Linssit luontokuvaukseen ?

kameli

Mitä linssejä suosittelisitte luontokuvaukseen? Onko olemassa hyviä luontokuvaukseen erikoistuneita internet sivuja joilta saa hyviä vinkkejä ?

5

2615

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pullollaan

      Oppaita.
      Linssin valinta riippuu kohteesta, eikä ole olemassa "luontokuvauslinssejä".
      Ensiksi, osta niin suuri reppu kuin kantaa jaksat. Se täyttyy yllättävän pian.

      • KPy

        Tuoreita ajatuksia kerhomme retkeltä parin viikon takaa:

        Ap: maisemaa, muotoja ja lähikuvia
        - kaikki kuvasivat jalustalta
        - objektiivina joko normaali, laajakulmazoom tai makro
        - kannattaa satsata kunnoliseen normaaliin!

        Ip: lintukuvausta
        - 5,6 valovaoimaisilla 200-400 zoomeilla saattoi saada välttävän kuvan oksalta
        - 2,8 300 stabilaattorilla oli ainoa, millä saattoi yrittää lentokuvaa


    • d44

      www.luontotupa.net

    • campv

      Objektiivin valinta riippuu siitä, mitä haluat kuvata: jos kuvaat ötököitä ja kukkia, niin macro-objektiivin hankinta on paikallaan, maisemakuvaajien kamerasta löytyy melko usein laajakulmainen objektiivi. Jos et jaksa raahata jalustaa mukanasi, niin silloin kannattaa satsata mahdollisimman valovoimaiseen optiikkaan. Tämä taas valitettavasti maksaa, ainakin jos haluat hyvälaatuisen valovoimaisen objektiivin. Mutta objektiivista, jolla voi kuvata täydellä aukolla ilman vääristymiä, on muutakin iloa kuin valovoima - lyhyt syväterävyysalue on joskus hyvinkin kiva asia.

    • WhigX

      Itselläni on 24-105mm, 70-200mm 2.8 IS USM ja 100-400mm Canonit mukana täällä reissussa ja uskoisin noille pärjääväni.
      Macro on myös hyvä luontoa kuvatessa mutta se taas täysin riippuu siitä mitä meinaat kuvata.

      Tarkoituksena kuvailla eläimiä eikä pitäisi olla tarvetta kauhean pitkälle zoomille.

      Tosin kohtahan tuo selviää... majapaikkana nyt Ecuador ja Quito ja muutaman tunnin päästä lähtee lento Galapagos saarille.

      --
      http://www.petrilopia.net/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      268
      14365
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      66
      7283
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      211
      7091
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      58
      5130
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      113
      4872
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4714
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      90
      4484
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      21
      4417
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      78
      4165
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3958
    Aihe