Corolla 06 ajotietokoneen/radion kehysten kohdalta kuuluu aikamoiset ritinät kuoppaisella tiellä ajettaessa. Kyseessä ei siis pikku nitinät, vaan kunnon räsähtely. Asia ottaa pattiin siks kun auto on vasta puoli vuotta vanha. Mietityttää se onko paneelin takana jokin johto/osa irti. Itse kehys on hyvin kiinni joka puolelta.
Joku antoi neuvon kojelautasprayn käytöstä tällä palstalla mut se ei ole auttanut mitään, joten se on puppua.
Rämisee lämpötilasta riippumatta.
Onko kellään ollut samaa ongelmaa? ja miten asia hoitui?
Asialliset vastaukset,kiitos.
Joku antoi neuvon kojelautasprayn käytöstä tällä palstalla mut se ei ole auttanut mitään, joten se on puppua.
Rämisee lämpötilasta riippumatta.
Onko kellään ollut samaa ongelmaa? ja miten asia hoitui?
Asialliset vastaukset,kiitos.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kojelautaspräy on kyllä tehokas nitinän poistaja, mutta ei apua tietenkään mihinkään rätinän tai vastaavan, jossa siis joku osa tuntuu olevan irti. Eli jos sitä spraytä ei saa siihen kitinäpinnan väliin, niin ei se voi auttaakaan.
Tuossa ei varmaan ole muuta järkevää vaihtoehtoa, kuin kuunnella tarkasti (jotta osaa selittää huoltomiehelle) mistä ääni tulee ja viedä huoltoon. Helppo tuo on itsekin purkaa, mutta jos ei ole lämmintä tallia, niin ei kannta alkaa pakkasella purkamaan.
Itselläni ei ole ollut -05:ssa vastaavaa.
Ps. Huollossa oltiin muoviosille kovakouraisia, ja työkalujen jäljet näkyivä muovissa selvästi, kun itse puratutin sisustan osia ilkivallan takia.
Kiitti vastauksesta.
Pakko varmaan soitella huoltoon, kun en tiedä arvaanko ruveta itse aukoon sitä jos vaikka hajoo siinä jotain, niin takuu ei sit korvaa enää.
Mutta Kuinka helppo se olisi avata? Tää on siis Terra malli jossa ns. perusmallin kojelauta.
Olen kyllä paikantanut sen räsähtelyn just siihen radion ympäristöön.
Itse en keksi muuta kuin jos jotain superlonia laittais johonkin väleihin...
Spray auttaa varmaankin nitinöihin ja niitä tulee aina välillä eikä ne niin häiritse kuin tää juttu.
mul on sama 2003 versossa ota vaikka tyynystä vaahtok. ja tunge sinne väliin. versossa se nitinä kuuluu tuulilasien vierestä .eli ne muovit täysin pers.eli väärin sovitetut.
Tästä ryhmästä löytyy purkamiseen ohjeita, jopa joku kuvasarjakin oli niissä linkeissä..Liittyvät stereoiden vaihtoon ja vahvistimen asennukseen. Näitä on monta, mutta yksi on:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=4500000000000798&posting=22000000019189474#22000000019189474
Syynä voi olla muovikehyksen ja radion välinen liike joka nitisee. Asiaan auttaa aika jonkin verran kun pölyä menee sopiviin paikkoihin tai osat muuten sopiintuvat. Joka tapauksessa asiaan auttaa merkittävästi kun avaa keskikonsolin ja tunkee radion alle tiukasti reilusti superlonia joka jousittaa radion. Tämä auttaa myös toiseen mahdolliseen ongelmaan joka ainakin itselläni -02 sedan mallissa oli: nimittäin ilmeisesti CD:n koneisto rämisi ärsyttävästi tietyissä lämpötiloissa (onneksi ei aina ja lämpimässä, muistaakseni 10-15 asteen välillä).
Ärsyttävää laadun/suunnittelun puutetta ja tinkimistä tuollaiset ja aivan turhia. Ongelmia ollut myös kojelaudan alaverhouksen nitinän kanssa ja oikean ikkunasuuttimen kanssa. Myös tuulilasin ilmansuutin nitisee/särisee joskus. Käsittämätön suunnitteluvirhe on/oli se että mittaristo on vain kynsillä kiinni ja kehys pääsee räpisemään sitä vasten. Jälleen superlon auttaa. Sovitukset ylipäänsä ovat ainakin -02 mallissa huonot (esim. radion kehys irvistää) ja materiaalivalinnat/kiinnitykset/suunnittelu kehnoja nitinöiden suhteen.
Yksi erikoinen ääniongelma oli kun varsinkin ohitustilanteissa (ilmeisesti ilmanpaineen ja värinöiden lisääntyessä) takaa alkoi kuulua metallinen sirinä. Syyksi paljastui takakontin verhouksen yläkulmien osuminen metalliin. Syynä puuttuvat pehmeät eristeet kovan verhouksen ja metallin välillä sekä se että yläkulmista verhousta ei ole kiinnitetty. Yllättäen superlonpalat auttavat myös tässä :)
Superkiitos hyvistä vihjeistä!
Niin olen tutkinut tarkemmin osien sovituksia ja ne on aika lailla ok. Ehkä tähän facelift malliin tuli siinä mielessä parannuksia. Mutta itsekkin olen miettinyt radiota että voisko se tosiaan räsähdellä.
Mittariston kehys mulla myös hieman liikkuu kun sormin painaa ja sekin joskus nitisee, mutta ei häiritsevästi.
takaa en ole huomannut sirinöitä.
Tämä on muuten hb malli.
Seuraavaksi pitää hankkia superlonia.
Kysyn huollosta tekeekö ne homman takuuseen ja jos ei niin avaan sen radion kehyksen itse itse ja hoidan homman.
Autoni on tätä propleemaa lukuunottamatta laadukkaan oloinen ja ei nitise mistään.
Mulla piti myös melkoista mekkalaa radion seutu. Laitoin massaa väliin ja aina vaan jatkui. Myöhemmin kun vaihdoin alkuperäisen radion tilalle sovitekehyksen ja kunnon soittimen, ääni loppui kuin seinään. Kun vaihdoin auton pois, vaihdoin alkuperäisen soittimen takaisin ja äänetkin tulivat takaisin.
Uskoisin että alkuperäinen radio oli ainakin minulla sen äänen aiheuttaja.
Joo radion ympäristö oli syypää, joten laitoin superlonia radiokehyksen ja kojelaudan väliin pienen palan, ja se taisi auttaa asiaan.
Tuli mieleen että jos ration vaihtaa niin siinähän lähtee myös ajotietokone.. mikä radio siihen siten käy?
Kyllähän siihen käy ihan kaikki soittimet kunhan laittaa ensin sen sovitekehyksen, mikä muuttaa ison vakiosoittimen aukon din -kokoiseksi.
Ajotietokone tosiaan jää pois, mutta mitäpä sillä Corollan alkeellisella tekee. Kulutusta voi seurata muullakin konstilla ja yleensä sillon joutuu aina tankkaamaan kun bensa on vähissä, oli sitä tietokonetta tai ei...