Antaako poliisi virka-apua kotirauhan loukkauksiin viestintäviraston TV-lupatarkastajille, vai onko poliisilla tähdellisempääa tekemistä ?
Virka-apupyyntö
luvat kotona
5663
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Poliisi ei voi auttaa tv-maksutarkastajaa tv-maksutarkastuksissa. Eli poliisillakaan ei ole tv-maksuun liittyen mitään oikeuksia.
tv:n olemassaoloa että tarkastaja selviää, jos tulee luvatta sisälle.
Jos tarkastaja tunkeutuu oikeudettomasti asuntoon hän syyllistyy rankaistavaan rikokseen olipa asunnossa tv-maksuton televisio tai ei. Ja vaikka tarkastaja tunkeutuisi oikeudetta asuntoon jossa on tv-maksuton televisio niin tarkastajan havainto on peruste jatkotoimille vaikka se hankittiinkin rikoksella. Näin Suomessa, pitäkää ne röyhkeät tarkastajat kaukana asunnostanne.
Koska oikeustieteen opettaja sanoi että jos asunnossa ei ole tv:tä kyseessä on rikos nimeltä kotirauhan häirintä häädettyään tällä tekstillä sen poliisin ovelta niin vastasin siihen tositapaukseen pohjautuen. En ole lukenut ko. lakipykäliä, mutta eihän se tarkastaja periaatteessa saa sisään tulla luvatta. Nykyään niin moni katsoo jo netin kautta ettei se sinänsä ole iso ongelma.
Kysehän on täsmälleen samasta rikoksesta myös silloin kun tarkastaja tunkeutuu oikeudettomasti asuntoon ja havaitsee asunnossa tv-maksuttoman television. Tv-maksuttoman television havaitseminen ei voi olla edes lieventävä seikka. Tosin Suomi kun ei ole oikeusvaltio niin tarkastajaa takuulla suojeltaisiin lainvastaisesti tuollaisessa tilanteessa kuten suojellaan monessa muussakin tilanteessa. Tarkastajat syyllistyvät hyvin usein rikoksiin, mutta hyvin harvoin tarkastaja joutuu teoistaan vastuuseen.
Tarkastajalla ei ole mitään erityisoikeuksia, edes poliisi ei voi tehdä mitään vaikka olisi vahvasti syytä epäillä että jollakin henkilöllä on käytössään tv-maksuton televisio. Rikos on rikos tarkastajankin tekemänä, vaikka maan tapana on kyykyttää tavallista kansalaista. Laki on laki ja sitä eivät periaatteet tai maan tavat voi kumota.