mb 300ce

autoni mb300ce24v vm1990 ajettu alle 180tkm(mittarin mukaan) ollut minulla 5v,ei mitään varsinaista vikaa ikinä. Mutta ihmetyttää miksi koneen kierrokset heittelee tyhjäkäynnillä, sekä kone kylmänä että lämpimänä. Onko aihetta huoleen?
4534
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

En ole aivan vaarma mikä versio jetronicista tuossa mersussa on. Eli, onko siinä erillinen tyhjäkäyntisäädin vai onko siinä kylmäkäynnistyksessä lisäilmaa antava lisäilmaluisti.

Jos autossa on tyhjäkäyntisäädin, sen puhdistus auttanee asiassa.

Jos lisäilmaluisti, senkin puhdistus voi auttaa, usein niihin tulee kyllä kulumaa joka huonontaa toimintaa ja käytännössä osan vaihto on edessä.

Kolmas mahdollisuus tyhjäkäynnin heilumiseen on ilmavuoto imupuolella. Sen saa selville ruiskuttamalla imupuolen letkut, liitokset ja tiivisteet starttipilotilla. Kun vuotokohta löytyy (auto on käynnissä), moottorin kierrosnopeus heilahtaa selvästi.

Ei muuta kuin selvittämään!

Äänestä
  • mutta onko vaaraa jos annan asian vaan olla,eihän se käytännössä haitta mitenkään(taloudellinen tilanne)

    Äänestä

  • Nimetön kirjoitti:

    mutta onko vaaraa jos annan asian vaan olla,eihän se käytännössä haitta mitenkään(taloudellinen tilanne)

    No eipä tuo nyt kovin kallista ole selvittääkään. Pullo starttipilottia maksaa ehkä 5 euroa, tyhjäkäyntimoottorin puhdistaminen ei välttämättä maksa mitään.

    Kolmelitraisen mersun kulutukseen suhteutettuna ovat pikkujuttuja.

    Ja kyllä tuo imuilmavuoto jopa haittaa moottorin toimintaa, menee seos laihalle koko kierrosalueella, aina on mahdollisuus venttiilien palamiselle.

    Mukavampi sillä kunnossa olevalla autolla on ajella kuin viallisella. Jos taloudellinen tilanne ei salli korjaamista korjaamolla, omatoimisuus kunniaan ja itse pellin alle.

    Ja taloudellinen tilanne ongelmana jos alla on 24-venttiilinen 300CE... jotenkin ei kuulosta järkevältä taloudenpidolta.

    Äänestä

pyydän anteeksi ei taloudellinen tilanne minulle mikään ongelma ole ajattelin vaan että voinko itse tehdä mitään,pihi kun olen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

autoni mb300ce24v vm1990 ajettu alle 180tkm(mittarin mukaan) ollut minulla 5v,ei mitään varsinaista vikaa ikinä. Mutta ihmetyttää miksi koneen kierrokset heittelee tyhjäkäynnillä, sekä kone kylmänä että lämpimänä. Onko aihetta huoleen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu