Jos lapsen laittaa turvaistuimeen selkä menosuuntaan (istuimena Britaxin Two-Way-Elite), ei istuimen ja autonpenkin väliin jää tilaa jaloille yhtään. Lapsi on nyt puolitoistavuotias ja joutuu pitämään polvia koukussa. Kun tästä vielä kasvaa, istuu varmaan polvet suussa.
Onko mahdollistakaan että nelivuotiaaksi asti pystyisi pitämään lasta autonkyydissä selkä menosuuntaan kuten liikenneturvallisuus suosittelee, vai onko pakko kääntää aikaisemmin naama menosuuntaan kun jalat eivät mahdu mihinkään muuten?
Onko mahdollistakaan että nelivuotiaaksi asti pystyisi pitämään lasta autonkyydissä selkä menosuuntaan kuten liikenneturvallisuus suosittelee, vai onko pakko kääntää aikaisemmin naama menosuuntaan kun jalat eivät mahdu mihinkään muuten?
Vastaukset 10
Vanhimmat
tuolla istuimella. Teidän täytyy hankkia sellainen istuin, jossa jaloille jää tilaa selkämenosuuntaan istuttaessa.
Kertoisitko vielä edes jonkun esimerkin millä istuimella onnistuu?
onnistuu, mutta se on ainoastaan isofix kiinniteinen. Muita mallinimiä en muista, mutta kannattaa mennä, johonkin turvaistuin kauppaan ja pyytää myyjää näyttään miten istuin tulee ja myös sanoa että haluaa sellaisen, johon jää jaloillekin tilaan. On niitä muitakin malleja kuin tuo fixway.
todella isokokoinen auto, johon mahtuu istuin niin, että etupenkille mahtuu joku myös istumaan. Tai vaihtoehtoisesti takapenkille, jos istuin on edessä ja etupenkki siirtyy tarpeeksi taakse. Meidän autoon ei mahdu (tavallinen farmariauto).
ja ihan hyvin mahtuu. Miehen kanssa molemmat ollaan todella pitkiä, eikä ole ongelmaa. Että ei tarvii olla mikään iso auto.
niin meillä istutettava taakse mallilla kuin mallilla.
mieleen tuollaiset ongelmat!
Meillä on autossa kääntyvät penkit ja yleensä aina 3 takapenkkiä onkin selkä menosuuntaan.
Hyvin mahtui yli kolmevuotiaaksi istumaan selkä menosuuntaan, sitten oli pakko kääntää, kun jouduimme ottamaan yhden turvaistuimen lisää käyttöön. Eli autosta loppui tila sivusuunnassa.
Eikä meidän lapsi mikään pienikokoinenkaan ole, ihan normaalin kokoinen on.
Oliskohan tämäkin jotenkin autokohtaista, ei kai se istuin ole muutamasa vuodessa juuri muuttunut.
että minkä kokoinen on "normaalinkokoinen"? Ja meillä uusi Opel Astra.
Tässä tapauksessa sellaista samankokoista lasta ikätovereidensa kanssa, Tarkkoja senttimääriä en jaksa alkaa kaivelemaan neuvolakorteista. Jotain 105 varmaan ollut pituutta tuolloin, mutta lapsi on kyllä hyvin hoikanmallinen ollut aina.
Meillä on autona Saab, kakkosautona on juuri astra, mutta Kyllä on tuo astra huomattavasti tiloiltaan pienempi.