Mulla on C5 1.8 vm.2002. Ihmettelen tuota lohkolämmitintä, että toimiiko se ollenkaan. Virtaa kyllä tulee, koska sisätilanlämmitin kyllä toimii. Tuo lohkolämmittimen johto näkyy menevän koneen taakse aika alle. Lämmitin näkyy olevan defa. Lämmittääkö tuo öljypohjaa, koska näyttää, että tuo johto ei lohkoon menekkään. Olisko jollakin tietoa asiasta? Voiko tuota testata itse mitenkään? Toisekseen tuo lohkolämmitin ei pidä edes ääntäkään kuten normaalisti lohkolämmitin 'törisee'.
Auttakkee?
Auttakkee?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kuulostaa säteilylämmittimeltä, joita nuo tuppaavat uudemmissa autoissa olemaan nykyään kaikki. Ei ääntele ja vaatii pidemmän käyttöajan kuin vanha malli.
Täytynee vaan tsekata yön jälkeen onko öljyt yhtään lämmeneet. Lohko ei ainakaan lämpene yhtään.
Löytyskö Defan sivuilta tietoa...
.... viestissä todettiin, säteilylämmitin vaatii pidemmän lämmitysajan. Ei todellakaan ole niin tehokas kuin perinteinen lohkolämmitin. Säteilylämmittimiä on tosin eri tehoisia.
C5:ssä on alulohko, mitä merkitsee ettei siinä ole mahdollista käyttää perinteistä lohkon sisälle asennettavaa vastusta, sen sijaan siinä käytetään bensamalleissa säteilijäelementti joka asennetaan öljypohjan kylkeen tai jossain dieselversioissa letkulämmitin.
että juuri tossa vm 2002 1.8 C5:ssa on tosiaan toi säteilylämmitin. Tuota lämmitintä tarjosi kun etsi merkin ja mallin mukaan. Että silleen. Pitää vaan katsoa, että se toimii. Tehotonhan se on verrattuna lohkon lämmitykseen. Tääl Kainuussa muuten 9 astetta pakkasta eli tuota lämmitintä tarttee jo.
Webasto olisi tietenkin paras vaihtehto, mutta turkasen kallis. Sitten on vielä ns. letkulämmitin. Saattaisi olla tehokkaampi kuin säteilylämmitin (?).
Itselläni on dieselissä tuplasysteemi eli sekä webasto että Defan säteilylämmitin. Eroa on kuin yöllä ja päivällä webaston eduksi.
Jos päädyt säteilylämmittimeen, niin ota mahdollisimman tehokas.
katsoin motonetin katalogista ja hinnoista päätellen ja selitteistä meillä on säteilyelementit.