SnorBan

kuorsaajan vaimo

Moikkelis! Minkälaisia kokemuksia ihmisillä tuollaisesta Snorban-kuorsauskiskosta? Joudun kuuntelemaan tuon rakkaan ukkelini kuorsausta lähes joka yö..mutta silti en nukkumapaikkaani mihinkään muuttaisi. Yhteistä taivalta kuljettu jo yli 15 vuotta ja sen ihanampaa nukkumapaikkaa ei ookkaan, kun oman kullan turvallinen kainalo (kuorsauksesta huolimatta).Voisin kuitenkin jonkun yön hiljaisuudessakin nukkua, välillä se "jyrinä" nimittäin on mitä melkoinen.. Googlettamalla löysin tuon merkkisen kiskon, hinta oli 60e.

1

1886

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • XXXXXX

      Kuorsaaja on potentiaalinen uniapneapotilas ja uniapnea/hypopnea on vakava tauti joten tilanne tulisi selvittää ennen SnorBan:iin ryhtymistä.
      Ensimmäinen toimenpide olisi arvioida mikäli Sinun jyrisevä ukkeli hengittää riittävästi läpi yön eli että ei esiinny uniapnea tai hypopnea. Jos sellaista esiintyy tulisi sen vakavuusaste arvioida ja vasta sitten etsiä sopivia hoitomenetelmiä.
      Lievimmissä tapauksessa voi kokeilla SnorBan tai vastaava (AHI alle 10 ja ei merkittäviä pudotuksia veren happikylläisyydessä).
      "Kuorsauskiskon" kokeilu on myös tehtävä tavalla, että rekisteröidään ns. AHI ja SpO2 sen käytön aikana jotta voidaan varmistua siitä että apneat ja hypopneat on saatettu sellaiselle tasolle ettei synny muita haittoja.
      Kuorsauskisko on aina oltava lääkärin sovittama, muuten voi olla että ukkelisi hammaskalusto vaurioituu vakavasti!
      SnorBan on yksi monesta "kuorsauskiskoista" (mahdollisesti yksi paremmista). Oleellista on että kuorsaava ei lähde itsehoitoa harrastamaan!.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan firma haastettiin käräjille

      Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      300
      2195
    2. Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken

      ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi
      Maailman menoa
      218
      2114
    3. Miksi haluat satuttaa

      Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano
      Ikävä
      46
      1315
    4. Toivotko vielä et

      Päätyisimme yhteen?
      Ikävä
      87
      1251
    5. Oletko kaivattusi

      Mielestä hyvä sängyssä🤔
      Ikävä
      101
      1203
    6. Miksi ette halua kaivattuanne

      Yksi syy tai tekosyy.
      Ikävä
      82
      1191
    7. Millainen ihminen linda brandt-ahde on

      Hän on nyt julkisuudessa varsin eriskummallisen asian tiimoilta
      Lappeenranta
      43
      1185
    8. Martina makkarankuori päällä

      Voi hyvää päivää minkä asun oli valinnut Emma gaalaan, ei jäänyt kenellekään epäselväksi, minkälaiset rinnat on naikkose
      Kotimaiset julkkisjuorut
      161
      1131
    9. Ketä sinä

      Odotat oikeasti. Miksen sulle totta olla saa.
      Ikävä
      117
      1060
    10. Tykkäätkö kuinka

      Paljon kaivatustasi?
      Ikävä
      60
      954
    Aihe