Oletteko te masennuslääkkeiden käyttäjät pystyneet ajamaan autoa ihan normaalisti vai onko tullut lääkkeiden käytön takia vaaratilanteita?
masislääke ja ajokyky
uskaltaako
5367
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Alussa saattaa hieman päässä heittää, mutta jo viikon tai parin jälkeen ei ainakaan minulla ole ollut mitään haittavaikutuksia ajokyvyn suhteen. Eikä siinä alussakaan mitään vaaratilanteita tullu, kun pysy vaan tarkkaavaisena.
Ainakaan cipramil ei vaikuta mitenkään ajokykyyn. eikä seronilistakaan ollut haittaa.
Mikä ettei? Mä syön yhtä yleistä merkkiä masennukseen ja toista yleistä nappia unettomuuteen ja ajan bussia. Tosin en ota sitä uninappia jos menen aikaseen aamuvuoroon, en ainakaan kokonaista.
Ihan samaa. Vuoden söin mm. Cipramilia ja Seronilia ja ajan/ajoin myös linja-autoa. Ei sivuvaikutuksia. Unilääkettä tosin käytin harvoin, ja kerran erään raskaan henkisen tapauksen yhteydessä johti vuoteen kasteluun (Takana myös pitkä hereillä olo jne...). Tietysti ihmiset ovat yksilöitä. Kannattaa kysyä hoitavalta lääkäriltä mielipidettä ja tarkkailla omaa ajokykyään.
Kyllä minä ajelen,mutta kuulostelen ja tunnustelen kaiken aikaa oloani.