mihin kannattaisi mennä vaeltamaan noin 4 hengen porukalla. Mistä saa tietoa laavuista, mökeistä, reiteistä tms.
oon ollu valmiiksi järjetetyillä vaelluksilla monta kertaa, mutta nyt pitäisi alkaa suunnitella kavereiden kanssa omaa reissua.
oon ollu valmiiksi järjetetyillä vaelluksilla monta kertaa, mutta nyt pitäisi alkaa suunnitella kavereiden kanssa omaa reissua.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Otappa vaikka yhteyttä Saariselälle eli kato netistä. On hyvät maastot ja mukavia reittejä eikä tartte koko ajan soita rampata, vaan tunturissa mennään. Onpa myös kalaisia jokia ja lampia ym ym, mitäs nyt vielä..Panimon edullisesta motellista lähtö, ja eikun kultamaille samoilemaan! Ja Kutturan kioskilla kahvit ohimennessä.
Sinne katoaa kairaan hyvinkin noin neljä, jopa enemminkin vaeltajia kuin hillat suohon!
Kuusamossa oli kiva reissu.
www.luontoon.fi sivustolta löytyy aikia hyvä paketti vaelluskohteista,reiteistä,tuvista sun muista...
ite suosittelisin muotkatuntureita jos vaelluskokemusta on jo enempikin.ei merkittyjä reittejä,ei tungosta.
Suosittelen Pallas- ounastunturia, olin 2006 heinäkuun lopussa. Ei kiusannut hyttyset tunturissa, maisemat mahtavat. hyvä majoitus Vuontispirtissä!
Voittaa karhunkierroksen, sekin on tullut käytyä.