acpi_cpufreq -virheilmoitus

myös FC6:ssa

Pähkäilin pitkään mikä saattaisi aiheuttaa seuraavan virheilmoituksen:

https://www.redhat.com/archives/fedora-test-list/2006-October/msg00372.html

vaikka FC5:ssa se loisti poissaolollaan - aina viimeisimpään kernelipäivitykseen asti - mikä on myös FC6 kerneli. Kun tutkin

/etc/cpuspeed.conf

-tiedotoa, huomasin, että siellä oli asetustiedosto vain Pentium 4 -prosessorille, ja jokin "powernow-k7" -asetustiedosto, ja minulla on AMD, ja lisäksi vielä pöytäkone. Eihän se tarvitse mitään sellaista virransäästöohjelmaa, joka hidastaisi koneen käyntiä silloin kun konetta ei käytetä.

Niimpä menin /K-valikko/Järjestelmä -kansioon, ja avasin sieltä "Services" alikansion, ja sammutin "cpuspeed" -taustaohjelman, ja poistin sen kohdalta kruksin, ja tallensin asetukset.

Kun käynnistin koneen uudelleen, ei tuota virheilmoitusta enää tullut.

Kannettavista tietokoneista en tiedä, ja luulisin, ettei tämä ohje niihin päde, sillä ne pelaavat senverran paljon virransäästön kanssa, kun se ei pöytökoneissa muodosta mitään ongelmaa, ja siksi pöytäkoneissa voi disabloida kaikki taustalla pyörivät virransäästöohjelmat.

2

321

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • palveluja ihmetellä

      FC/RH jakeluissa on jo miesmuistiin ollut käytössä redhat-config-services/system-config-services ja chkconfig ohjelmat, joilla palveluja voi kontrolloida.
      Kannattaakin hieman kurkata, mitä palveluja on oletuksena käynnistymässä boottauksen jälkeen ja karsia (tai lisätä) palveluja.

      • saa osviittaa

        siihen, mitä "kannattaa" blokata:

        http://linux.fi/index.php/Opas_Fedora_Core_5:n_asennukseen_ja_asennuksen_jälkeisiin_toimiin

        Juttu pätee, vaikka onkin FC5 -versiota koskeva.

        Tuo mainitu virheilmoitus oli vain sikäli omituinen, että monissa kerneleissä ilmoitusta ei tullut, ja nyt taas se ilmaisi olemassaolostaan tässä FC6 -versiossa. Sitä kuitenin aina epäilee ensimmäiseksi laitevikaa, ja oikea "daimonin" jäljittäminen ei ole helppoa. Aiheesta on myös puhuttu jo varsin pitkään netissä, ja toimivaa ratkaisua ei ole vielä esittänyt kukaan. On varsin todennäköistä, että Pentium -prosessoreilla ei vika edes ilmene. Eräänä ratkaisuna on näet esitetty, että

        /etc/cpuspeed.conf

        tietostoon lisättäisiin rivi:

        DRIVER="p4-clockmod"

        jolloin systeemi toimisi. Tämä "p4" viittaa tietenkin Pentium 4 -suorittimeen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

      Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
      Maailman menoa
      275
      3932
    2. Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon

      Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188
      Maailman menoa
      92
      3575
    3. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      162
      2567
    4. Ei se halua mitään!!

      Arkailija koko tyyppi!
      Ikävä
      62
      2335
    5. Jätän tähän viesti kaivatullesi

      jos jotain jäänyt sanomatta. 👇
      Ikävä
      154
      1912
    6. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      26
      1829
    7. Olet kyllä erittäin huono yhdistelemään pisteitä.

      Etkä vain sinä vaan kaikki teilläpäin.
      Ikävä
      34
      1727
    8. Onko jo liian "vanha" vai mitä mieltä olet? 57-v. saa raakaa tekstiä tv:ssä

      The Summit Suomi tv-ohjelmassa 57-vuotiaan Maritan jaksamista kyseenalaistettiin iän takia. Onko tässä iässä jo liian "v
      50 plus
      31
      1297
    9. Etkö sitten itse

      ole koskaan ylittänyt rajaa?
      Ikävä
      33
      1285
    10. Mitä järkeä iskeä

      Varattua ja yrittää saada sitä eroamaan
      Ikävä
      46
      1202
    Aihe