Ostin juuri -86 2.0 EX:n. Uskaltaako siihen laittaa 95-bensaa vai pelkkää 98:ia?
Entä miten vaihdetaan mittariston polttimoita, kun nopeusmittarin polttimot on palaneet?
Onkohan sähköantennille tehtävissä mitään? Sen moottori kyllä toimii nappulasta, mutta piiska ei liiku... Eli onko siellä joku vaijeri mahd. poikki vai?
Entä miten vaihdetaan mittariston polttimoita, kun nopeusmittarin polttimot on palaneet?
Onkohan sähköantennille tehtävissä mitään? Sen moottori kyllä toimii nappulasta, mutta piiska ei liiku... Eli onko siellä joku vaijeri mahd. poikki vai?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Itelläni on '88 Accord EX 2.0 eli käytännössä sama auto. Tankkiin voi laittaa 98:a tai 95:tä. Sähköantenni ei minullakaan toimi (lue: liiku kunnolla). Vika on siinä että se on yksinkertaisesti jumissa (likaa välissä). Moottori pyörittää siis tyhjää. Kokeile rasvailla sitä antennia ja vetää ulos, mutta paras vaihtoehto on purkaa koko systeemi ja uusia tai kunnostaa.
Allrighty then...
Täytynee ruuvailla irti tuo antenni. Onkohan kovin vaikea irrottaa koko hoito?
Kulkee kyllä hyvin 95:lla.
On muuten sitten tarkka tulpista tuo Accordi.
Eli oikea lämpöarvo oltava.
Mitä muuten maksoit autosta?
Ps. mulla on samallainen.
900€, ei ollut just leimatusta siististä autosta mun mielestä paljoo. Olishan noita ollu kalliimpiakin tarjolla...
Toivottavasti nyt vaan kestää.
Mittariston polttimot saat vaihdettua kampeamalla esim. pienellä ruuvimeisselillä auki kannen joka on mittariston päällä.Kannen alla olevista kannoista suurimmat kuuluvat mittariston taustavaloille,polttimoiksi käyvät normaalit 1,2w lasikantapolttimot joita saa joka huoltoasemalta.
Asia selvä! Täytyypä kokeilla... Toi olis ihan liian helppoa!
Mekloinen "kumikäsi" saa olla jos sitä kautta polttimot vaihtaa.
Käyppä tuolta kattoon kuinka se tehdään.
http://www.pauldesign.ru/honda/projects.html
-JM
No kai mä sitten oon melkoinen "kumikäsi",koska mä oon ne sitä kautta vaihtanut.
Painotan vielä ett ainoastaan mittariston taustavalaistuksen onnistuin sitä kautta vaihtamaan,jolle siis on ne 2kpl lasikanta polttimoita