C1000? Poskiontelotulehdukseen

ottaa vai ei

löysin kirjoista lääkkeen KALI BICHROMICUM, mutta sitä ei myydä ainakaan hakaniemen apteekissa kuin väh. C1000 ja näitähän ei kai pidä käyttää itsehoitolääkkeinä aloittelijan...?
Mikähän olisi vaihtoehto, kun kahdessakin kirjassa tuo mainitaan hyväksi :(. Homeopaatin vastaanotolle tuskin pääsee samana päivänä ja rahaakaan ei ole...

5

1352

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • homeopaatti Tampereelta
    • Puhurix

      ettei Hakaniemen apteekissa muita potensseja ole. En lähtis hoitamaan itekseni tuolla lailla. Homeopaatin vastaanotolle vaan, niin saat kunnon hoidon.

      • akuutti hoito

        Mielestäni kannattaa harkita antibioottihoitoa, etenkin jos akuuttitapaus, lääkäriin vaan siitä, jos kroonistunut niin sitten voi yrittää homeopatiaa tukihoitona


      • Lykke
        akuutti hoito kirjoitti:

        Mielestäni kannattaa harkita antibioottihoitoa, etenkin jos akuuttitapaus, lääkäriin vaan siitä, jos kroonistunut niin sitten voi yrittää homeopatiaa tukihoitona

        odottaa kroonistumista, kun asia on helpompi hoitaa jo akuutissa vaiheessa homeopatialla ja näin ollen myös vältetään kroonistuminen.


      • Luulon sijaan
        Lykke kirjoitti:

        odottaa kroonistumista, kun asia on helpompi hoitaa jo akuutissa vaiheessa homeopatialla ja näin ollen myös vältetään kroonistuminen.

        http://www.kaypahoito.fi/kh/kaypahoito?suositus=khp00024
        Siitä käy ilmi, että hyvin suurella osalla ylähengitystiepotilaista on sivuontelo-oireita, jotka paranevat itsestään. 1-2 sadasta saa bakteriellin sivuontelotulehduksen, joista kaksi kolmasosaa paranee ilman antibioottia. Eli spontaani paranemistaipumus on hyvä sellaisille oireille, jotka tulkitaan poskiontelotulehduksiksi. Tähän perustuu myös homeopatian "teho".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      34
      3956
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1879
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1354
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1286
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1165
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1021
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      941
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      331
      894
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      881
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      872
    Aihe