olen ihan kokovartalojumissa ja kokeilin hyvin rauhoittavaa hierontaa, siinä lähinnä siveltiin kasvoja, yläselkää, hieman enemmän hierottiin kallon kiinnityskohtia ja päänahkaa.
Ehkä yläselkää sivellessä tuli se huimaus ja voimakas pahoinvointi että piti lopettaa :´( Onko se haitallista? Mistä se voisi johtua? Menisikö se ohi jos mietoja hierontakertoja vain jatkaisi?
Ehkä yläselkää sivellessä tuli se huimaus ja voimakas pahoinvointi että piti lopettaa :´( Onko se haitallista? Mistä se voisi johtua? Menisikö se ohi jos mietoja hierontakertoja vain jatkaisi?
Vastaukset 5
Vanhimmat
en tarkkaan tiedä mutta sehän on tosiasia et hieronnan jälkeen voi tulla fyysisiä oireita,kait jotkut aineet tai mitkä lie lähtee liikkeelle.. Mä kävin fysioterapiassa jumiutuneen niska/hartiaseudun takia ja siihen aikaan mulla oli paniikkioireet päällä(mulla on p-häiriö) ja ensimmäisen käyntikerran jälkeen oireet paheni ja silloin kuulin että se on ihan tavallista. Sen jälkeen ei tullu mitään kummempia reaktioita hieronnasta.
Varmaan on yksilöllistä miten hierontaan reagoi mutta jotenkihan sun jumitukset pitäs saada laukeamaan-jo siitä et on paikat kireällä tulee kummia fiiliksiä.
Eikö se ole hyvä että elimistön kuonat lähtevät liikkeelle ja poistuvat verenkierron ja munuaisten kautta? Sitten kun kuonat on pois, niin on kunnossa eikä hieronta saa enää kuona-aineita liikkeelle. Verenkiertoon irronneet kuona-aineet sitä pahoinvointia aiheuttavat, näin luulisin.
Juo paljon enenen hierontaa ja sen jälkeen. (Vettä, ei viinaa.)
että luulo ei ole tiedon väärtti, näitä kaikenlaisia luuloja - kuona-aineista ja muista - on hierojilla aivan ylenpalttisesti. Kun vähän tietää, on parasta olla luulematta, ainakaan ääneen.
Sinulta pitää kysyä mahd.sairaudet.verenpaine ym ja onhan mahdollista hieroa sinua istualtaankin. joskus päinmakuuasento ei ole hyvä, kerro heti itse kaikki jos hieroja ei kysele, vaikka se pitäisi aina tehdä.Eikä saa silloin niskaa hieroa kovaa jos kerta on huimausta Mobilisoiva hieronta voisi olla hyvä, mutta siihen pitää olla koulutus.
mullakin on paniikkihäiriö ja tavallaan fibromyalgia. Harmi vaan kun istuminenkin on niin vaikeeta, siten tosiaan vois kokeilla. Kun tietäsi ees että onko se huippaaminen ja pahoinvointi vaarallista vai ei... Yläselässä on fasettilukkoja paljon, pitäis niitä yrittää aukasta edes hetkeksi.