AURORA, totta vai tarua?
Sam.
61271
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Niitä on kyllä kuultu, mutta mitään ei ole nähty. Groom Laken tukikohdan ympärillä on kai aika tiivis seuraajien verkosto tällä hetkellä.
Kaukaa on kuitenkin hankalaa tunnistaa tummaa kohdetta. Tämä on jo kai todettu SR-71:n kanssa.
Tuo tukikohtahan sijaitsee kuuluisalla Area51:llä. Siellä on ainakin Lockheedin Skunkworks sekä Northropinja parin muun erikoislentokoneita valmistavat pajat. Alueella on varmasti tekeillä monia prototyyppejä eri puolustushankkeisiin. Aurora voi siis olla yksi näistä.
mitään sankka joukkoa ole, ei ainakaan silloin kun itse ajelin sen alueen ympäri. Eikä niitten vuorien ylitse paljoakaan pysty näkemään. Siellä oli jonkin verran lehmiä, joita piti varoa pimeän tullessa, kun tienvierellä ei ole aitoja pitämässä niitä poissa tieltä.
Siellä oli yksi motelli nimeltään Al-e-inn tai jotakin sinneppäin ja "Area 51 research center", mikä on enemminkin turistikauppa niille harvoille jotka sinne eksyvät.
Ei sillä alueella lentokoneita suunnitella tai rakennella (mahdollisesti pienimuotoista kokoonpanotoimintaa kylläkin), vaan ne testataan siellä.
Aurora on peitenimi joka annettiin useammalle eri "black"-projektille. Toisaalta on myös mahdollista, että jos Aurora olikin olemassa yksittäisenä konetyyppinä, niin se on jo poistunut palveluksesta koska sen työn tekevät nykyisin vakoilusatelliitit ja miehittämättömät tiedustelulennokit.
vai kallistuuko tuo pelkään fiktioon sinun kirjoitus ?
Mistä tieto on peräisin ? Vai liityykö nykyisiin usa:n vimanoihin ?
Oikeastaan ei ole enää
väliä, onko "Aurora" oikea hallinnollinen termi tai designaatio jollekin Yhdysvaltain ilmavoimien MACH 3 projektille. Niitä on ollut ensimmäisistä 50-luvun rakettilentokonekokeiluista lähtien varmasti enemmän kuin monikaan yksittäinen henkilö tietää. Tavallaan julkisia salaisuuksia, joiden alla varmasti monikin satunnainen "Aurora" havainto on. Nähdäkseni ei ole mitään syytä epäillä, etteikö minä tahansa hetkenä vähintään yksi alikiertoratainen avaruuslentokoneprojekti olisi jonkinlaisessa operatiivisessa käytössä. Käytettävissä oleva tekniikka ja materiaalit ovat todistetusti olemassa ainakin jonkinlaiseen sovellukseen. Kukapa konfliktialueilla on laskemassa mistä mikin yksittäinen täsmäpommi on tipahtanut?
Varmimmat havainnot ”Auroraksi” väitetystä vekottimesta ovat RAF’n Machrihanishin lentotukikohdan liepeiltä 1980-90 luvun taitteen tienoilta l. on tosiaan syytä olettaa, että sen ikäinen laite on jo eläkkeellä. Erittäin nopeasti liikkuvia tutkahavaintoja jotka lennonjohtajat on ”kehotettu unohtamaan”, helminauhamaisia jättövanoja, huomattavan kovia shokkiaaltoja ja ehkä kuuluisimpana esimerkkinä Chris Gibsonin havainto vuodelta 1989, jolloin hän näki Pohjanmeren öljynporausalustalta mustan kolmion, jota tankattiin KC-135 koneesta ja sitä saatti kaksi F-111:a … joskin olen nähnyt tästäkin ristiriitaista informaatiota. Tapahtumasta on olemassa mm. ”photoshopattu” valokuva, jota jotkin lähteet ovat väittäneet aidoksi. Radioamatöörit ovat myös kuulleet alueella viestiliikennettä joka muistuttaa erehdyttävästi avaruussukkulan laskeutumiskuvion yhteydessä kuultavan tapaiselta ohjeistukselta. Call sign’iksi on mainittu ”Senior Citizen”.
Brittien DISn varsin vastikään, julkisuuslainsäädännön avulla, esiin kaivettu UAP raportti listaa joukon mitä ilmeisimmin Yhdysvaltalaisia salaisia lentokoneprojekteja mahdollisina tunnistamattomien lentävien kohteiden selityksinä. Nämä ovat operoineet Brittein saarilta eri ajankohtina. Niitä on kaikkiaan kolme, SR-71 ja kaksi, joista kaikki tunnistettavat detaljit on sensuroitu julkisuuteen annetusta dokumentista. Jos ”Aurora” minään mielekkäänä kokonaisuutena on olemassa, se on varmaankin toinen näistä. Aviation Week & Space Technology spekuloi myös kaksivaiheisella avaruuslentokoneprojektilla nimeltä ”Blackstar” puolisen vuotta sitten. Oli miten oli, toinen voi hyvinkin olla myös jonkinlainen ”FALCONin” (Force Application and Launch from CONUS) edeltäjä. Ainakin pienen pieni suomalainenkin elementti on tässä mukana, sillä FALCON projektin varajohtaja on Yhdysvaltain ilmavoimien everstiluutnantti John Anttonen.
Ei ole mitenkään yllättävää, kaikki saatavilla oleva tieto (edes virallisista lähteistä) ei ole täysin loogista tai yhdenmukaista. Silti, huomattavaa on, että tällaisen projektin olemassaoloa ei enää edes yritetä täysin kiistää, eikä ole yritettykään vähään aikaan. Tähän julkisempaan lähestymistapaan ovat osaltaan vaikuttavat varmasti tämänhetkinen politiikka ja sotilaallinen doktriini (reaaliaikainen kyky yksipuolisiin voimatoimiin ilman liittolaisia missä puolella tahansa maailmaa tms.), sekä yksinkertaisesti se, että tällaisen projektin olemassaolo on muutenkin nykyisellään jotakuinkin itsestään selvää.
http://www.arpa.mil/tto/programs/falcon.htm
http://www.kirtland.af.mil/organizations/377ABW/PublicAffairs/nucleus/2006/Feb3/CMNU20060203Z008.pdf
http://www.globalsecurity.org/space/systems/x-41.htm
http://www.space.com/businesstechnology/060126_darpa_falcon.html
Nopea vilkaisu verkkosivuille osoittaa, että Aurora-nimen alla voi olla useampikin erilainen super/hypersooninen lentokone. Blackstar-militäärisukkulaa pitäisin toiveajatteluna, mutta sensijaan scramjet tekniikkaa käyttävä sovellus on todennäköinen. Väitetty Aurora saattaa olla juurikin hypersooninen scramjet kone, esimerkiksi X-43:n seuraaja.