Näitä oirejuttuja

...tulee kyllä mieleen, että millähän tavalla ne poikkeaa normaalista elämästä? Melkein kaikkihan noi sopii naisen elämään muinakin ikäkausina, paitsi ehkei se hikoilu joka kai tulee yllättäin ja ryöpsähdyksenä mikäli oikein tajusin.

Kun on elänyt muutaman vuoden oireilevan kilpirauhasen kanssa, koko naisen ikänsä karmeiden kuukautiskipujen kanssa ja saanut ainakin 6 kertaa vuodessa oikein pahan oksennusmigreenikohtauksen niin eihän noi vaihdevuosioireet taida olla kuin sitä samaa jatkumoa vaan mutta vähenevillä ja kokonaan poistuvilla kuukautisilla :(

En taida ees huomata niiden alkamista....
3594
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Olen täysin samaa mieltä. Ihmisen elämään kuuluu se, että ei ole aina hyvä olla ja mukavaa. Se on totuus.

Kaikennäköistä kremppaa tulee normaalisti kun ikääntyy. Kivut hikoilut unettomuus, ne kuuluu vanhenemiseen. Aina sattuu jostain toisinaan enemmän toisinaan vähemmän. Ja kun esim. aamulla herätessä sattuu, siitä tietää että on vielä hengissä Nuoremmillakin niitä kipuja ja vaikeuksia on ajoittain. Kukaan ei elä pumpulissa.

Nykyisin vaan viljellään sellaista harhakuvitelmaa, että aina pitäisi olla niin hyvin, ei mitään kipuja, ei hikejä, ei ongelmia. Jotkut sitä mainostaa valehtelemalla toisille, että hänellä on onnen tunne aina, ja toiset sen sitten uskoo.

Ja eikös se ole nyt niin, että jos ne hormonit eivät kerran auta, ja on edelleen paha olla, kannattaa kokeilla sitten viimein niitä mielialalääkkeitä.

Äänestä
  • Olette ihan oikeassa.Elämä on kärsimystä. Mutta mistä sellaisia sankareita oikein löytää, jotka nielevät karvaisen kalkin ilman vastareaktiota?

    Äänestä

  • ihanko totta? kirjoitti:

    Olette ihan oikeassa.Elämä on kärsimystä. Mutta mistä sellaisia sankareita oikein löytää, jotka nielevät karvaisen kalkin ilman vastareaktiota?

    kuuluu kaikki mitä niihin survotaan. Viisikymppiseksi mennessä moni on huonon ravitsemuksen, yksitoikkoisten työasentojen, stressin ym. rapauttama, ja tällaiset oireet läiskitään vain kaikki vv-oireiden piikkiin.

    Jo vanha Hippolytes totesi että olemme sitä mitä syömme. Ja mitä syömme: tyhjiä kaloreita, myrkyillä tehoviljeltyjä vähämineraalisia kasviksia, valkoista vehnäjauhoa, joka ruuassa pitkä lista lisäaineita, sokeria valtavasti ja haitallisia transrasvoja.

    Esimerkiksi Afrikan alkuperäiskansoilla vaihdevuosivaivat ovat olleet tuntemattomia (niin kauan kuin söivät luonnollista ruokaa). Oletteko panneet merkille myös miten nuoren näköisiä ovat esimerkiksi filippiinonaiset tai intialaiset vaikka olisi viisikymppisiä.
    Tosin ruokakulttuuri on sielläkin turmeltumassa mutta nämä naiset ovat ehtineet syödä kotonatehtyä kasvispohjaista ruokaa koko ikänsä ja se näkyy!
    Sen teollisen mössön ja kuivettavien kevyttuotteiden sijaan mitä täällä mussutetaan!
    Intiassa esimerksiksi oleellinen osa ruuanvalmistuksessa on kirkastettu voi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lukiessa.... kirjoitti:

...tulee kyllä mieleen, että millähän tavalla ne poikkeaa normaalista elämästä? Melkein kaikkihan noi sopii naisen elämään muinakin ikäkausina, paitsi ehkei se hikoilu joka kai tulee yllättäin ja ryöpsähdyksenä mikäli oikein tajusin.

Kun on elänyt muutaman vuoden oireilevan kilpirauhasen kanssa, koko naisen ikänsä karmeiden kuukautiskipujen kanssa ja saanut ainakin 6 kertaa vuodessa oikein pahan oksennusmigreenikohtauksen niin eihän noi vaihdevuosioireet taida olla kuin sitä samaa jatkumoa vaan mutta vähenevillä ja kokonaan poistuvilla kuukautisilla :(

En taida ees huomata niiden alkamista....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu