Kysymyksiä.

Hei minulla olisi pari kysymystä;
monenako päivänä hiirelle voi antaa siemen sekoitusta?
Voiko naaraita pitää yksinään??
Entä miten hiiren saisi nopeimmin kesyyntymään?

Toivottavasti tähän viestiini vastataan.

Kiitos jo valmiiksi!
2257
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

monenako päivänä hiirelle voi antaa siemen sekoitusta?
- hyvänlaatuista siemenseosta (sekä vettä) on oltava jatkuvasti tarjolla. hiiret tosin voivat lihota liikaa ja ehkä silloin on parempi vaihtaa hiiri/rotta pellettiin.

Voiko naaraita pitää yksinään??
- ei mielellään. naaraat kaipaavat lajitovereidensa seuraa. uroksia kyllä voi pitää yksin!

Entä miten hiiren saisi nopeimmin kesyyntymään?
- käsittele sitä päivittäin. tarjoa herkkuja kädestä ja juttele rauhallisesti. myös liikkeidesi on oltava rauhalliset. =)

lisätietoa http://www.hiiret.fi

Äänestä

Minä olen pitänyt siemensekoitusta hiirilläni tarjolla koko ajan. Ne syövät sitä mukaan kun syövät, vaikkakin suurimman osan ajasta ne sotkevat.

Mieluummin ei hiirityttöjä pidettäisi yksinään. Jos toinen hiirityttösistä kuolee niin kannattaa kaveriksi ottaa hiiripari, jotta ei koko ajan joku hiiri joutuisi kokemaan menetyksiä ja totuttelemaan uuteen kämppikseen.

Kesyntyyminenhän täpahtuu aina hiiren omilla ehdoilla. Turha syleily ja sörkkiminen pakosta ei tee hiirelle hyvää, ja se saattaa jopa säikkyä omistajaansa ja juosta aina piiloon. Minun tämänhetkiset vauvani ovat asuneet luonani päälle viikon, mutta molemmat tulevat jo mielellään syliini ja kiipeilevät niskassani. En kertaakaan ole pakottanut kumpaakaan nousemaan kädelleni!

Pikku kikka tosin on. Laita aluksi häkkiin vain pari piilopaikkaa, ettei hiiri aina vaan piileskelisi. Älä kuitenkaan jätä koloitta!

Ole hyvä! Onnea hiiren hankintaan!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


*tietämätön* kirjoitti:

Hei minulla olisi pari kysymystä;
monenako päivänä hiirelle voi antaa siemen sekoitusta?
Voiko naaraita pitää yksinään??
Entä miten hiiren saisi nopeimmin kesyyntymään?

Toivottavasti tähän viestiini vastataan.

Kiitos jo valmiiksi!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu