Olen ollut palstan satunnainen kävijä jo vuosien ajan, mutta nyt näyttää siltä, että kirjoittelun taso on vajonnut ennätyksellisen alas.
Takuulla Sinä ystävä, joka etsit tietoa vanhoillislestadiolaisuudesta, saat siitä todella irvokkaan ja vinoutuneen kuvan, jos uskot suoraan mitä täällä kirjoitetaan.
Tai Sinä nuori, joka etsit uskollesi vahvistusta, tai muuten vaan tietoa kristillisyydestämme, kehoitan sinua lukemaan viestejä suurella kritiikillä.
Useilla kirjoittajilla on hyvin kyseenalaiset vaikuttimet. He voivat purkaa vanhoja kaunojaan, heillä voi olla mielenterveydellisiä ongelmia, heillä on voinut olla ongelmia joidenkin lestadiolaisten kanssa, tai jostain syystä voivat vihata lestadiolaisia.
On joukossa asiallisiakin kirjoituksia ja kirjoittajia, mutta valitettavasti ne näyttävät hukkuvan tunkionlöyhkään.
Tämän kirjoituksen jälkeen en halua palata palstalle enää uudestaan. Täällä saa mielensä pahoitetuksi ja kipeäksi. Yksinkertainen Kristuksen oppi näyttää olevan hukassa, joka sanoo että 'sallikaa lasten tulla luokseni, sillä senkaltaisten on taivasten valtakunta'.
Yksinkertaisella uskolla on luvattu päästä perille. Vain Kristuksen ansion tähden. Ilman tekoja. Ilman syntilistoja. Pelastumme vain yksin USKOSTA, yksin JUMALAN ARMOSTA ja vain KRISTUKSEN ANSION tähden. Kaikki muu on turhaa.
Sielunvihollinen on ottanut järeät aseet käyttöön, synnin yö on pitkä. Toivottavasti MINUN lampussani riittää oljyä Yljän saapumiseen saakka. Siunattua matkaa.
Takuulla Sinä ystävä, joka etsit tietoa vanhoillislestadiolaisuudesta, saat siitä todella irvokkaan ja vinoutuneen kuvan, jos uskot suoraan mitä täällä kirjoitetaan.
Tai Sinä nuori, joka etsit uskollesi vahvistusta, tai muuten vaan tietoa kristillisyydestämme, kehoitan sinua lukemaan viestejä suurella kritiikillä.
Useilla kirjoittajilla on hyvin kyseenalaiset vaikuttimet. He voivat purkaa vanhoja kaunojaan, heillä voi olla mielenterveydellisiä ongelmia, heillä on voinut olla ongelmia joidenkin lestadiolaisten kanssa, tai jostain syystä voivat vihata lestadiolaisia.
On joukossa asiallisiakin kirjoituksia ja kirjoittajia, mutta valitettavasti ne näyttävät hukkuvan tunkionlöyhkään.
Tämän kirjoituksen jälkeen en halua palata palstalle enää uudestaan. Täällä saa mielensä pahoitetuksi ja kipeäksi. Yksinkertainen Kristuksen oppi näyttää olevan hukassa, joka sanoo että 'sallikaa lasten tulla luokseni, sillä senkaltaisten on taivasten valtakunta'.
Yksinkertaisella uskolla on luvattu päästä perille. Vain Kristuksen ansion tähden. Ilman tekoja. Ilman syntilistoja. Pelastumme vain yksin USKOSTA, yksin JUMALAN ARMOSTA ja vain KRISTUKSEN ANSION tähden. Kaikki muu on turhaa.
Sielunvihollinen on ottanut järeät aseet käyttöön, synnin yö on pitkä. Toivottavasti MINUN lampussani riittää oljyä Yljän saapumiseen saakka. Siunattua matkaa.
Vastaukset 26
Vanhimmat
:))))
siellä jollakin... Hus koneen ääreltä takamusta kasvattamasta ja lenkille sassiin!
:)))))
...on vaikea sairaus. Älä vajoa siihen sinä nuori lukija. Jos olet jo pauloissa, niin pyristele irti, vaikka sukulaisesi sanoisivat mitä. Vl-usko on ahdistavaa ja pysäyttää henkisen kasvusi. Ole luonnollinen oma itsesi ja pyri eroon vanhoillislestadiolaisuudesta sekä keskustapuolueesta.
liity sen sijaan kommunisteihin, kuten edellinen kirjoittaja on tehnyt. Siellä puhaltelevat raikkaat ja kannustavat edistyksen tuulet, usko pois!
...on maalaispitäjissä pohjoisessa sama asia. Älä hyppää murrosikää yli, seurustele normaalisti vastakkaisen sukupuolen kanssa ja tutustu monipuolisesti elämään ja sosialidemokratiaan.
niin kamalasti haisee?
...niitä ne täällä potevat. Irti ahdasmielisyydestä ja omahyväisyydestä kohti raikasta maailmallisuutta!
ainakaan tässä sinusta erittyvässä ummehtuneessa löyhkässä tunnu kovin houkuttelevalta. Taidampa kuitenkin luottaa enemmän omaan arviointikykyyni :-)
arviointikykyysi, mutta kuinka paljon siitä on omaasi ja kuinka paljon sinuun istutettua? Ajattele, että koko hyvinvointiyhteiskuntamme on ensisijaisesti sosialidemokraattien luomaa ja vanhoillislestadiolaiset sekä kepulaiset ovat olleet vain kivenä kengässä! Pohjoisen lestadiolaispitäjiä kaikki karttavat ja ne ovat vain suuria lestadiolaiskeskitysleirejä, jotka liitetään pian lähikaupunkeihin!
näköjään ilo ja kunnia keskustella todellisen älykön kanssa...heh heh (ennakkovaroitus, kohta en enää voi olla tässä hajussa oksentamatta, älä pahastu jos yhtäkkiä poistun...)
...niin äkkiä kuin haluat. Skitsoilla on usein hajuharhoja. Pointtini on vain se, että vanhoillislestadiolaiset ja maalaisliittolaiset ovat pahasta, ja maailmallisuus ja sosialidemokratia hyvästä Sinulle tätä palstaa lukeva nuori.
YÖÖÖÖÖÖKKKKKKKK..
...tuntuiko hyvältä? Eroa kotisiionistasi ja liity normaaleihin ihmisiin!
on vl:ien vanha konsti. Monet julkisesti vl:iä kritisoivat ihmiset leimataan mielisairaaksi, joiden juttuja ei tarvitse uskoa.
Eli vanha kikka, koita jotain uutta.
...ja eu-kannattajia ja homoja, jotka eivät ole vanhoillislestadiolaisia. Tai aivan sama, koska kaikki muut paitsi vl:t menevät suoraan tulipunaiseen helvettiin.
leimattiin mielisairaiksi kautta linjan. Päivämies on ehtinyt jo leimaamaan täällä hoitokokouksista keskustelevat "tietämättömiksi teineiksi".
Juuri tuollainen vastapuolen mitätöinti on vanha tuttu vl-keino välttyä keskustelulta kun se menee tabuihin..
"Tai Sinä nuori, joka etsit uskollesi vahvistusta, tai muuten vaan tietoa kristillisyydestämme, kehoitan sinua lukemaan viestejä suurella kritiikillä. "
Niin, tai käytä aikasi paremmin, äläkä tule tänne ollenkaan, niin säästyt paljolta pahalta.
50 perustelua kristinuskoa vastaan.
http://godisimaginary.com/index.htm
Tämäkin sivusto on saanut jotkut uusiin aatoksiin.
http://www.teosofia.net/eriusk/aaltonen.htm
Etkö ole oikea vl kun et Matti Lääkön ja Päivämiehen kehoitusta noudattanut?
Jos ennenmuinoin ei lukenut ahkerasti ja riitäävästä päivämiestä, niin siitä seurasi ankara puhuttelut.
Ei taidä olla enään voimassa nuhtelu päivämiehen lukemisesta kun olet sen lukemisen jättänyt väliin. Jos olisit lukenut, niin olisit tiennyt olla tulemasta tälle palstalle.
Et ole yhtään sen oikeampi/parempi vl kuin he jotka "viihtyvät" palstalla.
SRK:n neuvoille uskollisimmat käyvät täällä käskettyinä (?) varoittelemassa siionin asukkaita palstan eksyttävyydestä. Jotkut muka sattumalta palstan löytäneinä ja jotkut muka vain piipahtamassa poistuakseen ilmoitustensa mukaan kiireen vilkkaa palstalta, kun ovat rakkauden neuvonsa antaneet.
Ei vain nuo tarinat tunnu uskottavilta. Kyllä tämä sivu pidetään auki ja luetaan kommentteja itku silmäkulmassa. Mistä muuten voi tietää, mitä täällä kirjoitellaan? Tosivl-verkostokin saatta olla olemassa. Tähän verkostoon kuuluvat viestittävät vuorotellen toisilleen, että nyt on aika taas...
Ja eiku varoittelemaan!
Olen vieraillut melko säännöllisesti tällä palstalla. Motivaationi on luonnollisesti koetella eri Henkiä ja myös uskoani.
Suurin toiveeni on saada mittava herätys tänne Oulun seuruun, jota saan katsella vaikka Seinäjoella Helluntaiseurakunnassa, missä viikoittain vierailee tuhansia ihmistä? Jumalalle kiitos.
Suurimpana esteenä koen eri herätysliikkeiden ja lahkojen kismat keskenään, sekä ne säännöt, jotka ovat hyvin kaukana Jumalan suunnitelmista, ja uskonsa alkuvaiheella oleva, sekä siitä kiinnostunut näkee sen tuskan, jota fundamentalistiseurakunnat harrastavat, tulee mieleen, että kuka tervepäinen sinne päänsä pistää. Suurimpana Anti Kristus seurakuntana on Rauhanyhdistys, joka on varastanut itselleen Jeesuksen, ja leikkiin todellakin ainoaa maanpäällistä seurakuntaa, mikä on hypöteesestä suurin. Näille seurakunnille näyttää olevan yhdentekevää etsikkoajassa oleva ihminen, miten hänelle käy, kunhan et vain tule uskoon ja mene toiseen seurakuntaan, niitä ihmisen ja sielunvihollisen juttuja, taas RY pahimpana.
Mutta pitää aina muistaa, kun käsitellään Lesdatiolaisia, heitä pitää erottaa aina syy ja seuraus, Anti Kristus ja Kristus. Anti Kristus on heissä organisaatiossa ottamalla Jeesuksen vapautustyö omiin käsiin ja tekemällä seurakunnastansa orjia, ei Jumalalle, vaan heille, saarnamiehille sekä johtokunnalle. Sekä seurakunta, joka on pääsääntöisesti uskossa, joskin siellä on myös niitä jotka imitoivat päniköitään joka asiassa, epärehellisyys ja silmänsä sulkeminen epäkohdilta pahimpana.
Mutta nyt tämä Lesdatiolaisen kirjoitus. Siinä on monelle opittavaa. Hän on ilmeisesti myös uskossa. Ymmärrän häntä myös siinä, että on hieman närkästynyt liikkeen arvostelusta, en todellakaan usko, että hän itse edes tietää kuinka Saatanan pauloissa se ihminen siellä johtokunnassa on, joka pyrkii luomaan Jumalan Lasten sääntöjä. Säännöt on luotu jo useampi tuhat vuotta sitten, tarkistettu uudelleen Uudessa Liitossa, josta kertoo evankeliumit, sekä kirjeet, kuten Hän mainitsee, siihen oikeaan uskoon riittää vain Jeesus Kristus, ja luonnollisesti sen riittämisen saa aikaan Jeesuksen pelastustyö ja se että Hän elää, on ylösnoussut ja Hänen edustaja on nyt täällä maan päällä Pyhä Henki, ei Rauhanyhdistys, ei Helluntailainen, ei Kirkkovanhurskas, ainoastaan Jeesuksen Henki. Mutta veljeni Lesdatiolainen, pelastukseen tarvitsee vielä vähän lisää, se on uudestisyntyminen Pyhässä Hengessä, ilman sitä olet hyvä ihminen, mutta et pelastettujen joukossa, mikäli Raamattuun on uskomista, ja uskon, että me molemmat uskomme samoin.
Puhut lasten asiasta ja tulosta, olen antanut itseni ymmärtää, että sillä Herra tarkoitti sitä, että olemme kun lapsi, luottaen Isan lupaukseen, tekemästä sitä kyseenalaiseksi, esimerkiksi tekemällä tieteellistä tutkimusta, millä se saataisiin kumota, olkaamme siis lasisenmielisen luottavaisia, että Jeesus elää ja pelastaa, ja saamme toinen toisillemme antaa synnit anteeksi, Jeesuksen nimessä.
Uskon myös sinun, veljeni Lesdatiolisen, jonka kirjoitus on pitkään aikaan parhaita, sillä hän maltillisesti nuhtelee niitä, jotka tuomitsevat koko liikkeen, joka todellakaan ei ole relevanttia, mutta kuitenkin koen, että Sinä uskallat oikeana uskovaisena koetella Henkiä, mikä tulee Jeesuksesta, mikä sielunvihollisesta. On luonnollista, että oman seurakunnan morkkaaminen tuntuu pahalta, mutta siihen on todella aihetta, mutta on myös aihetta kritisoida aiheettomia kirjoituksia.
Siunausta Sinulle, ja käyppä palstalla.
Sinä puhut nyt puuta heinää, sillä tällä palstalla on muutama loistava vl-kirjoittaja, joiden terve ja raitis uskonnollisuus ilahduttaa ateistiakin, muista "epäuskoisista" puhumattakaan. Saan tältä palstalta erinomaista tietoa vl:n nykytilasta. Tällä palstalla kannattaa käydä jokaisen ajan merkkejä seuraavan vl:n, myös nuoren.
Kiitos kaikille loistaville sanasepoille ja -siskoille. Tiedä häntä vaikka teidän ansiosta minustakin tulee vl.
Hänkin on häipynyt palstalta, juuri ennen Lääkön antamaa palstatuomiota.
Toivottavasti, esittelet ajatuksia jotka oli menneiden henkioppinen ja HS:n ajoilta. Toivon mukaan pykopaattien ajatukset eivät ikinä palaa omine oppineensa!
istuvat HS:n siunauksellisen hoitokokous- ja henkiopit vl-yhteisössä. Lisäksi hänen puimatantereen puhdistamisoperaation aikana lanseeraamista keinosynneistä on valtaosa edelleen armon ehtoina!