa vielä mummo mukaan. Niillä on usein niksejä ja taitoja jotka saattavat osoittautua kultaa arvokkaammaksi ongelmatilanteissa.
Keravaahan myös tunnen hyvin, että jos kiinnostaa, niin saatan myöhemmin hieman kertoilla mihin siellä kannatta jo mainittujen kohteiden lisäksi tutustua.
Mutta kirjoitellaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


matkamies nr 327 kirjoitti:

Ensikesän reitti on aikas paketissa.

Ensinnäkin pyörään on hankittuna kaikki kommervenkit mitä normaali hillopurkilla saa. Listaa malliksi näin alkuun:
-210L perälaukku
-78L sivulaukut/kpl
-tankkilaukku ( ISO! )
-megareppu muijalle, joka takapenkillä istuu
....( ei ole vielä nimetty, joten kannattaa vastata ! )

Pyörä on uusi MENDEX PROLAR XXL-V 1700 Vaseline.
Runkonumero ---> 1

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu