Moottorilla on oma akku ja hupiakun takana ovat kaiku, tuulimittari,gps,radio, kulkuvalot,sisävalot, lämmitin jne. Riittääkö akussa virta n 30 tunnin purjehdukseen ?
Riittääkö sähkö Suursaariracen ajan ?
PPPP
111852
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
tällainen kysymys on epäkurantti. purjehdusksessa pidetään päällä mittarit, jolloin olisi syytä tietää, kuinka paljon mittarit vievät virtaa. tämän lisäksi tulee tietää hupiakun virtamäärä. sitten se lasketaan. ja kyllä se siis riittää ihan laskemattakin, voin sanoa kokemuksesta. ja tuollaisissa kisoissa voi pyytää vhf:llä lupaa ilmottautumispisteissä koneen käyttämiseen, jos akkuja jostain syystä pitää ladata.
Onko ESSR:n säännöt muuttuneet akkujen latauksen suhteen? Ei aikaisemmin ole mitään lupia tarvinnut pyytää. On pitänyt kirjoittaa latausajat raporttiin.
ei riitä. Itsellä 2x70 amp.tunnin hupia-akkua ja niinkauan riitti kaikkeen kun en käyttänyt läppäriä veneessä. Mutta vanha läppäri, mittarit, kulkuvalot niin ei riitä.
Mutta ei siihen lataamiseen mitään eri lupaa ilmoittautumispisteellä tarvitse pyytää. Latausajat paperille ja kisan jälkeen raportti kilpailulautakunnalle. niin siinä se. Ja et kai sä lämppäri kisan aikana polta?
läppäriä ei pitäisi tuoda purjeveneeseen,koska se vie tosi paljon virtaa.no virallisesti en muista,mitä sääntöjä on annettu, mutta itse ilmoitan aina kilpailuissa radioitse kaikki tuolaiset asiat kilpailuissa eli ilmoitan lataavani akkuja (eipähän tule sitten sanomista).normaali mittarivarustus ei vie niin paljoa virtaa (kaiku,tuuli,loki ja gps),että iso hupiakku tyhjenisi. ja ei kai 30 h kilpailuissa kukaan lämmitä venettä tai käy suihkussa.
aina varmaa, mutta kilpailuohjeessa sanotaan noin:
"15. MOOTTORIN KÄYTTÖ AKUN LATAUSTA VARTEN
Moottorin käyttö akkujen latausta varten on sallittu, tällöin moottorin vaihteisto on oltava kytkettynä vapaalle. Moottorin käyttöajoista on raportoitava raporttikaavakkeeseen."
Ei mitään turhaa radioliikennettä sotkemaan raporttien antamista, kun lataamiselle on oma raportointilomakekin. Akuista sen verran, että jos on epävarma akkujen kapasiteetista,on niitä syytä ladata ennen viimeistä raportointipistettä. VHF 25W lähetysteholla tarvitsee akkukapasiteettia, jotta kuuluu varmasti.Itselläni 2x75Ah akut ja on juuri riittänyt kisan läpi. ( kuormittajina GPS ulkonäyttö, tuulimittari, loki sekä valot ja mittarivalot pimeään aikaan).Maalissa on yleensä kone käynnistettävä starttiakulla.
Tuo vastaa omaakin kokemusta, samoilla kulutuksilla on sähköä huvennut selvästi enemmän kuin yhdessä hyväkuntoisessa 110 Ah akussa riittää. Vähän elähtäneitä ei kaksikaan samanlaista riitä. Laskemalla ei oikein noihin Ah-lukemiin pääse, johonkin tulee sähköä hukattua enemmän, tai todennäköisemmin akuista saa ulos vain sen pessimistisemmän arvion mukaisesti.
Joka päivä muuten joku sanoo, että täällä on vain virtuaalipurjehtijoita, mutta näyttääpä olevan useampia reaalimaailmankin purjehtijoita. Hyvin selvästi useammalla on ESSR:sta omakohtaista kokemusta.
joku ei tiedä kuinka kauan akku riittää.
Siisti suusi, pahainen suurisuu. Hanki myös elämää tänne lörpöttelyn sijaan. Tekisi hyvää
sulle ja tälle palstalle, poju.
Olen osallistumassa ekaa kertaa ja kyselen taas lisää kun aihetta ilmenee.
meinaat osallistua?