Olen rv:lla 31 3 ja mun maha kutiaa ihan kamalasti mikään rasva ei auta...mikä avuksi mä tuun hulluksi!!!
maha kutiaa :c(
Tuik
6997
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
on minullakin,parikin kertaa ollut raskauden aikana. Kuitenkin voitelin novalan voiteella ja helpotti. Se taitaa ihan kuulua asiaan,kun massu kasvaa niin kutiaa.
Pyydäpä neuvolassa, että ottavat sulta maksakokeet. Raskaushepatoosi eli maksan toimintahäiriö aiheuttaa juuri tuollaista kutinaa.
Huom! Sinulla ei välttämättä ole raskaushepatoosia, mutta kannattaa pyytää tarkistamaan neuvolan kautta. Btw tässä siis linkki, missä on aiheesta tarkemmin...
http://www.nettineuvo.fi/nettineuvo/fi/01_Aeitiys_ja_isyys/05_Raskaus/07_Raskaudenaikainen_hoito_sairaalassa/02_Raskauskolestaasi_eli_raskaushepatoosi/index.jsp
Mulla rv34 ja masu myös kutiaa. Lääkäri kirjoitti reseptillä kutinalääkkeen, jonka nimi on atarax. Tehoaa kutinaan todella hyvin, mutta aiheuttaa järjetöntä väsymystä. Toisaalta illalla kun ottaa, niin tulee sitten unikin helpommin. Suosittelen! :)
Ai niin, mulle ei ole tehty niitä maksakokeita ollenkaan, vaan sain sen lääkkeen vaan kertomalla lääkärille kutinasta.
myös raskaana ollessani sama ongelma, tosin vasta aivan viimeisillä viikoilla. Koitin kaikki rasvat ja mikään ei auttanut, maksakokeetkin otettiin varmuuden vuoksi eikä niissä ollut mitään. Luin jostain että kutina johtuisi siitä kun vatsanahka venyy, siihen tulee raskausarpia ja ne jotenkin lievästi tulehtuvat mistä aiheutuu kutinaa. Mene ja tiedä...mutta tiedän tosiaan millasta se on, siinä meinaa tulla hulluksi! Mutta koita olla raapimatta mahdollisimman paljon, raapiminen vaan pahentaa tilannetta (helpommin sanottu kun tehty...)
Mulla jatkui kutina vielä synnytyksen jälkeenkin osastolla...se talttui lopulta vasta lääkärin määräämällä kortisonivoiteella. Päivänä jona synnytys käynnistyi se oli pahimmillaan, mutta heti kun alkoi tulla supistuksia ja tajusin että se on menoa nyt kutinakin loppui kuin seinään! Tuli vähän muuta ajateltavaa kuin pienet kutinat.(:
Koita kestää, kyllä se siitä sitten helpottaa!
vastauksista!! Hyvää viikonloppua kaikille! Mä lähden tästä lääkäriin kun ahistaa niin kamalasti (mul on astma) Aattelin samalla kysyä kutinasta!