Morjens!
Ollaan menossa Cape Towniiin ja Stellenboschiin, mutta haluttaisi myös kulkea lyhyitä matkoja esim. fillarilla. Esim. Cape townista cape pointiin( tai Simonstownista) näyttää kartalla sellaiselta matkalta ettei sitä jalkaisin pysty ja taksista ei näe luontoa. Olisko jollain tiatoo, mistä sais filatsun lainaan tai onko se fiksua lainkaan? Toinen kohde on tuolla Stellenboschin alueella, jossa tekisi mieli hieman tsekkailla viinitiloja ja tarhoja, mutta ryhtyminen autonrattiin vasemmanpuoleiseen liikenteeseen on ihan liikaa.Hyviä vinkkejä lounaspaikoista em. alueen viinitiloilla otetaan myös ilolla vastaan.
Fillarilla Stellenboschissa?
1
448
Vastaukset
- kyosti
Vasemmanpuoleista liikennetta ei taalla autoillessa tarvitse pel"ta.
Ajan Stellenboschin alueella my"s polkupyoralla. Esim Stellenboschin kaupungissa ajaminen on helppoa ja fillareita saa helposti vuokratuksi, koska opiskelijoita on paljon asiakkaina. Viinitilat taytyy pyoralla valkata maaston mukaan koska korkeuseroja on runsaasti - kilpapyoralla tietenkin parjaa.
Viinitiloja kylla riittaa.....
Vasemmanpuoleisen liikenteen oppii puolessa tunnissa (tai ei ollenkaan, sanoo joku).
Kapkaupungissa en suosittele polkupyoraa.
Autonvuokraus on helppoa,ei kovin halpaa, mutta bensa on.
Tanne tullessa viimeistaan tai mieluiten etuk"teen kannattaa hommata viinikirja, John Platterin South African Wines Akateemisen tai Suomalaisen kautta. Siita loytyvat tilat ja ravintelit.
Time Out Cape Town on mielest"ni paras opaskirja.
Tervetuloa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353