Uuden Civic 4d:n vsa on erinomainen turvallisuus varuste. Vaimo kehuu maasta taivaaseen miten helppoa on ajella lumipyryssä kolaamattomilla teillä ja polanteissa. Auto etenee vakaasti. Lähtee hyvin liikkeelle liikevaloista ja tuntuu pysyvä tiessä suorassa. Kaasua saa painaa reippaasti eikä auto vikuroi. Automaatilla ajo tuntuu nyt tuvalliselta. Ehdoton turvavaruste jota suosittelen kaikille uutta autoa harkitseville. Vsa Rules.
Vsa maino kumppani näillä keleillä
secinthecity
163101
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
ovat kädettömiä varten! Jokainen tietää että siitä huolimatta kun lähtee niin lähtee kovaa ja jälki on sen mukaista, nuo heebelit ei fysiikan lakeja pysty kiertämään vaan luovat väärää turvallisuuden tunnetta.
nimim. kerran ajonvakautuksella metsään mennyt
Miksiköhän kaikki ajonhallintajärjestelmää epäilevät sanovat saman kommentin aina uudelleen. Mistä tulee käsitys että kun hommaa auton jossa on ajonhallintajärjestelmä, niin vuosien ajokokemus ja korvienvälitieto häviää kokonaan ja puskat alkaa pölistä. Eikö ole selvästi osoitettu että onnettomuuksien määrä ja tieltä luistumisen nimen omaan vähenevät ajonhallintajärjestelmän mukana?
Olen itse ollut liikennelääketieteen päivillä keskustelemassa asiasta alan osaajien kanssa, jotka selkeänä kantanaan pitävät ajonhallintajärjestelmää tärkempänä uutena keinona vähentää vakavia liikenneonnettomuuksia ja tieltä suistumisia.
P.s. Käytännössä järjestelmä vähentää sutimisia ja hakemista normaali liikenteessä kiihdytyksissä liukkaalla kelillä ja vähentää sivuluisun riskiä ja vakauttaa menoa.
Tismalleen samaa mieltä kanssasi. Kyllähän sen ihmisen pitää yhtä varovasti ne mahdolliset liukkaat kohdat ottaa on siinä autossa sitten ajonhallintajärjestelmät tai ei. Selväähän se on että lisäturvaa tulee ja samaa olen kuullut, eli olisi "isoin" juttu sitten turvavöiden ;)
Ja sinä tietenkin luulit voivasi ajaa kesänopeuksia kun autossasi on ajovakaus järjestelmä, ihan oikein kun ajoit lepikkoon kaltaisesi kaaharit aiheuttaa jatkuvasti liikennen onnettomuuksia ajotavallaan ja kakaramaisilla asenteillaan.
Siis noi systeemit tuo suomalaisen rallikulttuurin alas hetkessä.
Kukaan ei aja enää takavetoescorteilla ja maan maine menee siihen että täällä osattaisiin ajaa huonoissa olosuhteissa.
Nykyisin vanha mummokin osaa oikaista auton jos se liukkaalla lähtee liitelemään, kohta ei kukaan.
Kieltää nuo pitäisi.
talvellakin. Tai siltä se ainakin tuntuu, kun näitä saatanan nössöttäviä häviäjiä, jotka heti ensimmäisen sadepisaran tai lumihiutaleen ilmestyttyä tiputtavat nopeudet satasen alueella seitsemäänkymppiin ja jotka tulevat sitten tietysti perävalot edellä vastaan. Näitä sitten saa taas ohitella ihan riesaksi asti koko helvetin talven. No, onneksi on, millä ohitella ja samalla voi huvitella itsekseen kuvittelemalla sitä räpätyksen määrää, jonka nämä piipittävät ämmät kotteroissaan siipoilleen pitävät. Ja kun puhun ämmistä, puhun kummankin sukupuolen ämmistä - samalla tavalla kuin Hayek puhui kaikkien puolueiden kaikista sosialisteista.
Onneksemme kaltaisesi ovat lyhyt ikäisiä, johtuen heille sattuvista vakavista liikenne onnetomuuksista, osa jää riesaksemme vuosikymmeniksi halvaantuneena sairaaloihin miettimään liikenne asenteitaan.
Totta se on,ettei fysiikan-lait tulevat tässäkin asiassa vastaan,mutta ajonvakautus-järjestelmä on myöskin turvallisuus-varuste!.Vähän niin kuin turvatyynyt tai turvavyön esikiristimet!.
Ei siis hyödytön!.
Itse voit olla sitä mieltä,että ne on sanomasi "kädettömille",mutta ajattele asiaa tarkemmin!.
Aivan samaa mieltä kanssasi, juuri uusi Accord alla vsa.lla ja risteyksessä auto kääntyy puppuraisessa kelissä jouhevasti. Risteyksissä ei jää pyörät joutavaa pyörimään. Ja osataan sitä ajaa ilman sitäkin mutta vsa.ta en pois enää antaisi.
Ajovakautustajärjestelmän korjauskulut omalla kohdallani 4207e, että silleen.
No mutta eikös isi maksanut..
Toyotan VSC-järj.?.
parempi ja sivistyneempi kuin Toyotan brutaali täristävä ja rytkyttävä VSC tai VSC ! Eurooppalaisissa pääsääntöisesti vieläkin paremmat.
Viisovisen vsa ottaa kiinni yllättävän myöhäisessä vaiheessa. Saa auto jo hieman liukuakin pöperössä ennen kuin vilkuttaa tai vaikuttaa. Tosin tarvittaessa toimi nopeasti, kaistanvaihdossa polanne pompautti vauhdissa rajusti, ja oli silmänräyksessä auto korjannut itsensä oikeaan suuntaan, ei kerennyt itse edes kaasua löysätä.
Hienosti tuo VSA liukkaassa liikenneympyrässä, kun liukkaus hieman yllätti. Antaa hieman perän luisua kokoajan jolloin auto kääntyy tosi jouhevasti ympyrässä. Alla kitkat
Omassa 2003 Accord tourerissa on jonkinmoinen taipumus lähteä kyllä puskemaan, itsekin tykkäisin kyllä mieluummin yliohjaavasta kuin aliohjaavasta käytöksestä.... Onkohan tuossa sitten jotain vikaa kun se mieluummin vähän puskee...