Ikinä

En maksa

Ja ikinä en tule maksamaankaan..

8

931

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • danelimo

      Oishan se tylyä kieltäytyä maksamasta ja sitte selviäis ettei kyseistä veroa ole peritty 10 vuoteen...=)

      • ...

        Täällä peritään ja melkein rankenmalla kädellä..


    • Sillä sipuli

      Kai tajuat, että maksamattomat verosi maksatetaan meillä rehellisillä kunnon kansalaisilla. Kyllä olisi aika laittaa kaikki siipiveikot kuriin.

    • sangen typerää

      Meillä ei ole maksettu koskaan eikä tulla koskaan maksamaankaan.

      Täysin järjetön ajatus MAKSAA PERHEENJÄSENESTÄ!

      • Sillä sipuli

        Nyt lähti verottajalle tietoa, että voivat IP-osoitteen perusteella täältä laittaa tutkinnan veronkavalluksesta käyntiin. Rapsut tulee olemaan RAJUT. Niinkuin pitääkin! VEROT ON MAKSETTAVA!!!! Sillä sipuli.


      • @@@
        Sillä sipuli kirjoitti:

        Nyt lähti verottajalle tietoa, että voivat IP-osoitteen perusteella täältä laittaa tutkinnan veronkavalluksesta käyntiin. Rapsut tulee olemaan RAJUT. Niinkuin pitääkin! VEROT ON MAKSETTAVA!!!! Sillä sipuli.

        Ei voi kauhalla vaatia jos on lusikalla annettu,
        näin se vaan on näköjään.


      • Sillä sipuli
        @@@ kirjoitti:

        Ei voi kauhalla vaatia jos on lusikalla annettu,
        näin se vaan on näköjään.

        Joo, ei noilla veronkiertäjillä tosiaan paljon päätä pakota. Tosiaan häikäilemätöntä touhua, jossa sitten meidät rehelliset laitetaan maksumiehiksi.


      • Pakottaa???
        Sillä sipuli kirjoitti:

        Joo, ei noilla veronkiertäjillä tosiaan paljon päätä pakota. Tosiaan häikäilemätöntä touhua, jossa sitten meidät rehelliset laitetaan maksumiehiksi.

        Kerro hieman tarkemmin kuinka tuo mekanismi toimii? Siis, jos jätän koiraveron maksamatta, niin kuinka se tunnistetaan ja kohdennetaan maksettavaksi vaikkapa sinun verotuksessasi?

        Koiraverohan ei toimi aiheutamisperiaatteen mukaisesti. Veron tuottoa ei kohdenneta kustannuksiin, joita koirasta syntyy.

        Koira kuluttaa elinkaarensa aikana paljon erillisia hyödykkeitä ja palveluja, mistä johtuen omistajat maksavat arvonlisäveroa sangen suuria summia. Tämä kaikki lisää työllisyyttä sekä verokertymää. Koirien ja ylipäätänsä lemmikkien lukumäärä kasvattaa hyvinvointia Suomessa ilman perusteetonta veroakin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      104
      9709
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      76
      4977
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      63
      4742
    4. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      3
      3238
    5. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      9
      2441
    6. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      106
      1686
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      45
      1468
    8. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      53
      1433
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      58
      1397
    10. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      65
      1321
    Aihe