Kielletäänkö

Raamatussa

isä ja poika näkemys, joka perustuu sukulaisuuteen taivaassa, isä (luojana) ja poika (luotuna)?

Hebrealaisten kirjeessä Raamatussa puhutaan "Saalemin kuninkaan" Melkisedekin luomisesta ja sukulaisuussuhteista taivaassa näin (tuolla kohdallahan ei voida tarkoittaa hänen maanpäällisen elämänsä aikana eläneitä vanhempia, koska Melkisedek syntyi maan päällä ollessaan ihmisvanhemmista eli isästä ja äidistä).

7:3 jolla ei ole isää, ei äitiä, ei sukua, ei päivien alkua eikä elämän loppua, mutta joka on Jumalan Poikaan verrattava - hän pysyy pappina ainaisesti.

Jumala loi Sanan (Jeesus) jälkeen taivaassa Pyhän Hengen joka sai myöhemmin taivaassa toiseksi nimekseen Gabriel ja joka syntyi sitä myöhemmin Aabrahamin aikana ja sai nimen Melkisedek.

Eli Raamatunkaan mukaan taivaassa ei ole ollut sukulaisuussuhteita jotka perustuisivat syntymiseen jostakusta esim. Luojasta. Siis Raamatussa ja Koraanissa kummassakin on ilmoitus, jossa toisessa (Koraanissa) sanotaan että "Ei Jumalalla ole poikaa" ja toisessa, (Raamatussa) sanotaan ettei Melkisedekillä eli Pyhällä Hengellä ollut taivaassa isää.

Miksi sitten monet kristityt vaahtoavat siitä että enkeli Gabriel ei voinut ilmestyä Muhammedille, koska hän kielsi että "ei Jumalalla ole poikaa" kun heidän oma Raamattunsakin kieltää että Melkisedekillä (Pyhällä Hengellä) ei ollut taivaassa isää (eikä äitiä eikä sukua)?

2

348

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • perusolettamuksesi

      on väärä.
      Jeesusta ja Pyhää-Henkeä ei ole luotu, vaan ne ovat ikuisia.
      "Alussa oli sana ja sana (Jeesus) oli Jumalan tykönä
      ja Sana (Jeesus)oli Jumala.
      Ja Sana tuli lihaksi ja asui meidän keskellämme ja
      me katselimme hänen kirkkauttaan, senkaltaista kirkkautta kuin ainokaisella Pojalla on Isältä ja
      hän oli täynnä armoa ja totuutta."
      Jeesus itse sanoo: Minä ja isäni olemme yhtä.
      Melkisedek oli esikuva Jeesuksesta eikä ole Pyhä-Henki.!!!!!!!

      • sanotaan,

        että hän on Jumalan Poikaan verrattava eli hän ei ole Sana eikä taivaassa ole ketään muuta persoonaa, josta voi sanoa ettei hänellä ole päivien alkua eikä loppua kuin Sana (Jeesus) ja Pyhä Henki (Gabriel) ja joka olisi Jumalan Poikaan verrattava kuin jumaluuden kolmas jäsen Pyhä Henki.

        6 2/3 vuorokautta pituista ajanjaksoa sen jälkeen, kun Jumala alkoi materian eli aineen luomisen, sikisi Jumalan luomisvoimasta Pyhästä Hengestä olemassoloon Sana (Jeesus) ja 4 vuorokauden pituisen ajanjakson jälkeen Sanan sikiämisestä sikisi Jumalan luomisvoimasta Pyhästä Hengestä olemassaoloon Pyhä Henki joka sai toisen (272 vrk:tta pituinen ajanjakso) ja kolmannen (272 vrk:tta pituinen ajanjakso) luomispäivän aikana toiseksi nimekseen Gabriel.

        Vasta 1475 vuorokauden pituisen ajanjakson jälkeen Pyhän Hengen sikiämisestä tuli olemassaoloon/luotiin kolmas persoona eli Uriel.

        Sana (Jeesus) ja Pyhä Henki (Gabriel) sikisivät kummatkin olemassaoloon Jumalan luomisvoimasta Pyhästä Hengestä ja tuskin omia aikojaan ilman jonkun tahtoa luoda heidät eli kyllä kummatkin on luotuja persoonia, vaikka he ovatkin siinneet suoraan Jumalan luomisvoimasta Pyhästä Hengestä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      85
      1748
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      120
      1164
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      58
      1026
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      916
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      836
    6. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      790
    7. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      78
      789
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      786
    9. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      757
    10. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      43
      756
    Aihe