Tää on 1M/512 baana liittymä joka katkoo noin 10 min välein,yhdistää kyllä itsestään uudestaan mutta menee kyllä hermot.Ylivieskan alueella,naapurin vehjes kyllä toimii (samallainen liittymä).
Ylivieskan puhelimen BAANA katkoo koko ajan
...uttaa!!!
4531
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
soita PPO:lle.
Mulla oli vastaanvanlaista pätkimistä, eli katkoo...yhdistää...katkoo.. ja ajattelin sen johtuvan operaattoristani (elisa) mutta huomasin kokeilla puhelinpistorasiasta modeemiin menevän piuhan ja siinähän se vika olikin, ei siis operaattorissa niinkun ensin luulin.
Sen ei tarvitse olla täysin poikki, riittää että piuhassa on jokin pieni säie katkennut, se riittää aiheuttamaan pätkimistä.
SE ON AINA OPERAATTORIN VIKA!!!!1
Missäpäin ylivieskaa? Tai paremminkin onko se ppo:n reitittimen alueella? Tämä lukee sopimuksessa muistaakseni. Tässä keskustan lähettyvillä ppo:n puolella jokea näkyy olevan reititin suoraan ppo:lta , ja toimii luotettavammin kuin kaverilla, joka asuu toisella puolen, kaisaniemen reitittimen varressa.
Mutta tosiaankin, ensimmäisenä soitto ilmaiseen palvelunumeroon. Jos ei pääse läpi muutamassa minuutissa on syytä olettaa että monella muullakin on linja alhaalla ja soittavat samaan aikaan. Jos taas pääsee saman tien läpi on syy vain omassa yhteydessä.
Kerran tuli soitettua kolmelta yöllä vikapäivystykseen ja tuli kyllä sanottua aika karkeasti.
Näitä liittymiä on monta samassa paketissa, eli jos vaikka naapuriisi avataa laajakaista niin myös oma linjasi käy alhaalla kytkennän ajan.