miksi käytettyä järkkärkkäriä ostaessa yleensä kysytään paljonko on kuvattu? ei kait sillä ole mitään merkitystä kuinka paljon???
miksi kysytään
aloittelijaaa
111854
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ihan eri asia, jos kameralla on kuvattu 100 tai 100 000 kuvaa. Suljin ei ole ikuinen, varsinkaan halpisjärkkäreissä.
Käytettyä autoa ostettaessa kysytään ajettua kilometrimäärää.
Kameran laukaisut vastaa noita kilometrimääriä.
ne kilometrit voi ajaa niin monella eri tavalla.
kysyykö vai ei,tuskin myyjä kertoo todellista laukasten määrää!?
Joo vain kymmenentuhatta laukausta ja tämä on kuin aivan uusi...
Ja uskot...
minulle myytiin verkkokaupasta käytetty järkkäri uutena. huomasin sen kun kuvanumerointi alkoi viidestä tuhannesta. olisin saanut uuden mutta tyydyin 10% hyvitykseen.
Jos sillä oli paukutettu jo 5000kuvaa, niin se ei ole edes esitelykamera. Se on demokamera itsepalvelu/testi hyllystä, jokainen kiinnostunut saa hiplata kameraa rauhassa. Ovat kiinni semmosella hälytyskierrejohdolla. Ne ovat muut aika kovalla käytöllä, kerran näin kun tyyppi tipautti canonin 30d alas. Nosti takasin hyllyyn ja häipyi paikalta. Laskennallisesti toi 10pinnaa on ok. Kameran käyttöikä voi olla se 50000kuvaa, hajoo tai muuten vanhenee tavallisessa käytössä tohon määrään mennessä. Eli kamerasta on sulanut jo 10%.
..sulle yritettiin myydä Canoni johon oli laitettu muistikortti jossa oli toisella kameralla otettuja kuvia joiden numerointi meni jossain 5000 kuvan tietämillä. Canonin laskuri jatkaa numerointia kortilla olevan kuvan numeroinnista eteenpäin.
Canonin 20D:ssä voi valmistautua suljinremonttiin 20000 laukauksen jälkeen. 10 prosentin alennus on aivan liian pieni joa kameralla on tosiaankin räpsitty 5000 laukausta. Halpismallissa ei ole mitään syytä uskoa sulkimen keston olevan samaa luokkaa kuin järeämmässä kalustossa.
En tiedä tarkkaan minkälaisia suljinratkaisuja Canonilla on käytössä kussakin mallissa, mutta normijärkkärinkin suljin kyllä kestää paljon enemmän kuin mainitsemasi 20000. Maanantaikappaleita tietenkin aina mahtuu Canoninkin tuotantoon.
Onko ennusteesi 20D:n suljinremontista omakohtaiseen kokemukseen perustuvaa tietoa? Vai heititkö muuten vain läppää?
Itse olen kuvannut lukuisilla EOS:lla aina mallista 1000 malliin 1 saakka. Koskaan ei ole ollut suljinmekanismin kanssa mitään ongelmia, vaikka ruutuja on tullut räpsittyä jo pitkälti kolmattasataatuhatta.
Ohhoh... Kylläpäs aikaisin tuli remontit.. kait?
itellä ollu reilu 4 kuukautta 350D ja 9800 kuvaa on koht puoleen räpsitty..
Eli jos tässäkin se 20000 raja pitöisi paikkansa, niin tuohan olisi jo puolikuollut vaikka iha äsken sen vasta hankin?
Noh empä kyllä jaksa pelätä moista, onhan noita maanantaimalleja olemassa. toivottavasti omani olisi vaikka sitkeä kankkusen kestävä perjantaimalli.
sitten joku on UUNO!