minkä näistä ottaisitte?

Jos teillä olisi mielipiteitä ja tietoa sisällöistä ja elementti järjestelmistä, asennuksista ja hinnoista;



Desing,
Jetta,
Teritalo,
Teijotalot,
Tapioltatalo,
Lappli,
Vaajatalo,
Puutalo,
Omatalo,
Kotitalo,
Kannustalo,
Kastelli,
Samitalo,
Vieskatalo,
Herrala,
Muurametalot,
Avainkoti,
Mittavatalo,
Jukkatalo,
Albyhus,
Plania,


Oliko vielä muita merkkejä?
117269
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Eivät ole mitenkään vertailukelpoisia paketteja..?? Kumman ostaisit mieluummin 5kg perunoita vai villakangas maton..???

Äänestä

ei ainakaan desing taloa."nykypäivän orjapolitiikkaa" jätkä pärjää pyhällä hengellä. minä jos ostaisin talopaketin perehtyisin myös jätkien palkkoihin, laatu ja palkka kulkevat käsikädessä.

Äänestä

Tuosta puuttui ainakin Vaajatalo, Kodikas-talot, Jokeri-talot,Tupa-talot suurelementeistä, tilaelementeistä löytyy Muuramen ja Älvärin lisäksi Ruusula-talot, Simons element, Oravais-talot ja Valmisvaaja, Precutista löytyy FJ-rakenne ainakin lisäksi.
Paras, sopivin selvinnee parilla kyselykierroksella, kunhan materiaalit, laatu ja toimituksen laajuus on tarkisteltu rinnakkain. Jokaisella kyselykierroksella joku tippuu pois - puolelta pyydetyistä tulee tarjous.

Äänestä

Sehän riippuu täysin tarpeista sillä kaikki tarjoavat erilaista. Meidän tarpeita vastaava oli Teijo-talot ja olemme olleet erittäin tyytyväisiä kaikkeen toimintaan ja etenkin nyt kun talossa on asuttu.

Äänestä

Meillä Ruotsalainen Eksjöhus. Ei halvimmasta päästä mutta hinta-laatusuhde kohdallaan.

Äänestä
  • Eksjöhus talotehtaalla ei ymmärretä rakennusfysiikasta mitään, laittavat edelleen höyrynsulkumuovin märkätiloihin vaikka seiniin tulee siveltävä vesieriste. Katso Kuningaskuluttaja 7.9. 2006 Seinärakenne vaurioituu väistämättä koska ihmissilmälle näkymätön vesihöyry läpäisee kaikki siveltävät vesieristeet niistä kohdin missä kosteusrasitus kastelee kaakeleiden kiinnityslaastin, muovikalvo estää kuitenkin tuulettumisen ulospäin. Vesihöyry ei ole ongelman aiheuttaja vaan höyryn tuulettumisen ulospäin estävä muovikalvo. Asiasta on varoitettu jo 70- luvulta lähtien lukuisissa julkaisuissa ja hyvää rakennustapaa käsittelevissä ohjeissa kuten RIL, RYL, RT-kortisto,Rakentamismääräysten osa C2, kosteus,määräykset, ja ohjeet 1998.
    Kylpyhuoneemme ulkoseinäelementistä löytyi mikrobikasvustoa juuri tästä syystä. Missään muussa seinässä ei löytynyt kosteusongelmaa kun ei ollut muovia seinissä.

    Äänestä

  • EksjöhusFEL kirjoitti:

    Eksjöhus talotehtaalla ei ymmärretä rakennusfysiikasta mitään, laittavat edelleen höyrynsulkumuovin märkätiloihin vaikka seiniin tulee siveltävä vesieriste. Katso Kuningaskuluttaja 7.9. 2006 Seinärakenne vaurioituu väistämättä koska ihmissilmälle näkymätön vesihöyry läpäisee kaikki siveltävät vesieristeet niistä kohdin missä kosteusrasitus kastelee kaakeleiden kiinnityslaastin, muovikalvo estää kuitenkin tuulettumisen ulospäin. Vesihöyry ei ole ongelman aiheuttaja vaan höyryn tuulettumisen ulospäin estävä muovikalvo. Asiasta on varoitettu jo 70- luvulta lähtien lukuisissa julkaisuissa ja hyvää rakennustapaa käsittelevissä ohjeissa kuten RIL, RYL, RT-kortisto,Rakentamismääräysten osa C2, kosteus,määräykset, ja ohjeet 1998.
    Kylpyhuoneemme ulkoseinäelementistä löytyi mikrobikasvustoa juuri tästä syystä. Missään muussa seinässä ei löytynyt kosteusongelmaa kun ei ollut muovia seinissä.

    Kannattaa tutustua:

    http://kuningaskuluttaja.yle.fi/node/1508

    Äänestä

kannustalo ehdottomasti!

Äänestä
  • Kannustalo on varmasti hienon näköinen jokun pellon keskellä, mutta perinnetalo-look ja romanttiset röyhelöt ympäri taloa eivät mielestäni sovi ahtaille kaupunkitonteille tai taajamiin.

    Makuasioista ei voi väitellä, mutta silti hirvittää kun noita virityksiä tehdään 1000m^2 tonteille. Ja sitten sisälle halutaan kuitenkin modernia ja avaraa sisustusta, joka ei sovi talon henkeen lainkaan.

    Tyyli yhdenmukaiseksi!

    Äänestä

Mittava talo nousi keski-suomeen. Kaikki meni mukavasti. Myyjän budjettikin osui kohdalleen. Meillä ei ongelmia täällä.

Äänestä

Pari kuukautta on asuttu Sami-talossa. Itse taloon olemme olleet erittäin tyytyväisiä, ja matalaenergiaratkaisu on jo osoittautunut kannattavaksi sijoitukseksi. 30-asteen pakkasilla vesikiertoisen lattialämmityksen menovesi 6 astetta matalampi kuin vastaavassa talossa ilman lisäeristeitä (tarkistettu Warmialta).

Rakennusaikaisia kokemuksia:

Kokemuksista plussia:

kilpailukykyinen (2. halvin huomioiden pakettien sisältöerot ja vuorilautojen asennuksesta aiheutuneet lisätyöt) tarjous haastavasta omien suunnitelmien mukaan tehdystä pohjaratkaisusta (3-tasoa, 100 neliötä 3-6 m korkeata yhtenäistä tilaa ilman väliseiniä ym)

materiaalit korkealaatuisia (vertailukohtana useampi suurelementti työmaa; kaikki tavara asennustukitarpeista alkaen mitallistettu höyläpuuta, parvekkeen vasat painekyllästettyä...)

matalaenergiarunkoon saa 242mm villaa (normaalista 200mm) kohtuullisen edulliseen lisähintaan

rakenneratkaisuissa ja ongelmatilanteissa joustava asennen

Miinukset:
- jotkut puumateriaalit loppuivat kesken, tosin tehdas toimitti soitosta lisää tavaraa työmaalle ilman lisäkustannuksia

Tehtaan asennusta en osaa kommentoida, koska meidän talon asensi tuttu suurelementteihin erikoistunut asennusporukka.

Kokonaisuutena talosta on tulossa juuri sellainen kuin haluttiin eli suosittelen Sami-taloa. Sami-talo on käsittääkseni erikoistunut tekemään taloja asiakkaan suunnitelmien mukaisesti ja tästä johtuen heidän "oma" mallisto on monia muita talotehtaita suppeampi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jotta saisitte kivuttomasti... kirjoitti:

Jos teillä olisi mielipiteitä ja tietoa sisällöistä ja elementti järjestelmistä, asennuksista ja hinnoista;



Desing,
Jetta,
Teritalo,
Teijotalot,
Tapioltatalo,
Lappli,
Vaajatalo,
Puutalo,
Omatalo,
Kotitalo,
Kannustalo,
Kastelli,
Samitalo,
Vieskatalo,
Herrala,
Muurametalot,
Avainkoti,
Mittavatalo,
Jukkatalo,
Albyhus,
Plania,


Oliko vielä muita merkkejä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu