Sienet huumetesteissä??

sunna

Näkyykö sienet(psilosybiini)laajassa huume seulonnassa joka tehdään laboratorissa?
Miten on, voidaanko se testata??

13

27983

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Humpdidumpdiduu

      Psilot pystytään testaamaan mutta niitä ei muistaakseni ollut vakiotestiarsenaalissa. Taisi olla niin että testataan jos juuri niille erikseen tilataan testi...

      Tosin tämän sanon vain noin 80% varmuudella.

    • Tietäjä00

      Mutta, millonka olet sieniä syönyt? Ei ne kyllä näy kun 1 tai 2 päivää. DMT:nä ne taitaa näkyä...

      • poimikaa

        popsikaa vaikka kärpässieniä...voi helvetin ääliöt


      • .........................
        poimikaa kirjoitti:

        popsikaa vaikka kärpässieniä...voi helvetin ääliöt

        Niin tein.

        Nyt kysymys on että mikä olisi seuraava aste? :)


      • Kärpässieni = myrkky
        poimikaa kirjoitti:

        popsikaa vaikka kärpässieniä...voi helvetin ääliöt

        Taitaapa olla niin, että myös kärpässieni kuuluu niihin päihteisiin, joiden haittoja on määrätietoisesti liioiteltu ja ylipäänsä se päihdepotentiaali on koitettu peittää "se on myrkky" hokeman alle. Muutenkin noi päihdevalistajat voisivat kertoa mietojen päihteiden mahdollisimman vähähaittaisista käyttötavoista tyyliin: "koska teistä 5% tulee kuitenkin kokeilemaan näitä päihteitä, niin tehkää se edes näin..."


      • Tietäjä00
        Kärpässieni = myrkky kirjoitti:

        Taitaapa olla niin, että myös kärpässieni kuuluu niihin päihteisiin, joiden haittoja on määrätietoisesti liioiteltu ja ylipäänsä se päihdepotentiaali on koitettu peittää "se on myrkky" hokeman alle. Muutenkin noi päihdevalistajat voisivat kertoa mietojen päihteiden mahdollisimman vähähaittaisista käyttötavoista tyyliin: "koska teistä 5% tulee kuitenkin kokeilemaan näitä päihteitä, niin tehkää se edes näin..."

        Kärpässienistä ei aina tiedä miten ne vaikuttaa tai siis heitot laidasta laitaan (helvetti - taivas) on paljon suurempia kuin psilosyybini-sienillä. Muutenkin todella vahva psykedeeli tämä kärppäri.

        Jättäisin kyllä kärppärit suosiolla syömättä.


      • Anonyymi
        poimikaa kirjoitti:

        popsikaa vaikka kärpässieniä...voi helvetin ääliöt

        Mikäs sinä oot täällä toisia ääliöks sanomaan, menee muualle narisemaan.


      • Anonyymi
        poimikaa kirjoitti:

        popsikaa vaikka kärpässieniä...voi helvetin ääliöt

        Ei varmaan kannata hakeutua huumeita käsittelevään ketjuun jos on niitä vastaan. Vähän ku menis futispeliin kertomaan, että kuinka paska laji se on kaikille muille katsojille. Saa miettii kaks kertaa, että kuka oli se ääliö


    • ehei

      ei ne testaa psilosybiiniä/psilosiiniä. turhan harvinainen testattavaksi edes kattavimmissa testeissä.

    • Anonyymi

      Taikasienet (psilosyybini, psilosiini) ei tosiaan näy standardeissa huumetesteissä. Jos olet nuori (oletan että olet) ja haet työpaikalle tai muuten vain tulee huumetesti jostain, niin ei tule näkymään mikään tryptamiini. Itse kävin ennen nuorisoasemalla vanhempien tahdosta seuloissa ja muistan joskus kesälomalla kun olin vetänyt joku kaunis kesäpäivä sieniä ja oli ihan mukava experienssi, muistamatta että seuraavana päivänä oli seulat sielä. No sitten herään seuraavana päivänä ja mutsi huutelee alakerrasta että alappa valmistautua hakaniemeen lähtöä ja luulin että se oliki siinä. Lopulta kusin purkkiin täysin puhtaat seulat ja kukaan ei sen enempää kyselly mitään.

      • Anonyymi

        En ole nuori. Oon kuuskymppinen


    • Anonyymi

      Omasta kokemuksesta kerron, U-Huum-Lct labrassa näkyi psilosiini 3 päivää sen jälkeen kun olin ottanut silokkeja 1,5 grammaa, olen jälkihuollon alaisena laitoksesta päästyä ja oma työntekijä ei edes tuloksista minulle soittanut vaan näin itse omakannasta. (Liekkö kiinnostanut edes, miettinyt varmaan vaan että hitto mikä hippi) Eli kyllä näkyy ainakin tuossa kaikkein laajimmassa tutkimuksessa. Mielestäni ei muissa.

    • Anonyymi

      Ei näy, koska niille on oma testinsä ja niitä ei etsitä jos et välttämättä erikseen pyydä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      246
      4041
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      127
      2333
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2006
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1481
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      950
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      128
      949
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      857
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      780
    Aihe