Ylen uutisten mukaan Raahen kaupunginjohtaja esittää 20,5 uudeksi kunnallisveroprossaksi. Se lie pakko hyväksyä, jos luottamushenkilöt kaupungissa ovat kyvyttömiä vähentämään menoja!Mikä estää järjen käytön eli menojen supistamisen?
Verot ylös 1,5%
Lerppis
11541
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Näin sitten meillä maksetaan virkamiesten töppäykset, hyvä veliverkoston toimenpiteet- kts maa-alueet, tontit, tuet, yrityskytkökset.Me kiltisti suostumme jatkossakin tukemaan näin virkamiehiä!. Ei muuta kuin kirjat komiasti Ouluun.
...saatiin kaupunkiin sellainen pomo, joka ei hyssyttele, vaan toimii, kun kaupunginvaltuusto ei näytä siihen kykynevän.
se helpoin tie? Nostaa veroja? Sen sijaan, että vaatisi alaisiltaan tuloksia? Tuskinpa ko. kaupunginjohtajaa itseään paljon veroprosentti kiinnostaa, kun kuitenkin on tullut sinne vain käymään.
Sitähän se on, ja kaupunki imago kohenee taas pykälän. Ylimäärä henkilöstöstä pois, kaikkien resurssien analysointi ja toimenpiteet, päätöksiin jämäkyyttä--ei joka pelleprojektii tai hakemuksiin joojoo-rahaa, tuloksia, selkeät tavoitteet, päällekkäisyydet pois, hallintoalojen tiivimpi resurssien käyttö, tietojärjestelmien tehokkaampi hyödyntäminen, vastuut selviksi.
Järjen käytön estää se, että järkeä ei ole. Koitahan saaha se lerppis pystyyn ja nautiskele menemään. Onhan verot vielä alle 25%, ajattele positiivisesti
Pyppyäkö tuota kakistelee, vaan ottaa kunnolla veronmaksajitla fyrkät pois ja heittää peliin 25%, niin voi samalla vaihtaa kaikki kaupungin asukkaat!!. Rehti-liike vaatii 25% äyriä, ja telaketjua keskustaan!!
Jee telaketjulla koko petämeren peräreikä sileeksi. Maksakaa kiltisti vaan 25% veroa, että kaikille riittää fyrkkaa ja muutenkin ois kiva olla Raahessa,,,,,ajellaan vaikka virtuaalimetrolla
kaupunginhallitus suhtautui Karjalaisen esitykseen veroprossan nostamisesta läänin kärki-
paikoille??
päätti kaupunginhallitus esittää ensi vuodeksi. Tosin Karjalainen, kupunkinjohtaja, esitti eriavän mielipiteensä.
Maltillinen nosto ja:
-Rakennetarkastelu alhaalta ylös organisaatiossa
- Päällekkäisyydet pois
- Tuplamiehitys purkuun
- Tehsotusta..hankinta jne
- Rahan jaon tiekumpi seula
- Intestoinnit tuottavuus/inhimmillisyys pohjalta
- Toimintaymp, henkilöstö, tekniikka, kaikki syyniin
- Valta tarkoittaa myös vastuuta mukaan
- Kaikki kauniit strategiat ovat puuta heinää, jollei niihin sitouduta...henkilöstö
-
mutta lisäksi sanoisin suoraan, että henkilöstöä
on aiheellista vähentää 300-600/3v.Muuten on aika
mahdoton laskea budjetin menoja alemmaksi.Lisäksi
koko palvelurakennekaavio ajateltava uudestaan. Ellei se onnistu, valtion selvitysmies töihin ja saneeraaminen tehostetusti käyntiin!