Kovon vaihto isompaan

Koneessa on ide-levy, 60 Gt, siinä on Windows xp pro. Se käy pieneksi, voinko vaihtaa tilalle isomman kovon niin että ei tarvitse asentaa windowsia ja muuta sälää uusiksi?
Minulla on Norton Ghost-ohjelma, voiko sillä tehdä sen? Ja kertokaa että miten se vaihtoruljanssi tapahtuu?

Kotelossa ei ole tilaa uudelle lisäkiintolevylle.
(Kakkoskiintolevy on 200 Gt sata)
2461
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

jos meinaat hankkia IDE-koviksen uudeksi levyksi.
Ongelmia saattaa tulla, jos sulla on "kiikarissa" toinen Sata-levy.
Voi olla, että Norton ghost ei tunnista sitä (kokeile ensin tunnistaako se nykyisen Sata-kiintolevysi)

Itse kloonaus tapahtuu niin, että irroitat 200 Gt:n kiintolevyn väliaikaisesti ja laitat uuden koviksen sen paikalle, slaveksi jumpperoituna.
Sitten Windowsin puolella käynnistät norton Ghostin ja valitse Disk to disk toiminto ja varmista, että source- ja target-kiintolevyt ovat oikeat.
Sitten jossain vaiheessa tietokone käynnistyy dos-tilaan (ainakin N. ghost 2002-2003- ja 9-versioissa, uudemmissa ehkä onnistuu suoraan Windowsissa) ja kloonaus alkaa.
Kun kloonaus on päättynyt, kone käynnistyy uudelleen. Älä päästä tietokonetta boottaamaan Windowsiin, kun on kiinni kaksi kiintolevyä, joissa molemissa on sama Windows-asennus!
Saattaa tulla rekisteriongelmia.
Siis sammuta kone siinä vaiheessa, kun alkaa reboot kloonauksen jälkeen!
Sitten vaan irroita vanha 60 Gt:n levyn ja laita uusi sen tilalle (masteriksi jumpperoituna!)

tuolla on asiasta lisätietoa, tosin siellä on kuvia kloonauksesta N. ghost boottilevykkeen avulla.
http://ghost.radified.com/ghost_4.htm

Äänestä
  • Kiitos neuvoista!
    Kyllä ostan IDE-levyn uudeksi levyksi. Emo ei tunnista SATA-levyä suoraan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pietro kirjoitti:

Koneessa on ide-levy, 60 Gt, siinä on Windows xp pro. Se käy pieneksi, voinko vaihtaa tilalle isomman kovon niin että ei tarvitse asentaa windowsia ja muuta sälää uusiksi?
Minulla on Norton Ghost-ohjelma, voiko sillä tehdä sen? Ja kertokaa että miten se vaihtoruljanssi tapahtuu?

Kotelossa ei ole tilaa uudelle lisäkiintolevylle.
(Kakkoskiintolevy on 200 Gt sata)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu