Mitä viestille voi tehdä, joka on tullut koneelle, ja jossa epäillään olevan virus?
Aina sanotaan, ettei semmoista pidä avata, mutta kukaan ei oo sanonu, pitääkö se jättää siihen tollottamaan, vai saako sitä hävitettyä mitenkään.
On olemassa käsky, jolla estetään lähettäjän seuraavat viestit, mutta eihän sisään tullut viesti sillä poistu.
Aina sanotaan, ettei semmoista pidä avata, mutta kukaan ei oo sanonu, pitääkö se jättää siihen tollottamaan, vai saako sitä hävitettyä mitenkään.
On olemassa käsky, jolla estetään lähettäjän seuraavat viestit, mutta eihän sisään tullut viesti sillä poistu.
Vastaukset 13
Vanhimmat
poista se avaamatta..
Sanoa, miten se poistuu avaamatta, kun täytyyhän se poistettava viesti merkitä, ja sitten poistaa, mutta kun sen merkitsee, se samalla avautuu, ainakin tässä meikäläisen koneessa.
Mikä asetus estäisi viestin avautumisen, vaikka sitä nappaa poistoa varten?
"mutta kun sen merkitsee, se samalla avautuu, ainakin tässä meikäläisen koneessa."
Säädä nyt ihmeessä systeemisi niin ettei näin
hölmösti tapahdu.
Miten?
Kun et kerro mitään millä/miten luet postejasi
ei voi enempää neuvoa.
Outloog- express.
Enkä oo löytäny vielä kaikkia temppuja, mitä täytyy tehhä.
Ongelma onkin siinä, että kun viesti tulee, nappasipa sitä millä hiiren näppäimellä tahansa, se avautuu luettavaan muotoon. Avautuu kylläkin entisten päälle tulevaan "ikkunaan".
Virustorjunta on päivitetty ja palomuuri on toiminnassa.
Sain tuttavan kautta virusvaroituksen sähköpostissa leviävästä ranskalaisesta, -kuulemma tosiärhäkkä- rutosta, joka tuhoaa hetkessä kaiken, jos sen viestin avaa.
Se liikkuu tällä nimellä.
-Powerpoint presentation"Welcome to the matrix.pps."
Yksi kuva tulee 10 sekunniksi nättöön ja sitten lukee "You´re harddrive is over"- ja sitten onkin kaikki liian myöhäistä.
Tämä on uusi ranskalainen virus nimeltään- Nwin2.
Ei ne viestien liitteet avaudu kun klikkaat saapunutta sähköpostiasi, siinä avautuu vain itse sähköpostiviestissä olevat kuvat ja/tai muu sisältö.
Virukset leviää Liitetiedostoissa LIITETIEDOSTOT EI AUKEA ilman avaamista, vähänkään epäilyttävältä taholta tullut viestin Liite kannattaa tallentaa esim. Työpöydälle ja sitten tarkistaa virustentorjunta ohjelmallaan ennen sen avaamista.
Ole huoleti kyllä virustentorjunta ohjelmasi rääkäisee, jos koneellesi meinaa ängetä virus vaikkapa sähköposti liitteen mukana.
Enemmän sinun kannattaa varoa tuollaisia "näsäviisaita, besser wisser" tuttaviasi jotka varoittelee ärhäköistä tms. viruksista.
Maailmalla liikkuu tuhansia ärhäköitä viruksia ja just sen takia koneessa pitää olla Virustentorjunta ohjelma jossa päivitykset on ajantasalla, niin voi surffailla ja käyttää sähköpostiaan sekä availla sen liitteitä ongelmitta.
Tietenkin tuntemattomien lähettäjien sähköpostit etenkin selaiset jotka sisältää liitteitä pitää tuhota liitteitä avaamatta.
Sait varmaankin tämmöisen viestin siltä "ystävältäsi" Potkaise ystävääsi Perselle kun seuraavan kerran tapaatte kun tuollaisia huijasu viestejä lähettelee!!.
VIRUSVAROITUS!! Laita eteenpäin!!
Aihe: Ota kopio tästä ja lähetä kaikille sun listalla!!
Pistä eteenpäin!!!
Jos saat sähköpostin :
"Powerpoint presentation Welcome to the matrix.pps." niin ÄLÄ AUKAISE
Yks kuva tulee näyttöön 10 sekuntia ja sit lukee: "You?re harddrive is over" ja sit on liian myöhäistä, kaikki tiedot sun koneesta menee...
Tää on uusi Ranskalainen viirus nimeltään Nwin2.
Se on pelkkä Huijaus viesti joka on kiertänyt maailmalla jo jonkin aikaa, KYSYMYKSESSÄ EI OLE TODELLINEN VIRUS !
http://www.f-secure.com/hoaxes/sumatrix.shtml
Kiitos vastauksesta.
kiitos tiedosta. Kerronpa kaverillekin.
että pitää tallentaa koneelle (ihan tosi!) jolloin koneen virustorjuntaohjelma tarkastaa automaattisesti viestin virusten varalta.
jos kaverilta tulee selkee viesti ja liitteellä, tallennan kyllä mutta jos esim. kaverin viestissä on otsikko englanniksi, en todelllakaan avaa enkä tallenna sitä vaan roskiin vaan...ja voihan olla kyseessä ihka uusi virus/haitake jota suojat eivät vielä tunnista, mutta että ihan opettivat noin??? huhu
hyvä virustorjunta ohjelma scanna jo valmiiksi sähköpostin kun se tulee outlookiin tai thunderbirdiin
...koulua, jos muukin opetus on samaan tasoa.
-T