Riittääkö usko?

hlkjh

Mitäs palstan TPS-kannattajat sanovat, riittääkö usko siihen että TPS vielä kykenee nousemaan sellaiselle tasolle jolla taistellaan edes kuuden parhaan sijoista?

Itseltä alkaa usko loppua. Tilanne pelaaja puolella ei huhujen mukaan ole rauhoittumassa vieläkään, eikä varmasti tilannetta paranna ollenkaan se että maalinteko on taas kerran tervanjuontia.

1

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tepsille sijat 6-10 ovat realismia. Tuosta joukosta ei saada irti niin paljoa että taistellaisiin mitalleista. Joukkueessa on muutama huippu ja pari kentällistä kunnon pelimiehiä, mutta kolmos- ja neloskenttä ei ole ollenkaan sitä millä päästään mitaleille. Mielestäni Tepsin tilanne on kriittinen. Parhaat pelaajat vanhenee kausi kaudelta, juniorimylly jauhaa tyhjää ja joukkueen rakenne on äärimmäisen epäterve ikäjakauman suhteen. Tilannetta ei auta ollenkaan seuran taloudellinen ahdinko.

      Tepsin kohtalonkysymys on siinä, että onnistutaanko seuran nykyiset A-juniorit kasvattamaan liigapelaajiksi tarpeeksi nopeasti. Seuraavan valmentajan pitäisi joukkueessa olla sellainen, joka on erityisesti profiloitunut nuorten pelaajien kasvattajaksi. Näitä valmentajia on liigassa Jukka Jalonen, Kari Heikkilä ja Heikki Mälkiä. Sen sijaan Jortikka on puhdas valmiiden pelaajien peluuttaja, joka osaa ottaa irti materiaalista maksimin, mutta kasvattaja hän ei ole tai se ei ainakaan ole hänen parasta erityisosaamistaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      140
      1268
    2. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      55
      762
    3. Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat

      https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe
      Savonlinna
      36
      666
    4. Ei näytä hyvältä

      Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj
      Ähtäri
      39
      566
    5. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      74
      548
    6. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      49
      530
    7. Jos vielä toivot...mies...

      Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi
      Ikävä
      48
      522
    8. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      32
      510
    9. Miksi ajattelit minun

      Rakastuneen sinuun?
      Ikävä
      42
      505
    10. Dina on valittu virkaan Rovaniemelle

      Kemijärven kaupunginjohtaja on pyrkinyt pois Kemijärveltä ja näyttää että näin tulee käymään.
      Kemijärvi
      27
      498
    Aihe