milloin pitää

varata

aika neuvolaan?? taidan olla raskaana..millä viikolla yleensä sinne mennään ekakerran?

6

751

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mä tein positiivisen raskaustestin ja soitin neuvolaan. Sain ajan vasta kuukauden päähän. Eli olin viikolla 9 6 ku sinne menin. Antoivat jotain neuvoja jo puhelimessa.

      • Anneli 33

        Minulla oli aika vasta vko 11 jolloin jo sydänäänet kuului..

        Anneli


      • Ne tosiaan kysy siinä puhelimessa, et onko toivottu raskaus. Jos ei ois ollu, oisin saanu ajan nopeammin.

        Ja se terkkari ei olis ensin kuunnellu sydänääniä, ku mä kuulemma huolestun jos en kuule niitä. Halusin yrittää ja ne kuulu. Itku tuli. Ja silloin oli rv. 9 6


    • kuukautiset

      ovat jääneet tulematta. Eli siitä kun sinulla on viimeksi ollut kuukautiset on kulunut noin kahdeksan viikkoa.

      Jos et ole varma haluatko pitää lapsen varaa aika heti ja mainitse asiasta jo aikaa varatessa että aborttin mahdollisuus ei mene ohi.

    • henzku87

      heti kun olin raskaustestin tehnyt ja sain viikon päähän ajan. viikkoja neuvola käynnin jälkeen todettiin n.5

    • satunnainen vierailija

      Varmaan toi ekan kerran neuvolaan meno riippuu missäpäin asuu. Itse soitin neuvolaan heti seuraavana arkipäivänä kun olin plussannut. Kysyi milloin ollut viimeiset kuukautiset ja sanoi, että ensimmäiselle käynnille tullaan yleensä viikolla 8. Siispä laski milloin suunnilleen sen verran oli viikkoja kasassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on kaivattusi

      Nimi väärinpäin🤔🙃
      Ikävä
      104
      1553
    2. Mitkä on kaivattusi

      Nimen kolme ensimmäistä kirjainta Mar....
      Ikävä
      86
      1273
    3. Mustikat jää metsiin

      kun ei thaikut saa lupia tulla ja oman maan työttömät ei viitti metsään mennä. Itse poimin noin 20-30 sangollista kesäi
      Maailman menoa
      120
      1231
    4. Minkä ikäinen on kaivattusi

      ja sinä? Vai tiedätkö hänen ikää?
      Ikävä
      59
      1041
    5. Milloin olette

      Nähneet viimeksi kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      62
      872
    6. Ei kai nyt kukaan oikeasti kuvittele, että hallitus eroaisi Garden Helsingin takia?

      Ongelmanahan tässä kuitenkin on se, että mitään tavallisuudesta poikkeavaa ei ole tapahtunut. Joten mikä se eroperuste
      Maailman menoa
      160
      792
    7. Me (n & m)

      Toisillemme erityiset, vaikka emme ole toistemme elämässä kuin lyhyinä, ohikiitävinä hetkinä. Uskon, että koet samoin. T
      Ikävä
      20
      765
    8. Vähän hirvittää

      Että pystynkö täyttämään odotuksesi… jos oikeasti tutustutaan.
      Ikävä
      40
      729
    9. Muiden vaikutus

      Oletko antanut muiden vaikuttaa mielipiteisiisi, tunteisiini tai valintoihisi suhteessa kaivattuusi?
      Ikävä
      88
      713
    10. Jaakko Kyllönen !

      Koettaa viisastella,Kuhmon hoito paikkojen kohtalosta.KYLLÄ SE OLI KOKOOMUS;JOKA ETU NENÄSSÄ EDDUSKUNTA VAALIEHDOKAS TEA
      Kuhmo
      24
      631
    Aihe