Olemme tekemässä täydellistä sauna- ja kylpyhuoneremonttia eli kaikki on revitty auki. Valaistukseksi tulevat saunaan ledit ja kylpyhuoneeseen 230V halogeenispotit tunnelmaksi muutamia ledejä. Ledisarjan muuntajan sijoitus mietityttää. Olen ajatellut koteloida sen suureen IP 66/67 rasiaan, jonka siis pitäisi olla täysin vesitiivis. Asennuspaikkoina olen miettinyt joko pesuhuoneen kattoa saunasatulevyn yläpuolelle, jonne ei pitäisi tulla kosteutta eikä lämpöäkään paljon. Nyt kuitenkin tuli mieleen toinen helpompi asennuspaikka eli saunan seinä aivan lattian rajassa lauteiden alapuolella. Jos tuon saman IP kotelon asentaisi sinne, olisivat mahdolliset huoltotoimepiteet helppoja ja sähköpiste säilyisi saunassa, jos valaistusta täytyy myöhemmin muuttaa. Lisäksi ei tarvitsisi tehdä rumaa huoltoluukku pesuhuoneen kattoon. Mutta onko tuokin paikka muuntajalle liian kuuma?
Muuntaja saunaan?
M.D.
1010346
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
seen saa laittaa enintää 1m korkeudelle ja 0,5m kiukaasta sähkölaitteita jotka eivät vaadi normaalia korkeamman ympäristölämpötilan vaatimuksia.
Noista ledi-muuntajista kun en yhtään tiedä. Paljonko ne ittestään kuumenee ja paljonko ne sietää lisälämpöä esim. kiukaan lämpösäteilyä.
Minullakin on mökillä käyttöveden varaaja lauteitten alla.
Meillä on led paketti (en muista merkkiä, ostettu K-Raudasta) jossa kiinteästi asennettava muuntaja joka oli valmiiksi sopivassa IP65 rasiassa) ja jonka sai ohjeidenkin mukaan sijoittaa saunaan, alle metrin korkeuteen.
Meillä ko laite on sellaisen normi pinta-asennettavan saunalampun "ritilän" alla (siis sen saunalampun tilalla). Helposti huollettavissa kun on ihan pinta-asennuksena ja toisaalta voi halutessaan vaikka sen alkuperäisen lampunkin laittaa. Led johtimet menevät paneelien takana. Helppo ja nopea asennus..
ja nyt laittaisin ledit myös kakkosvaloiksi kylppäriin..
-vien päälle yhdet
-ikkunan kohdalle yhden
-suihkun kohdalle yhden
niin ei tarvitsisi polttaa "isoja valoja" poreammepäivinä ;)
Ajatuksena itsellänikin oli juuri laittaa sen kotelon päälle entinen saunavalon puuritilä. Ja korkeudeksi ajattelin jotain puolta metriä ja etäisyys kiukaasta on ainakin kaksi metriä eli ei pitäisi olla mitään ongelmaa. Ja tosiaan samoilla linjoilla pesuhuoneen LEDien suhteen. Ajattelin tosin ripotella tasaisesti kattoon seinien lähelle tunnelmavalaistuksesi 6-7 kpl...
Katossa? Ongelmia on ainakin aiemmin ollut aika monilla. Luulen, että lämmmöstä on enemmän ongelmia ledeille kuin ledien muuntajalle.
Meillä ledit olleet saunan katossa nyt vuoden verran, kaikki toimivat edelleen - myös kiukaan päällä suoraan oleva "revontuliled"
(siinä muuntajassa oli mukana potikka jolla sai rajattua ledeille menevää jännitettä ja samalla säädettyä ledit himmeämmiksi - nostaa käyttöikää ja tekee tunnelmallisemmaksi)
Pesuhuoneen systeemiä mietin, miten näin jälkikäteen saisi helpoimmin /siisteimmin toteutettua :)
Lattian rajassa ole lämpöä paljon mitään. Käypäs joskus kokeilemassa makuultaan siellä laudeiden alla. Vilu siellä tulee!
Saunaan ei saa asentaa pistorasiaa, ja eivätkös nuo muuntajat olekin pistotulpallisia?
Kyllähän tuo on pistotulpallinen malli, mutta valmistaja toimitti siihen pistokkeeseen kiinni ruuvattavan johtoadapterin ja koko systeemi tulee tosiaan tuon kosteuseristetyn rasian sisään. Ja mitä tulee LEDien kestävyyteen, suosittelen käymään rakentaja.fi -palstalla. Siellä on pitkä ketju, jossa asiaa käsitellään. EN ole asiantuntija, mutta jos oikein muistan, riippuu paljon mm. LEDille tulevasta jännitteestä ym. seikoista. Toiset LEDisarjat kestävät, toiset eivät. Ja jos sieltä kerran pari vuodessa joku LED poksahtaaisikin, ei ole mikään ongelma sitä vaihtaa.
ollut meillä jo kolme vuotta, eikä yhtään lediä ole mennyt rikki. Muutamilla tutuilla ollut pidempäänkin rikkoutumatta. Todennäköisesti kaupalliset versiot toimivat itsetehtyjä malleja paremmin.