Golf Automaatti

millaisia kilometrejä

Hei

Millaisia kilometrimääri ovat ihmiset ajelleet volkkarin(golf) automaateilla? onko murheita ollut?

9

6898

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Drugan

      reilut 140 000 mittarissa ilman mitään ongelmia. tosin alkupään kilometrit ajoi joku muu... taitaa olla manuaalilaatikot historiaa minun osalta. sen verran leppoisaa ajoa automaatilla - varsinkin kaupunkiajossa.

      • vioista mitään

        Minulla Golf TDI 96 kW tiptronicilla. Auto nykii 80 - 110 nopeuksilla, aivan kuin vaihteisto yrittäisi vaitaa kuutoselle, vaikka vaihteita on vain viisi tai vaihtoehtoisesti jättää yhden sytytyksen väliin. Olen käynyt 5 kertaa VV-autossa, kaasupoljin on vaihdettu, mutta nykimisen syytä ei ole löytynyt.
        Korjaamo on antanut ymmärtää, että tämä on ainut nykivä tapaus heillä, mutta nettikeskusteluista olen löytänyt montakin vastaavaa tapausta.


      • on ylestä ymmärtämättömyys
        vioista mitään kirjoitti:

        Minulla Golf TDI 96 kW tiptronicilla. Auto nykii 80 - 110 nopeuksilla, aivan kuin vaihteisto yrittäisi vaitaa kuutoselle, vaikka vaihteita on vain viisi tai vaihtoehtoisesti jättää yhden sytytyksen väliin. Olen käynyt 5 kertaa VV-autossa, kaasupoljin on vaihdettu, mutta nykimisen syytä ei ole löytynyt.
        Korjaamo on antanut ymmärtää, että tämä on ainut nykivä tapaus heillä, mutta nettikeskusteluista olen löytänyt montakin vastaavaa tapausta.

        Sitä tuntee olonsa tyhmäksi, kun vikoja ei oteta tosissaan ja varsinkin jos vika ei ilmene juuri silloin kun auto on huollossa. Itse olen tuskaillut levotonta ohjausta joka on nyt sitten ilmeisesti volkkarille ominaisuus :)


      • Jeesus
        on ylestä ymmärtämättömyys kirjoitti:

        Sitä tuntee olonsa tyhmäksi, kun vikoja ei oteta tosissaan ja varsinkin jos vika ei ilmene juuri silloin kun auto on huollossa. Itse olen tuskaillut levotonta ohjausta joka on nyt sitten ilmeisesti volkkarille ominaisuus :)

        ...ettei korjaamo osaa korjata vikaa joka ei korjaamoreissulla esiinny!

        Mieti itse, jos kerron sinulle auton ohjauksen olevan lerppu ja tunnoton, osaatko itse korjata vian tai edes löydätkö sitä?
        Itselleni kerran naisasiakkaat toivat auton (BMW) jossa oli hirveä meteli nopeuden ollessa n. 80km/h. Ajoin ja ajoin, ei mitään vikaa. "Vika" olikin sitten rengasmelu, joka nyt ei ollut melu, vaan ihan normaali taustahumina.

        Eli asiakkaat ovat tyhmiä, yritä siinä sitten palvella idioottia, joka ei tiedä mistään mitään, mutta on varma että korjaamo ei osaa mitään ja on vielä kallista palvelua. Silti kiikuttaa kasansa aina samaan paikkaan ja valittaa.


    • volkkaristiristiterroristi

      VW Golf, 1,6 aut. Vm 88, eli golfII koppa

      Ollut omassa käytössä alusta saakka ja mittarissa 170, laattikko huoleettu ajallaan. Varmaa viimeinen asia joka menee siitä autosta.

      • Nimetön

        on aivan toinen kuin nämä nykyiset tietokoneohjatut laatikot, niitä vielä osataan tarvittaessa korjata, mutta näistä uusien autojen oppivista laatikoista korjaamot eivät ymmärrä mitään.


    • akh

      Mulla on nelivaihteinen laatikko ja se on toiminu ihan hyvin pitäis vain käydä tarkistamas laatikon öljyt oon vaihdattanu kerran öljyt (300€/60tkm)merkkiliikkees. Tipronikki on siitä paree että siihen ei kuulemma tarvi vaihtaa öljyjä vain lisätä tarvittaes.

    • 1213

      Jo toinen automaatti menossa, ensin Bora 1.6 aut (nelilovinen) ajoin 3 vuotta/50000 km ei mitään vikaa ja nyt Golf 1.6 aut (kuuslovinen)ajettu tähän mennessä 16000 km eikä mitään vikaa tässäkään.En voi muuta kuin suositella

    • Jussi5

      Moi!Minulla on 93 Golffi automaatti,mielestäni 1-2selle menee hyvin 3pitää ajaa 70kmh silloin vaihtaa D ajettaessa vauhtia pitää olla 100kmh sitten vaihtaa.Onko mahdollista säätää,että vaihtaisi aikaisemmin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      37
      7292
    2. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      53
      3652
    3. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      46
      3524
    4. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      62
      3278
    5. 51
      2954
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      34
      2789
    7. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      48
      2691
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      29
      2458
    9. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      183
      1792
    10. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      47
      1531
    Aihe