Yhdellä jalalla

Apuja uhkarohkealle...

Mursin koipeni viime viikolla juuri kun olin päättänyt tiputtaa ylimääräset 6kg pois!! Kuinka saan laihdutettua ilman liikuntaa?? Mitä ja kuinka paljon pitäis syödä?? Laskelmieni mukaan kulutan nyt päivässä vain 1300kcl, joidunko nyt selviytymään 300kcal/pv laihtuakseni kilon viikossa!!!

Sairastan bulimiaa ja pelkään ahmimiskohtauksien lihottavan minua entisestää!! pyrin tottakai kuitenkin parhaani mukaan taistelemaan ahmimista vastaan!
3415
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Vältä hiilihydraatteja (vaalea leipä, vaalea makarooni jne), koska ne
lihottavat. myös Rasvainen liha.
Kaikkea voi syödä, mutta kohtuudella.
1000 kaloria päivässä on terveellisen laihtumisen suositus (kait?).
SYÖ: kasviksia, täysjyväleipää, kalaa, hedelmiä jne. ÄLÄKÄ MISSÄÄN NIMESSÄ UNOHDA kalsiumia (maito, jogurtti, juusto)! Koska
murtunut jalka tarvitsee uudelleen rakennusaineita.
Ahmimista pystyy (ainakin minä) hillitsemään syömällä joka aterian ja itsensä täyteen.
Paastoaminen tai liian vähän syöminen johtaa helposti ahmimiskohtaukseen.
Yritä parantua jalan kanssa ja onnea laihduttamiseen.
muista olla kärsivällinen vaikka paino ei tippuisikaan heti! :)

Äänestä
  • Kyllä sä kulutat enemmän kuin 1300 kcal. Jos nukkuisit syvää unta 24 h, niin sitten olis vois olla toi 1300 kcal. Oletan, että istut valveilla ja luet tai katot tv:tä, pompit yhdellä jalalla.. sanoisin, että kulutuksesi on ehkä 1600 kcal.

    Äänestä

vähentämällä 300 kcal/päivä pystyt pudottamaan painoa terveellisesti ja pysyvästi. Se on aivan ihmisestä kiinni kuinka nopeasti paino putoaa tavoitepainoon.
Normaalisti kevyttä työtä tekevän tytön/naisen ravintotarve per päivä on n. 1200-1300 kcal. Nopea painonpudotus ei kannata hyvinvoinnin kannalta ja nopealla painonpudotuksella ei saa pysyviä tuloksia!
Pudota painoasi pitemmällä aikavälillä ja saat pysyviä tuoloksia!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


laihdutus?? kirjoitti:

Apuja uhkarohkealle...

Mursin koipeni viime viikolla juuri kun olin päättänyt tiputtaa ylimääräset 6kg pois!! Kuinka saan laihdutettua ilman liikuntaa?? Mitä ja kuinka paljon pitäis syödä?? Laskelmieni mukaan kulutan nyt päivässä vain 1300kcl, joidunko nyt selviytymään 300kcal/pv laihtuakseni kilon viikossa!!!

Sairastan bulimiaa ja pelkään ahmimiskohtauksien lihottavan minua entisestää!! pyrin tottakai kuitenkin parhaani mukaan taistelemaan ahmimista vastaan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu