Siis taistelisitko USA:n joukoussa tai puolella jossain päin maailmaa jos Suomi itse ei olisi uhattuna?
USA:n puolesta?
Verularum
15684
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Usa:n lipun alla eli silloin pitäisi olla Usa:n kansalaisuus, vaikka ei ole mitään itse valtiota vastaan en tekisi moista, ellen olisi palkkasotilas, mutta se on asia erikseen
NATO:ssa ja saataisiin tukea takaisinpäin myös tarvittaessa!!! En nykyisellään viitsisi olla NATO:n operaatiossa Afganistanissa, koska Suomi hyötyy siitä vain viitteellisesti. Täysjäsenenä kyllä menisin mukaan ja turvaisin samalla myös Suomea!
tuossa ylempänä. Siis USA:n puolestahan NATO:ssa ei kukaan sodi vaan yhteisen asian takia. USA on vain yksi osa tuota yhteistä systeemiä. Yksi kaikkien puolesta ja kaikki yhden.
Nyt ei puhuttu NATOSTA sitten vaan Usan:n armeijasta
tuossa ilmeisesti tahtomattaan puhuu! Tietty olisi vaikea taistella USA:n puolesta suomalaisena kun ekaksi pitäisi saada USA:han green card ja sekin on jo vaikeaa! Luulen hänen kuitenkin tarkoittavan NATO:a joka monen NATO:n vastustajan mielestä on sotimista USA:n puolesta. Näinhän ei asia ole, kuten tuossa yritin vähän niinkuin kertoa. Mutta siis vaikka haluaisi sotia USA:n puolesta, niin se olisi ei USA:n kansalaiselta ja green cardittomalta suomalaiselta miltei mahdotonta.
tosissasi usko tuohon "USA on vain yksi osa natoa" paskaa? :P
USA=nato
Usa on natossa lähinnä koska näin he saavat jaettua syytökset viattomien ihmisten tappamisesta muiden maiden kanssa.
Eräässä natokokouksessa kysyttiin kerran USA:lta mielipidettä uusien maiden liittymisestä natoon ja usan virallinen mielipide oli tiivistettynä: Whatever
Ellet ole vielä huomannut niin 99 % nato-operaatioista suoritetaan siellä missä jenkit ne haluavat suoritettavan.
Ja vastaavasti vaikka suomi tekisi mitä, on vastapalveluksia tosipaikan tullen täysin turha odottaa. Vai kuvitteletko että USA katkaisisi siteet venäjään suomen takia?
NATO-maiden tuhoavan NATO:n Suomen takia??? NATO lakkaa olemasta sillä sekunnilla kun sen jäsenmaa jätetään yksin hädän hetkellä!!!
mutta kuten edellä sanottiin, niin USA=nato, eikä usa:lla mitään oikeaa käyttöä natolle ole ollut vuosikausiin. Jos nato lopetettaisiin, usa kohauttaisi olkapäitään samalla kun suomea kumattaisiin kartalta pois
Usa = NATO: Amen!
Naton tavoitteenahan alunperin oli "pitää Neuvostoliitto euroopan ulkopuolella ja saksa sen sisäpuolella"! Tosin tämä ei taida olla enää ajankohtaista... Joten kyseessä on vain USA:n etujen valvonta organisaatio!
USA.n ylivalta hyväksytään maailmassa vain sen takia että se ei vielä ole tehnyt esim kansanmurhaa (niin kuin nazi saksa). Muut ihanteet nyky yhdysvallat onkin jo menettänyt...
USA:n ylivalta maailmassa hyväksytään sen takia että USA on maailman voimakkain valtio. Niin taloudellisesti kuin sotilaallisesti.
Mitkä ihanteet USA on menettänyt? Oletko tutkinut asiaa vai onko iskä ja kaverit koulussa sanoneet näin?
Antaisitko USAn vallan mieluummin Bushille vai Saddamille?
... ainaan en lähtisi sotimaan, ja jos kutsunnat tulisivat (Suomen ollessa Natossa) niin, hankkisin vapautuksen välittömästi.
Olisi kunnia kuulua maailman voimakkaimpaan armeijaan. Taistelisin vielä vaikka jalat ja toinen käsi irtoaisi.
...Suomen PUOLUSTUSvoimiin. Sen funktiona ei ole hyökätä syyttä kaukaisten maiden kimppuun vaan puolustaa SUOMEN rajoja ja demokratiaa sekä itsenäisyyttä, eikä pönkittää USA:n totalitarismia.
Siinä on maa jonka puolesta kuolisin 100 kertaa mielummin kuin tämän paskan valtion jolla ei ole minkäänlaista tulevaisuutta! Kauan eläköön Amerikan yhdysvallat! Suomi voikin painua sinne paskaan maan alle...
hyi hel*****! sotisit USAn puoleta??? mieluummin vaikka Hitlerin puolesta, kuin USAn! NATO on vain sitä varten että USAan puolella olisi enemmän maita, eikä vastustaisi sen hyökkäyksiä esim. Irakiin.
natsi-saksakin oli parempi paikka ku USA.
suomi on täydellinen maa verrattuna USAan, USA velkaantuu vuodessa 730miljardia, ne ei ees osaa pitää taloudestaan huolta... millon ne alkaa maksaa takasin velkojaan muille maille??? suomi ei velkaannu ollenkaa... jos et tykkää suomesta nimuuta sinne USAan ni me kuoleen niitte ja öljyn puolesta.
sitä paitsi USA kuluttaa 45% maailman öljy varoista. ja saastuttaa eniten, eikä se ole vähentämässä sitä.
ja olisko kiva joskus nähdä lehdessä kuva jossa sä seisot amerikkalaisten sotilaiden kanssa ja lehessa lukee: nato joukot tappoivat taas satoja siviilejä.. olisko se kiva?
jos suomi liittyy NATOon ja venäjä sattus hyökkää tänne ni ei se NATO tänne tulis, ei ne uskalla venääjää vastaan mitää häslää..
räjäytetään USA mieluummin pois maailmankartalta. tai ainakin se bush!