Ilman paine

Tero Kuumonen

Miten voisi laskea mikä ilmakehän paine vallitsee tietyillä korkeuksilla. Jos oletetaan että merenpinnan tasolla paine on 1000mbar, miten lämpötila sovitetaan kaavaan?

6

3487

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pascalin poika

      Katotaan vain esimerkiksi MAOL:in taulukkokirjasta (mun versiossa sivulta 81) "Ilmakehän ominaisuuksia". Siitä näkee Korkeuden, Lämpötilan, Ilmanpaineen ja Tiheydenkin eri korkeuksilla merenpinnasta.

      Mut, jos siihen jotain kaavaa pitäisi alkaa kehittelemään niin...???

    • F.I.U

      Tohon samaan asiaan voisi liittää sen, miten lasketaan ilman paino, siis kg/m3 ilmanpaineen perusteella. Tuulikuormat ja ilmanvastukset lasketaan käyttäen massaa eikä painetta. Mites semmonen laskettaisiin?

      • tiheys

        Ilman tiheyden saa esim. ideaalikaasulaista pV = mRT/M josta tiheys = m/V = pM/RT. Ilman moolipaino 28.96 kg/kmol.


    • rantanplan1

      Tähän ei näköjään laskukaavojen osalta ole vastattu, vaikka kätevämpihän tuo laskuri on...

      peruslähtökohdaksi voi ottaa sekä kaasuille ja nesteille pätevän differentiaalin paineelle.

      dP = -gρdh, missä g on gravitaatiovakio, ρ ilman tiheys ja dh korkeuden differentiaali.

      Ensin pitäisi miettiä, miten voisi kirjoittaa tiheyden paineen funktiona. Jos lämpötila olisi vakio, niin tilanne olisi helppo. ρ=cP, eli tiheys on suoraanverrannollinen paineeseen P(kaasun tilayhtälöstä näkee), ja vakion c voi määrittää vaikka tiedolla, että yhden ilmakehän paineella tiheys on parinkymmenen asteen tiennoilla n. 1,3kg/m³.

      Jos lämpötilariippuvuus pitää ottaa huomioon, niin tuo tiheyden kaava ei vielä muutu kovin vaikeaksi. kaasun tilayhtälöstä näkee suoraan, että tuo tiheys voidaan kirjoittaa myös muodossa
      ρ = cP/T, missä Ton lämpötila kelvineissä.

      Nyt vaan on ongelmana kirjoittaa tuo lämpötila korkeuden funktiona, jotta tuon yhtälön voisi ratkaistakin. (sehän ei valitettavasti taida totella mitään yksinkertaista kaavaa)

      Jos sellainen funktio löytyisi, niin tuo yhtälö olisi separoituva differentiaaliyhtälö, joka on periaatteessa ratkaistavissa integroimalla (ainakin numeerisesti), ja halutessaan voi tuon g:n vielä kirjoittaa korkeuden funktiona. (tulee helposti painovoimalaista)

      Tuo lämpötila riippuvuus tekee sen, että tuon yhtälön mielekäs ratkaiseminen mielekkäästi taitaa mennä sen varaan, että pitää olla tieto lämpötilasta kullakin korkeudella ja antaa koneen integroida numeerisesti tuo yhtälö tietojen perusteella... (ja toisaalta taitaa taulukot paineestakin löytyä yhtä helposti)

      • rantanplan1

        Ja tuo g:hän ei siis tietenkään ole gravitaatiovakio, vaan gravitaatiokiihtyvyys! Hieman lipsahti väärä sana.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      39
      4831
    2. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      17
      3622
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      69
      3433
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      100
      2784
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      86
      2660
    6. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      28
      2597
    7. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      16
      1623
    8. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1386
    9. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      152
      1311
    10. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      179
      1272
    Aihe