Ollaan lähdössä Pohjois-Goaan viikon matkalle ja mietityttää minkä verran rahaa kannattaa varata mukaan? Sillai, et voi olla aika huolettomasti eikä tarvii kattoo joka ruoka-annoksen hintaa sentilleen... Kuulema halpa paikka olla, mut miten halpa?
Paljonko rahaa mukaan Goaan?
Annis
93971
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
tuohon paikalliseen markettiin ostoksille kunhan se avautuu tossa puolenpäivän aikaan, ostan ruokaa ym. paljonko otan rahaa mukaan, siellä on tarjouksessa esim. jauheliha, ja makkara (lauantai palana) kannattaako ostaa juolukinkku jo valmiiksi pakastimeen.
Mitä ideaa on vastata tälleen suorastaan v:maisesti ihan asialliseen kysymykseen. No, tietenkin jotkut v:maiset tyypit saa tästä jotain mielihyvän tunteita, ei voi mitään, meitä riittää moneen junaan ja jotkut (luojan kiitos) jää vielä asemallekkin.Ja JUOLUkinkkuhan sinun kannattaa ostaa tietenkin valmiiksi pakastimeen. Mene itsekkin sinne JUOLUkinkkujesi sekaan sitten, jookosta.
olet yhtä säälittävä itse.
Tytöt tytöt ei nyt tapella! Soo,Soo!!!
No siksi kommentoin, kun minua ihan oikeasti ärsyttää nuo v-maiset vastaukset minun mielestäni asiallisiin kysymyksiin. Hermostuin aloittajan puolesta. SORIIII...... Sorruin itsekkin kettuiluun...
Parilla kympillä elätte Goassa päivän ihan loistavasti. Tietysti se riippuu siitä kuinka paljon ostatte tuliaisia ja kuinka paljon reissailette lomallanne. Suomalaisten matkanjärjestäjien retket ovat hinnoiltaan moninkertaisia verrattuna omatoimisesti tehtyihin retkiin.
Lounas maksaa rantashackeissa 2-4 euroa. Kunnon päivälliseen vähän paremmassa ravintolassa saatatte saada kulutettua 4-7 euroa/hlö.
Iso pullo vettä maksaa noin 30 centtiä, iso olut noin euron. Kahdella eurolla saa kolmen vartin pullon paikallista Honey Bee -konjakkia "vatsalääkkeeksi".
Taksilla ajelu on halpaa, esim. puolen päivän reissu Galangutesta Panjimiin, jossa sama taksi mukana koko ajan, maksaa n. 8 euroa. Tinkiä kannattaa jo lähtiessä reissuun. Sitten matkan päätyttyä voitte maksaa vähän tippiä, mikäli palvelu oli hyvää. Kuten yleensä on.
Ensimmäisinä matkapäivinänne kauppiaat huomaavat "kalpeutenne" ja pyytävät tuotteistaan aika kovia hintoja. Jättäkää siis tuliaisten osto lomanne loppupäiviin, ja silloinkin tarjotkaa aluksi 10-30% siitä mitä myyjä aluksi pyytää. Pikku hiljaa löydätte molemmille sopivan hinnan.
Koti-ikävän iskiessä voitte soittaa Suomeen paikallisista ISTD-puhelinkopeista. Puolellatoista eurolla puhuu jo kymmenisen minuuttia.
Että tältä pohjalta voitte alkaa suunnittelemaan matkabudjettia.
harvoin näkee näin hyviä vastauksia,kiitos.vastaukset kun on yleensä pelkkää vi....lua.joukossa on joku normaalilla järjelläkin varustettu.olen itse lähdössä tammikuussa 2 viikoksi,matkakuume jo kova.hyviä lomia kaikille!!!!!
Kiitos vstauksesta! Oli tarpeellista tietoa ja nyt on edes jotain suuntaa rahan käyttöön. Hyvää lomaa vaan muillekin sinne meneville, ei oikein malttaisi edes odottaa helmikuuhun :)
Olin viikon Goalla. Minulla kului vajaa 600 euroa. Tiedän, että se on paljon. Mutta sillä ostelinkin mitä mieleen juolahti: kultasormuksia, vaatteita (matkalaukun paino lisääntyi 13kg). Söin hyvin iltaisin: hummeria ja juomaksi ulkolaista valkoviiniä. Taksilla ajeltiin päivittäin (taksi odotti, kun rannalla löhöiltiin) jne.
Sanoisin kuitenkin, että puolella siitä mitä minulla meni, selviää ihan mainiosti, varsinkin, jos vähän katsoo mihin rahaansa laittaa.