Kyseessä on 1968-69 valmistunut rt 4h k s at Tampereelta. Hp. 180000e.
Paljonko kannattaa tarjota?
Yeppee
101230
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Sanoisin 45-50000€
Asunnon yläkerta on pinta-alaltaan 97.5 neliötä ja alhaalla on 44 neliötä. Tavallaan siinä on viisi huonetta, kun alakerran yhtä huonetta ei lasketa. Mahdollisuus myös tehdä lisätilaa puhkaisemalla seinä. Hyvä pohjaratkaisu ja verrattavissa ok-taloon. Putkiremontti tulossa jossain vaiheessa.
että noin vanhasta tuon kokoisesta ei kannata maksaa yli 70.000 euroa.
muista markka arvo niin näet kuplan.
asiallinen.
Ilmeisesti myyjällä on hieman eri käsitys asiasta.Tarjoa 140 000 euroa.
Mutta, jos ihan välttämättä juuri tuon asunnon haluat, saatat joutua tietysti maksamaan enemmän kuin tuon tarjouksen verran.
Kannattaa tutustus naapureihin ja kulttuuriin,
usein rivitalot ovat hankalia.
Onko kaikki asunnot myytyjä vai vuokralla,
pahinta jos on jokin asunto kunnan omistuksessa.
Kannattaa myös miettiä kulkuyhteydet ja auton säilytys,
Eikä läheskään aina rivitalossa ole mitään etuja kerrostaloon verrattuna.
Korkeintaan se piha, kaikki muu on huonompaa,
ei ne ylä- ja alakertakaan ole miellyttävä käytännössä.
JA neuvoa ei paljon kannata näillä palstoilla,
aina saa haukkumisia,
tuntuu että ensimmäisen tai toisen kotinsa ostavat ovat niin viisaita.
Minä, kirjoittaja olen ostanut ja myynyt 30 asuntoa,
nytkin on viimevuonna myynyt 4 ja tänä vuonna 2 .
Muta vähän vielä,
kannattaa katsella ennen ensimmäisen asunnon ostoa asuntoja vähintään 2 vuotta ja
vähintään 20 asuntoa molempina vuonna.
Tuo on ainoa tapa oppia asunnoista ja tehdä oikeita päätöksiä.
Koskaan ei ole kiire, asunnot eivät lopu.
Ja vielä,
kaikkien mielipiteiden mukaan on asuntojen hinnat hyvin korkealla,
tällä hetkellä kannatta olla hyvin tarkkana,
muutaman kk kuluttua voi saada saman 20 % halvemmalla.
Naapurit ovat pääasiassa vanhoja ihmisiä. Seinänaapuritkin ovat asuneet siinä valmistumisesta asti ja olen keskustellut heidänkin kanssaan. Rauhallinen alue, jolla kaikki palvelut ja hyvät yhteydet sekä ulkoilumaastot. Keskustaan 6-7km. Lyhyet työmatkat.
Tässä rivarissa on 4 asuntoa ja hyvät seinäeristykset. Kaiken kaikkiaan asunnossa on 21 asuntoa ja kaikki ovat myytyjä. Harvoin tarjolla. Tätäkin on kysytty etukäteen, että koska tulee myyntiin. Leskirouva ja perikunta myyvät.
Autolle on asunnon edessä lämmin iso autotalli jossa myös varastotilaa.
Alhaalla on yksi huone ja tilava saunaosasto (jossa puulämmitteinen kiuas) sekä pääsy kahdesta paikasta takapihalle (rinnetontti), varasto, toinen vaatehuone ja kylmäkellari (ilman kylmälaitteita). Ylhäällä on kaksi wc:tä, (toisessa kylpyamme jota ei voi käyttää). Siihen ajattelimme suihkun ja alas takan. Naapurissakin saunaosaston edessä oleva huone on takkahuoneena.
Kyseessä on ensimmäisen oman asunnon osto. Tällä uudehkon asunnon kaksion vuokralla kun lyhentäisi mieluummin omaa lainaa ja piha olisi kiva sekä lisätila todella tarpeen.
Olemme kesäkuusta asti etsineet tosissamme rt asuntoa ja käyneet aina näytöissä kun on ollut jotain kiinnostavaa.
Elkuussa teimme tarjouksen samalla alueella olevasta uudemmasta rt asunnosta. Myyjät halusivat 3000e enemmän kuin meidän eka tarjous ja emme ehtineet jättää uutta kirjallista tarjousta sillä lähdimme viikoksi ulkomaille ja asunto oli sillä aikaa myyty. Oli siis viikon myynnissä. Haluttu alue.
Toisaalta nyt ei niin kiire. Voisi olla että pääsisi vasta juhannuksena muuttamaan kun asunnon haltijan asunto valmistuu.
Hitsi kun tekstiään ei voi muokata. Tarkoitin, että kaiken kaikkiaan yhtiössä on 21 asuntoa.
Tampere on kasvava paikkakunta, sinne meidänkin jälkikasvu ehkä sijoittuu,
kaksi on jo siellä.
Mitään huonoa ei ole, asunto lienee kohtuuhintainen.
Ja työmatkojenkin lyhyys on hyvä asia.
En ole rivitalossa koskaan ollut/asunut, katselin kyllä -70 luvulla vuosia, uusia.
Kuten sanoinkin kai jo, kaikissa oli rappusia.
Joskus olen ajatellut että voi olla kylmä lattia.
Ja eihän niissä muuta etua ole, kuin jos on sattumalta oma piha.
Aina saa olla samojen ihmisten silmätikkuna.
Tuossa on, mutta meilläpäin ei ole rivitaloissa edes autotallia,
vain korkeintaan katoa.
(on kerrostaloissakin kaikki tarvittava,
meilläkin 6x3.6m lämmin autotalli,
maantasossa oman asuntomme alla)
Myyjätkin ovat aikaisin liikkeellä, etsivät ehkä kunnon hintaa.
Ainahan voisi pelotella hinnanlaskusta ja tarjota, tietysti aluksi riittävän vähän.
Hinnoista kun ei tiedä,
mutta korkealla ovat, korot myös ovat nousussa.
Yhtälö, joka voi hiljentää kauppaa,
edellisessä lamassa, jäi monelle nopeasti kaksi asuntoa,
kun eivät ottaneet heti todesta hinnanlaskua.
Nuo hommat ovat suuria asioita.
En ainakaan kovin velan päälle ajattelisi.
Asuntoja olen ostanut ja myynyt paljon,
mutta omassa asuttu 30 v ja aiotaan elää loppuun saakka.
---------------------------------------
Yksi havainto myös kaupoista, minulla ainakin kaupan jälkeen tuntuu että on hätiköinyt,
löytää sitten vaan vikoja ja aluksi katuu kauppaa.
Eli pitäisi harkita kauppaa,
SE HARKINTA TARKOITTAA ETTÄ ASIASTA PITÄISI PUHUA,
pelkkä miettiminen itsekseen ei riitä.
Vasta kun puhuu, joutuu oikeasti asioita ajattelemaan.
----------------------------------------
Muuten kyllä viestin voi korjata.
kopio ensin virheellisen,
sitten poistaa sen ja
sitten liittää tekstin uuteen.
180.000€
N.Y.T. on syksy joten ale -70%
Mutta älä lankea matemaattiseen harhaan!
Jotta päästään käsiksi tärkeimpään, paljonko joudut maksamaan sijainnista, tontista, tunteesta, myyjälle katetta, sinun täytyy tietää, paljonko rakennuksen tekninen arvo on.
Rakennuksen tekninen arvo lasketaan seuraavalla tavalla:
- uuden rakennuksen hinnasta vähennetään kustannukset, kun se korjataan uutta vastaavaksi eli huomioidaan arvonalanema. Sen laskemiseksi voidaan käyttää erilaisia laskentamenetelmiä. Kun alueen hintataso on tiedossa, saadaan aika tarkka tieto kustannuksista laskemalla. Tällöin olettamuksena on, että käytetään ammattimaista rakennustapaa ja työ voidaan aikatauluttaa järkevästi.
Jotta laskelmissa päästään riittävään tarkkaan tasoon, täytyisi käytössä olla kuntoarvio, -tutkimukset ja historiatietoa rakennuksesta.
Oletan, että rakennus on alkuperäisessä tasossa, mutta pinnat, kalusteet ja rakenteet sekä märkätilat, kuivatus, valitila jne on asuntokaupan kuntotarkastuksessa ja tutkimuksissa todettu käyttökelpoisiksi / ehjiksi. Ellei salaojitusta ole jossain vaiheessa uusittu se on vääjäämättä korjattava jossain vaiheessa kuntoon.
n. 150 m2 rivarin tekninen arvo on maximissaan 100.000€. Tällöin maksaisit 80.000€ sijainnista, tontista, katetta myyjälle. Lisäksi joudut maksamaan korjauskustannuksia lähes toisen mokoman 15 vuoden kuluessa, jos lvis- järjestelmät uusitaan, keittiökalusteet, pinnat (lattiat, katto,seinät), putket, kylpyhuone, sauna, julkisivukorjaukset (onko katto tasa vai harja) tehdään.
Jos olisin Sinun asemassani, harkitsisin tarkkaan ostaisinko uuden vai maksaisinko vanhasta mielestäni kovan hinnan. Uusi asunto sijainniltaa sopivalta, muttei kalliilta alueelta irtoaa Tampereelta reilusti alle 260.000€:n, joka on kustannus, jonka tässä tapauksessa 20 vuoden aikana joutuisit maksamaan.
Hyviä kauppoja Sinulle!