Maksoin televisiolupani kiltisti vuoteen 2002 asti, kunnes tajusin, että YLE tarjoaa ainoastaan kaksi hyvää asiaa kanaviltaan: dokumentit ja uutiset.
Sitten aloin kelaamaan, että miksi minun pitää maksaa "verkon" ylläpidosta, kun katsomani kanavayhtiöt maksavat jo kerran vuokraa siitä.
Minä kärsin mainoksista, mutta se on pieni suru "ilmaisesta" television katsomisesta. Enkä oikeastaan enää ole tuon vuoden 2002 jälkeen pahemmin katsonut televisiota, kun on muutakin tekemistä. Etenkin parin viime vuoden aikana on joka tuutista laitettu realityshowta tulemaan ja onpahan tuo YLEkin siihen sortunut, kuulemma.
Netistä voi vielä toistaiseksi imuutella tehokkaasti niitä televisiosarjoja, joita joko näytetään puoli vuotta ( ) myöhemmin Suomessa kuin alkuperämaassa tai joita ei näytetä ollenkaan. Sitten, kun tv-yhtiöt velottavat imuuttamisesta, pistän Visan vinkumaan.
Jos YLEn huono rahatilanne onkin huonon hallinnon syytä? Maksetaankohan sielläkin pääjohtajajehulle boonuksia joulukinkun sijasta?
En omista radiota ja omistan vuoden 198x television, jonka kuva ei ole enää kovin hyvä ja joka alkaa jo kärsiä vanhuuden vaivoista ja jolla katsottiin televisiota kuluneen kesän aikana ehkä neljä kertaa, mutta leffoja sitäkin enemmän.
Radiota kuuntelen netistä, siis sellaisia ulkolaisia radioita, joista ei tule soittolistoilla niitä samaa kolmea harmonizerilla parannetun artistin biisiä. Suomen jokainen (!!) radiokanava soittaa makuuni huonoa musiikkia, joten miksi maksaisin, kun en kuuntele.
Mitäs sitten digiaikana tuon vanhan television kanssa? Miksei lupia käännetä mieluummin kolme digiboksia/asunto -rahastukseksi. On ihan idioottimaista olettaa, että joku analogitelevision omistaja joutuisi maksamaan vain siksi, että hänellä on mahdollisuus hankkia digiboks. Sama asia, kuin että jokaista miestä syytettäisiin raiskauksesta, kun hänellä on siihen mahdollisuus.
Ja että tv-maksu lisättäisiin tuloveroon? Ja että tämä kuulemma auttaisi opiskelijoita ja työttömiä ja eläkeläisiä? Eikös kaikki edut veroteta myös? Minä ainakin maksan veroa opintorahasta. Mieheni palkasta hänelle jää käteen kuussa 1400 euroa, joilla hänen pitäisi myös minut elättää (eikä tarvitse sitten "mene töihin" -kommentteja). Maksa siitä 600 euron vuokra (koska en saa asumislisää), maksa molempien puhelinlaskut, maksa se käytetyn kymmenen vuotta vanhan autosi autolaina (koska et voi kävellä töihin ja sinne asti ei bussi aja), yritä säästää vanhuuden varalle, ruokaa olisi kiva syödä vähän muutakin kuin perunoita ja sipulia ja jokatapauksessa mieheni palkka on hänen omansa..
Vaikka televisioluvassa on kyse "vain" 200 eurosta vuodessa, käyn mieluummin sillä rahalla 11 kertaa elokuvissa mieheni kanssa.
Onhan työssäkäyvillä varaa maksaa, sanotaan. Entäs niillä, jotka ovat istuneet yliopiston penkillä niska limassa neljä vuotta ja unohtaneet ihanan opiskelijaelämän ja sitten saavat kuitenkin ottaa vain sen paskaduunin vastaan, minkä mahtavat saada, kun se parempipalkkainen duuni meni sen firman omistajan pojan tyttöystävän enolle, joka ei oikeastaan täyttänyt edes vaatimuksia?
Ehdottaisin, että YLE lopettaa suosiolla toimintansa. Lakiin tehdään typeriäkin muutoksia, joten miksi sieltä ei voitaisi poistaa kohtaa Yleisradiosta? .. Mikäli siellä siis sellainen on..
Joku tuolla aiemmassa threadissa jo mainitsikin jo tästä asiasta, mutta katsotaanpa vielä tämän päivän ohjelmataulua Ykkösen osalta:
05.55 Ykkösen aamu-tv
Yleensä jotain hihhulitaiteilijoita, nurisijoita, poliitikkoja tai läpikuluneita 80-luvun tv-tähtiä. Tosin en ole ohjelmaa katsonut vuosiin, että en tiedä oikeasti..
09.15 Elämä käsissä
Voi jeesus.
10.10 FST: Avaruuskansiot
Onhan se ihan reilua että ruotsinkielisille kansalaisille tarjotaan ohjelmaa, mutta silti..
10.20 FST: X-tra Special: Staden
10.30 FST: Zon5: Station T
11.00 Tv-uutiset
Jee. Uutiset. Samat, mitä voin katsoa vaikka mainostavilta kanavilta.
12.35 Go Yoyo Go
Muistan hämärästi kun joskus koulun penkillä ylä-asteella katsottiin näitä kieliohjelmia. Yhtä huonoja edelleen.
12.45 Es español 2
Lähettäisivät mieluummin aikuisille englannin ja ruotsin kursseja, kun niitäkään ei osata.
13.00 Tv-uutiset
No heippa taas.
13.30 Pykäliä ja purtavaa
Voi voi ja nyyh nyyh. Kansainvälisyys- ja suvaitsevaiskasvatus for teh WIN!
14.00 Taito-tv: Digikuva haltuun
Sinänsä ihan järkevä idea. Jos jotakuta kiinnostaa.
14.15 A-plus
Tyhjänpäiväisiä vaalipuhujia, paskanjauhantaa jo vuodesta x! Entinen A-studioko?
14.35 Atlas
...
15.00 Tv-uutiset
Jee!
15.05 Diagnoosi: Murha
Täytyy tunnustaa, että tätä jää katsomaan, mutta neljäs(kymmenes?) uusintakierros ahdistaa..
16.00 Prisma Studio
Sinänsä mielenkiintoinen ohjelmasarja, mutta valitettavasti aiheet esitetään kovin epäkiinnostavalla tavalla.
16.30 Suomalaiset sävelet
Itkenkö nyt vai heti? Jos mummo haluaa katsoa ohjelmaa, mummo maksaa tv-luvan..
17.00 Tv-uutiset ja Viiden talous
Ja taas kerrataan Bushin toilailuja..
17.10 Naisten ääni - ja miesten
Itken..
17.40 Viittomakieliset uutiset
Ja Bushin toilailut heikosti kuuleville..
17.45 FST: BUU-klubben: Kolmoset
Sanoinko jo mitä mieltä olen ruotsinkielisistä ohjelmista?
18.15 FST: TV-nytt
18.30 Uutisotsikot
Mitävit?
18.31 Pisara
Jos uskova katsoo, uskova maksaa tv-luvan.
18.40 Ihmiskunnan aarteita
Oho. Mielenkiintoinen ohjelma. Niille, joita asia kiinnostaa..
18.55 Sydämen asialla
...
19.45 Kotisatama
!!!
20.30 Tv-uutiset ja sää
Hei, Bush.
20.55 Urheiluruutu
Kaikki douppaavat kuitenkin, joten mitä järkeä edes järjestää mitään kisoja..
21.00 A-studio
Täh? Näenkö kaiken kahtena?
21.30 Kaiken takana on äiti E
Illan elokuva. Lisa Kudrowin olemassaolo takaa taatun elokuvatuskan.
23.10 Tv-uutiset
...
23.20 Kulttuuriuutiset
!!!
23.25 FST: Kvällsnytt
#¤E%#¤%¤
23.30 Tähtihetki
HAHAHAHAHHAHAHAAHAHHAHAHAH!
23.40 Euronews
Oho.
23.50-
03.59 Uutisikkuna
Koska pitää voida sanoa, että kanava lähettää ohjelmaa ympäri vuorokauden? Normaali-ihmiset nukkuvat ja ne, jotka ovat töissä, tekevät töitä.
Mutta otetaanpa vertailun vuoksi myös Nelosen tämän päivän ohjelmat:
07.00 W.i.t.c.h.
Lapsia aliarvioidaan..
07.25 Lazy Town
07.55 Pikku väkeä
08.05 Hoidon tarpeessa
!! Voiko ala-arvoisempaa löytää?
08.35 Boston Common
.. Voi näköjään..
09.00 Rahasampo
Peli, jee.
10.00 Ostosruutu
Osta, osta, osta, hyödytön, kallis, ruma..
11.15 TaitoPelit
Peli, jee! Pistä iskän jä äiskän puhelinlasku laulamaan..
2.30 VoittoPotku
Oi voi, sulla on enää viis euroo saldoo..
13.00 Ostosruutu
Uusintoja aamusta?
14.10 Buusteri
Toinen on tyhjä päästä ja toinen täynnä itseään.. Vetoaako tämä tosiaan teini-ikäisiin?
14.40 Rouva Presidentti
Miten tämä tänne pompsahti? Jaa uusinta.
15.35 Rahasampo
TÄH?!
16.05 Buusteri
Mitä hel? Ai tuo edellinen olikin uusinta.
16.35 Nelosen uutiset ja sää
No sentään jossain vaiheessa Bushin toilailut, osa 4560..
16.40 Päivien viemää
Tämä olisi pitänyt lakkauttaa kymmenen vuotta sitten ja kaikki näyttelijät lähettää kuuhun.
17.30 Dr. Phil
Onhan tämäkin realitya omalla tavallaan..
18.30 Pulmuset
Uusinta. Uusinnan uusinta vai?
19.00 Suomalaiset vaimot vaihtoon
... Katsoin brittiversiota joskus ja voin väittää, että kyseessä on halpa kopio..
20.00 Kahdeksan uutiset ja sää
20.13 IS Urheilu-uutiset
Kuten YLEN kohdalla mainitsin..
20.15 Hauskat kotivideot
Onko kenenkään muunkaan mielestä nämä kotimaiset videot "sieltä-minne-aurinko-ei-paista?"..
20.58 Keno
Hyödyllinen, niille jotka kenoavat.
21.00 Elokuva: Beverly Hills kyttä II E
Montako kertaa olet nähnyt tämän elokuvan televisiosta viimeisen kahden vuoden sisään jos kaikki maamme kanavat lasketaan?
23.05 Myöhäisuutiset ja sää
Viimeinen katsaus päivän hulluun maailmaan..
23.15 IS Urheilu-uutiset
Ja uutisia siitä, kuka on kärähtänyt NYT dopingista.
23.25 Kynnys tuntemattomaan
Salaisiin kansioihin verrattuna kaikki tällaiset ohjelmat ovat halpoja kopioita..
00.25 Elokuva: Enter the Ninja E
ööö.. Onko tämä vitsi?
02.25 Ostosruutu
!
02.55-
07.10 Talk Deitti
Ehanaa..
On sitten mainos- tai julkisrahoitteinen kanava, samaa gagaa kuitenkin, eri muodossa vaan. On olemassa maksullisia kanavia, jotka tarjoavat oikeasti hyviä ohjelmia, uutisia jne. Sääli vaan, että näiden kanavien katsomiseen täytyy myös olla Viestintäviraston TV-lupa..
Pay-per-view tai jotain järkeä ohjelmiin rahastukseen!! köyhien suomalaisten selkänahasta voi repiä vain tietyn verran.
Jos luit tänne asti, onnittelen. Jos tekee mieli vastata tai kommentoida, niin vastaa asiallisesti ja kommentoi ilman tekopyhyyttä.
Sitten aloin kelaamaan, että miksi minun pitää maksaa "verkon" ylläpidosta, kun katsomani kanavayhtiöt maksavat jo kerran vuokraa siitä.
Minä kärsin mainoksista, mutta se on pieni suru "ilmaisesta" television katsomisesta. Enkä oikeastaan enää ole tuon vuoden 2002 jälkeen pahemmin katsonut televisiota, kun on muutakin tekemistä. Etenkin parin viime vuoden aikana on joka tuutista laitettu realityshowta tulemaan ja onpahan tuo YLEkin siihen sortunut, kuulemma.
Netistä voi vielä toistaiseksi imuutella tehokkaasti niitä televisiosarjoja, joita joko näytetään puoli vuotta ( ) myöhemmin Suomessa kuin alkuperämaassa tai joita ei näytetä ollenkaan. Sitten, kun tv-yhtiöt velottavat imuuttamisesta, pistän Visan vinkumaan.
Jos YLEn huono rahatilanne onkin huonon hallinnon syytä? Maksetaankohan sielläkin pääjohtajajehulle boonuksia joulukinkun sijasta?
En omista radiota ja omistan vuoden 198x television, jonka kuva ei ole enää kovin hyvä ja joka alkaa jo kärsiä vanhuuden vaivoista ja jolla katsottiin televisiota kuluneen kesän aikana ehkä neljä kertaa, mutta leffoja sitäkin enemmän.
Radiota kuuntelen netistä, siis sellaisia ulkolaisia radioita, joista ei tule soittolistoilla niitä samaa kolmea harmonizerilla parannetun artistin biisiä. Suomen jokainen (!!) radiokanava soittaa makuuni huonoa musiikkia, joten miksi maksaisin, kun en kuuntele.
Mitäs sitten digiaikana tuon vanhan television kanssa? Miksei lupia käännetä mieluummin kolme digiboksia/asunto -rahastukseksi. On ihan idioottimaista olettaa, että joku analogitelevision omistaja joutuisi maksamaan vain siksi, että hänellä on mahdollisuus hankkia digiboks. Sama asia, kuin että jokaista miestä syytettäisiin raiskauksesta, kun hänellä on siihen mahdollisuus.
Ja että tv-maksu lisättäisiin tuloveroon? Ja että tämä kuulemma auttaisi opiskelijoita ja työttömiä ja eläkeläisiä? Eikös kaikki edut veroteta myös? Minä ainakin maksan veroa opintorahasta. Mieheni palkasta hänelle jää käteen kuussa 1400 euroa, joilla hänen pitäisi myös minut elättää (eikä tarvitse sitten "mene töihin" -kommentteja). Maksa siitä 600 euron vuokra (koska en saa asumislisää), maksa molempien puhelinlaskut, maksa se käytetyn kymmenen vuotta vanhan autosi autolaina (koska et voi kävellä töihin ja sinne asti ei bussi aja), yritä säästää vanhuuden varalle, ruokaa olisi kiva syödä vähän muutakin kuin perunoita ja sipulia ja jokatapauksessa mieheni palkka on hänen omansa..
Vaikka televisioluvassa on kyse "vain" 200 eurosta vuodessa, käyn mieluummin sillä rahalla 11 kertaa elokuvissa mieheni kanssa.
Onhan työssäkäyvillä varaa maksaa, sanotaan. Entäs niillä, jotka ovat istuneet yliopiston penkillä niska limassa neljä vuotta ja unohtaneet ihanan opiskelijaelämän ja sitten saavat kuitenkin ottaa vain sen paskaduunin vastaan, minkä mahtavat saada, kun se parempipalkkainen duuni meni sen firman omistajan pojan tyttöystävän enolle, joka ei oikeastaan täyttänyt edes vaatimuksia?
Ehdottaisin, että YLE lopettaa suosiolla toimintansa. Lakiin tehdään typeriäkin muutoksia, joten miksi sieltä ei voitaisi poistaa kohtaa Yleisradiosta? .. Mikäli siellä siis sellainen on..
Joku tuolla aiemmassa threadissa jo mainitsikin jo tästä asiasta, mutta katsotaanpa vielä tämän päivän ohjelmataulua Ykkösen osalta:
05.55 Ykkösen aamu-tv
Yleensä jotain hihhulitaiteilijoita, nurisijoita, poliitikkoja tai läpikuluneita 80-luvun tv-tähtiä. Tosin en ole ohjelmaa katsonut vuosiin, että en tiedä oikeasti..
09.15 Elämä käsissä
Voi jeesus.
10.10 FST: Avaruuskansiot
Onhan se ihan reilua että ruotsinkielisille kansalaisille tarjotaan ohjelmaa, mutta silti..
10.20 FST: X-tra Special: Staden
10.30 FST: Zon5: Station T
11.00 Tv-uutiset
Jee. Uutiset. Samat, mitä voin katsoa vaikka mainostavilta kanavilta.
12.35 Go Yoyo Go
Muistan hämärästi kun joskus koulun penkillä ylä-asteella katsottiin näitä kieliohjelmia. Yhtä huonoja edelleen.
12.45 Es español 2
Lähettäisivät mieluummin aikuisille englannin ja ruotsin kursseja, kun niitäkään ei osata.
13.00 Tv-uutiset
No heippa taas.
13.30 Pykäliä ja purtavaa
Voi voi ja nyyh nyyh. Kansainvälisyys- ja suvaitsevaiskasvatus for teh WIN!
14.00 Taito-tv: Digikuva haltuun
Sinänsä ihan järkevä idea. Jos jotakuta kiinnostaa.
14.15 A-plus
Tyhjänpäiväisiä vaalipuhujia, paskanjauhantaa jo vuodesta x! Entinen A-studioko?
14.35 Atlas
...
15.00 Tv-uutiset
Jee!
15.05 Diagnoosi: Murha
Täytyy tunnustaa, että tätä jää katsomaan, mutta neljäs(kymmenes?) uusintakierros ahdistaa..
16.00 Prisma Studio
Sinänsä mielenkiintoinen ohjelmasarja, mutta valitettavasti aiheet esitetään kovin epäkiinnostavalla tavalla.
16.30 Suomalaiset sävelet
Itkenkö nyt vai heti? Jos mummo haluaa katsoa ohjelmaa, mummo maksaa tv-luvan..
17.00 Tv-uutiset ja Viiden talous
Ja taas kerrataan Bushin toilailuja..
17.10 Naisten ääni - ja miesten
Itken..
17.40 Viittomakieliset uutiset
Ja Bushin toilailut heikosti kuuleville..
17.45 FST: BUU-klubben: Kolmoset
Sanoinko jo mitä mieltä olen ruotsinkielisistä ohjelmista?
18.15 FST: TV-nytt
18.30 Uutisotsikot
Mitävit?
18.31 Pisara
Jos uskova katsoo, uskova maksaa tv-luvan.
18.40 Ihmiskunnan aarteita
Oho. Mielenkiintoinen ohjelma. Niille, joita asia kiinnostaa..
18.55 Sydämen asialla
...
19.45 Kotisatama
!!!
20.30 Tv-uutiset ja sää
Hei, Bush.
20.55 Urheiluruutu
Kaikki douppaavat kuitenkin, joten mitä järkeä edes järjestää mitään kisoja..
21.00 A-studio
Täh? Näenkö kaiken kahtena?
21.30 Kaiken takana on äiti E
Illan elokuva. Lisa Kudrowin olemassaolo takaa taatun elokuvatuskan.
23.10 Tv-uutiset
...
23.20 Kulttuuriuutiset
!!!
23.25 FST: Kvällsnytt
#¤E%#¤%¤
23.30 Tähtihetki
HAHAHAHAHHAHAHAAHAHHAHAHAH!
23.40 Euronews
Oho.
23.50-
03.59 Uutisikkuna
Koska pitää voida sanoa, että kanava lähettää ohjelmaa ympäri vuorokauden? Normaali-ihmiset nukkuvat ja ne, jotka ovat töissä, tekevät töitä.
Mutta otetaanpa vertailun vuoksi myös Nelosen tämän päivän ohjelmat:
07.00 W.i.t.c.h.
Lapsia aliarvioidaan..
07.25 Lazy Town
07.55 Pikku väkeä
08.05 Hoidon tarpeessa
!! Voiko ala-arvoisempaa löytää?
08.35 Boston Common
.. Voi näköjään..
09.00 Rahasampo
Peli, jee.
10.00 Ostosruutu
Osta, osta, osta, hyödytön, kallis, ruma..
11.15 TaitoPelit
Peli, jee! Pistä iskän jä äiskän puhelinlasku laulamaan..
2.30 VoittoPotku
Oi voi, sulla on enää viis euroo saldoo..
13.00 Ostosruutu
Uusintoja aamusta?
14.10 Buusteri
Toinen on tyhjä päästä ja toinen täynnä itseään.. Vetoaako tämä tosiaan teini-ikäisiin?
14.40 Rouva Presidentti
Miten tämä tänne pompsahti? Jaa uusinta.
15.35 Rahasampo
TÄH?!
16.05 Buusteri
Mitä hel? Ai tuo edellinen olikin uusinta.
16.35 Nelosen uutiset ja sää
No sentään jossain vaiheessa Bushin toilailut, osa 4560..
16.40 Päivien viemää
Tämä olisi pitänyt lakkauttaa kymmenen vuotta sitten ja kaikki näyttelijät lähettää kuuhun.
17.30 Dr. Phil
Onhan tämäkin realitya omalla tavallaan..
18.30 Pulmuset
Uusinta. Uusinnan uusinta vai?
19.00 Suomalaiset vaimot vaihtoon
... Katsoin brittiversiota joskus ja voin väittää, että kyseessä on halpa kopio..
20.00 Kahdeksan uutiset ja sää
20.13 IS Urheilu-uutiset
Kuten YLEN kohdalla mainitsin..
20.15 Hauskat kotivideot
Onko kenenkään muunkaan mielestä nämä kotimaiset videot "sieltä-minne-aurinko-ei-paista?"..
20.58 Keno
Hyödyllinen, niille jotka kenoavat.
21.00 Elokuva: Beverly Hills kyttä II E
Montako kertaa olet nähnyt tämän elokuvan televisiosta viimeisen kahden vuoden sisään jos kaikki maamme kanavat lasketaan?
23.05 Myöhäisuutiset ja sää
Viimeinen katsaus päivän hulluun maailmaan..
23.15 IS Urheilu-uutiset
Ja uutisia siitä, kuka on kärähtänyt NYT dopingista.
23.25 Kynnys tuntemattomaan
Salaisiin kansioihin verrattuna kaikki tällaiset ohjelmat ovat halpoja kopioita..
00.25 Elokuva: Enter the Ninja E
ööö.. Onko tämä vitsi?
02.25 Ostosruutu
!
02.55-
07.10 Talk Deitti
Ehanaa..
On sitten mainos- tai julkisrahoitteinen kanava, samaa gagaa kuitenkin, eri muodossa vaan. On olemassa maksullisia kanavia, jotka tarjoavat oikeasti hyviä ohjelmia, uutisia jne. Sääli vaan, että näiden kanavien katsomiseen täytyy myös olla Viestintäviraston TV-lupa..
Pay-per-view tai jotain järkeä ohjelmiin rahastukseen!! köyhien suomalaisten selkänahasta voi repiä vain tietyn verran.
Jos luit tänne asti, onnittelen. Jos tekee mieli vastata tai kommentoida, niin vastaa asiallisesti ja kommentoi ilman tekopyhyyttä.
Vastaukset
Vanhimmat
Ei vielä vastauksia
Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.