Voiko metformiinia syödä vuosikaupalla, loputtomiin kun se on kerran aloitettu? Mikä on tämän lääkkeen lopputulos diabeteksen hoidossa?
metformiinista
tofu
2839
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tyypin 2 diabetes on siitä hankala tauti, että se on etenevä. Minulla esim. ruokavaliohoito on riittänyt yli kymmenen vuotta, mutta nyt alkaa olla vaikeuksia. Kyllä kai aika monet joutuvat insuliinille jossain vaiheessa. Jenkeissä hehkutetaan Byetta-nimisen lääkkeen puolesta. Sen pitäisi laihduttaa. Ei metformiini ainoa lääke ole.
Olen ällistynyt ;(
Onko tosiaan niin että diabetesII kerran tultuaan myös pysyy ja pikku hiljaa vääjäämättä vain pahenee?
Eli täydellistä parantumista ei kuitenkaan tunneta?
En ymmärrä tätä ollenkaan, koska kerran Mirja Pyykön keskusteluohjelmassa oli parantunut, lääkkeetkin pois jättänyt henkilö kertomassa itsestään.
Onko aina kyseessä kuitenkaan pelkkä remissio?
Jos laihtuu ja voi hyvin ja metformiinin avulla sokeriarvot lopulta kohdallaan, niin eikö metformiinia voi enää koskaan lopettaa ?