saa nähdä kauanko kestää sydänsurusta

m40+

selviäminen. Kyllä osaa ihmisellä olla huono tuuri.

10

1759

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se siitä suttaantuu ajan myötä..Ajattele niin,että hän ei ollut ehkä sinulle tarkoitettu, vaan nurkan takana, tulee se ihan oikea vastaan..
      Koita jaksella kaikesta huolimatta..:)

      • m40+

        sulle,ehkä noin.. tuntu vaan oikealta. hyvää illanjatkoa..


      • -JackBlack-

        Noin minäkin ajattelin, kunnes se seuraava olikin vielä epäsopivampi. No ei siinä mitään, mutta kun se siitä seuraava oli vielä epäsopivampi. Mitähän sieltä nurkantakaa seuraavaksi tule, varmaan täysperävaunurekka.


    • SMH40+

      Discon biisiä lainaten "kipu etääntyy ja vihdoin häviää" aika auttaa. Yritä jaksella. Voi tuntua vaikealta, mutta kyllä se siitä.

    • Että kaikki mikä ei tapa.......Vituttaa.
      Sitaattihan tämä on, löysin sen tuolta jostain.
      Mutta ehkä se saa edes vähän hymyilemään.

    • niisku-myy46

      ei mene ohi tuosta noin vaan. Jälkeenpäin ajatellen ehkä niistä nuorempana selvisi jaloilleen nopeammin. Vai onko aika kullannut muistot.

      Rankkoja ovat kaikki menetykset. Elämä vain on tehty sellaiseksi, että niitä tulee vastaan. Joskus ajattelin itse, että menen minuutin kerrallaan, jo päivä ilman kyyneleitä on iso hyppäys eteenpäin. Puhumattakaan kahdesta päivästä. Tai sekin, ettei suru ole koko ajan läsnä; että sen voi edes pieneksi hetkeksi upottaa jonnekin taustalle ja ajatella ihan muuta. Sekin on jo huima hyppäys eteenpäin.

      Sikälikin rankkoja hommia nänä ihmissuhde-surut, ettei niitä voi toinen ottaa kantaakseen; ei pysty helpottamaan toisen taakkaa, vaikka kuinka haluaisi.

      Voi olla, että jonain päivänä ymmärrät tämän päivän surun tarkoituksen. Varsinkin, jos rinnallasi silloin seisoo Hän, se oikea ja sinulle tarkoitettu ihminen ;)

      Voimia sinulle.

      • (.)Y(.)

        Osannut paremmin pukea,

        tuota asiaa sanoiksi.. :)))


    • kerran viel

      Kasvaminen tekee usein kipeää, elämä tuo monenlaista tuskaa, tarvitaan myös yksinäisyyttä kohdata sydänsuru.:(

      *Voimia ja anna ajan vahvistaa sydäntäsi*

    • olet onneton!

      Sydänsurusta selviää osaksi sillä, että ymmärtää mitä tapahtui ja miksi tapahtui.

      Anteeksianto, jos siihen kasvaa, auttaa myös - kohdistuu siis omaan itseen tai toiseen osapuoleen... molempiin.

      Kaikella on tarkoitus?

      Seuraava suhde onnistuu paremmin, jos oppii omista virheistään - niitä on meillä kaikilla.

      Toivon kovasti, että löydät onnesi ja unohdat "huonon tuurin" - sitä ei ole olemassa. On vain vääriä valintoja - älä toista niitä!

      Kaikkea hyvää Sinulle:)

    • ylempään ikäluokkaan kuuluva

      Ensi rakkaudesta toipuminen kesti monta vuotta. Suuri rakkaus ilmestyi, sairastui ja toipui- surua ja iloa. Suuri rakkaus tempaistiin pois: suru helpompi kestää aikaisempien surujen vuoksi.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6339
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6167
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      6000
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3962
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2375
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2345
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      119
      1403
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1241
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      186
      1085
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      887
    Aihe