Joka syksy sama juttu: kun hiihtokausi alkaa, niin Kajaanin valaistuilla laduilla joka toinen lamppu on pimeenä. Juuri kauden alussa tapaturmariski on pahimmillaan, kun lunta on vähän. Luistelu-ura kyllä ajetaan, kiitos siitä, mutta kun ura vähän lumen takia tietysti on ohut, niin lumen alta voi paljastua kiviä, joihin suksi pimeässä tökkää.
Pimeitä latuja
Hiihtänyt ja kaatunut
4349
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos ei kelpaa se mitä tarjotaan niin tee itse latusi. moni muukin paikka kaupungissa kaipaisi kunnostusta. Ei kaikilla ole varaa hankkia suksiakaan.
Lähdetään taas hiihtokauteen ihan iisisti. Nautiskellen aikaisesta talventulosta. Itse olen hiihdellyt hiljaa omia latujani. Ei hötkyillä!
hiitäjät maksaa jotain ladunkäytöstä?
esin vaikka 5e kerta niin voisi olla jotain järkeä olla vaatimassa jotain ihan turhia valoja keskelle ei mitään.
tästä tietty alkaa kaamea ruikutus ja kitinä,kun tähän asti on saanut harrastaa typerää suksimista meidän kaikkien verorahoilla.
Olen monesti sen sanonut ja sanon vielä kerran, että olen valmis maksamaan reiluakin rahallista korvausta laduista. Saman tien voidaan pistää kaikki muukin korvauksetta harrastettava maksulliseksi, esim. jäädytettävät luistelukentät.
Jahka tähän maksullisuuteen päästään, se tietää sitä, että koirankusetus, pyöräily, kävely, mopoilu, pulkkamäki loppuu hiihtoladuilta. Loppuupahan vandaaleilta jännitys elämästä, menkää sitten vaikka ohitustielle toikkaroimaan.