Meillä Pohjois-Karjalassa on kovat ajat edessä mikäli uraanikaivos avataan tänne. Suurin ongelma on että kaivokseen liittyväy toimenpiteet tehdään vnhan ikiaikaisen kaivoslain voimassaoloaikana. Kaivoslain muutokseen ei poliittista halukkuutta riittävästi löydy. Olisi aika toimia Luonnon ja ihmisten oikeuksien edistämiseksi!
www.markushirvonen.net
www.markushirvonen.net
Vastaukset 10
Vanhimmat
Järkyttää täällä etelä-Suomessakin se Enon ja Kontiolahden valtauslupa - oli hysteriaa tai ei. Kauhulla odotellaan jatkoa niin pohjoisten kuin eteläistenkin ratkaisujen suhteen.
Miten ihmeessä joku Söderholm kehtaa väittää, että "uraanihysteria" on seurausta ihmisten harhaanjohtamisesta. Muka uraanin etsinnästä ei ole mitään haittaa.
Takuulla siitä on haittaa, että yksityisen ihmisen maanviljelysmaille, pihapiiriin tai mökkitontille tai sitten yhteisille vedenottamoalueille, virkistysalueille ja kansallispuistoihin tullaan mylläämään. Haittaa on jo pelkästä ajatuksesta, että omistusoikeus sivuutetaan ja valmistellaan salassa tuollaisia hyshys-päätöksiä.
Puhtaat vedet ja puhdas luonto on Suomelle mittaamattoman suuri omaisuus. Siinä kalpenee rinnalla mahdollinen uraanivauraus (mikä ei sitä paitsi katoa mihinkään, vaikka jäisi sadaksi tai tuhanneksi vuodeksi vielä ruususen unille).
Jostain on uraani kaivettava, eikä siitä aiheudu mitään ongelmia ihmisille. Hyvä asia että työpaikkoja tulee kaivosten myötä.
53% suomalaisista kannattaa ydinvoimaa. Lisärakentamistakin kannattaa aika moni. Kansalaiset äänestävät puolueita, jotka ajavat ydinenergian lisäämistä. Mutta uraanikaivoksia ei haluta omalle takapihalle. Eikö tässä ole jokin ristiriita?
mitään ristiriitaa. Itse en halua mitään kaivosta takapihalleni.
En myöskään halua sikalaa naapurikseni vaikka pidänkin kinkusta.
Koska opn olemassa tuo toinen vaihtoehtokin, fuusioreaktio, joka olisi oikeasti toimiessaan huomattavalla erolla kaikilta kulmilta tarkastellen turvallisempaa. Jotenkin tuntuu että se vain on nyt taas unohdettu jonnekin helpomman ratkaisun taakse.
Toivottavasti tästä fuusioreaktorista tulee joskus ratkaisu energiaongelmiin.
Toivotaan, että jossakin taas poksahtaa atomireaktori, että loppuu tämä hullutus joksikin aikaa.
Ikävä vain, jos se poksahtaa Suomessa. Silloin nimittäin korvauksia ei maksa kukaan, vaikka koko etelä-Suomi menisi asumiskelvottomaksi.
ennemmin pohjois-karjalaan, kuin itä-uudellemaalle.
Kumpi sinne tulee kaivos vai avolouhos ???
Eli nyt on myönnetty malmien etsintälupa. Mikäli riittävä määrä uraania löytyy, täytyy kaivosyhtiön tehdä uusi hakemus. 1962 Enossa toiminut oli tunnelikaivos, mutta kaikki Goceman louhokset ovat maailmalla avolouhoksia. Aika näyttää