Niin.. aion vaihtaa 33 vuotta vanhan Jämä Miniter 17s.. Arimax 520 ..jossa vesitila 365 ltr.
KENELLÄ KOKEMUSTA
ARIMAX 520+KAKSOISKATTILASTA
143726
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Täällä on Jämä Miniter vm.71. Savukaasujen lämpö maksimissaan 150. Toimii moitteettomasti. Miksi haluat vaihtaa kattilan?
Olen tuo äsköinen on tietoa nimimerkki. Itselläni toimii vielä Jämä Miniter 25 -74 mallinen pannu, mutta kun olen viimeisen 12 vuotta lämmittänyt puilla niin alkaa arvelutta
palotilan kestävyys. Tietenkin se puhkeaa talvipakkasilla, jolloin tulee pirunmoinen kiire.
Siksi aionkin ostaa tämän uuden Rican keraamisen
pannun. Vaikka lämmityksen tarve vähenee tuossa kevättalvella kun aurinko rupeaa taas lämmittämään kerääjiä sieltä maaliskuusta alkaen.
Uskon, että öljyllä lämmitettäessä kestää pannu paljon kauemmin.
Unohda tuollainen kaksoispannu, ei sovellu oikein kumpaankaan, siis öljyn tai puunpolttoon. Kunnon puukattila, 1000-1500 litran varaaja(mikä sattuu sopimaan) ja tuonne varaajaan sopivankokoinen sähkövastus varajärjestelmäkisi, ei tuo sähkö ole kuitenkaan paljonkaan kalliimpaa kuin öljy.
Itse heitin kesällä kaksoiskattilan pihalle, nyt puupannuna Veda 35(käänteispalo, jossa puhallin hoitelee ilmat pannuun)ja niiden ohella on sitten 1000 varaajat vanhasta järjestelmästä. Kattilan ja varaajan välillä on Laddomat 21, Varajaassa on vain 6 kW:n vastus, joka pitää kyllä talon tarvittaessa sulana.Paisunta on 200 litrainen. 10 asteen pakkasella, kun vedän mittarit 95 asteen kieppeille, lataus kestää noin 20 tuntia.Systeemi on erittäin helppohoitoinen, kun puut pannussa ovat palaneet loppuun, sammuu virta puhaltimelta ja ilmaläppä menee kiinni ja latauspumppu sammuu.Pannussa on myös vanhasta kattilasta otettu poltintermostaatti, joka myös sammuttaa virran puhaltimelta, jos lämpö nousee liian korkeaksi pannussa, siis latauksen loppuvaiheessa, kuitenkin tällöin latauspumppu jää päälle.
Pannuun menevät maksimissaa lähes 70 sentin puut ja ei tarvitse halkoa isommatkaan puut kuin keskeltä halki.Suuluukku on yhtä suuri kuin pesäkin, joten eipä ole ongelmia isompienkaan puiden kanssa. Tuubikattila, jonka nuohoamiseen ei mene kuin pari minuuttia ja tuubeissa on vain lentotuhkaa, joa helposti lähtee.Ihan hyvä vaihtoehto myös kattilaksi ja täysin kotimaista tekoa.Täysi tuli kun on kattilassa ei paljon sauhua piipusta tule, voin suositella.
..... ei ymmärrä uusia juttuja! Kaksoispannut on vanhoja ja saastuttavia kattiloita.
Vaihtopolttokattilat on nykyaikaa: "Puu poltetaan kattilan kahdessa ylimmässä tulipesässä ja pelletti tai öljy alimmaisessa tulipesässä."
Veda toimii vain puukattilana.
Totta on, että toimii puukattilana, mutta siitä huoimatta olen sitä mieltä huomattavasti parempi syteemi on sähkövastus varaajassa ja kunnon puupannu. Tuossa Rican 18:kin poltetaan 33 sentin klapeja. Ovat tietenkin ihan mukavia tehdä, tiedän senkin kokemuksesta. Öljy maksaa 5-6 centtiä /kWh, sähkö 7-8.Itselläni oli kaksoiskattila käytössä 14 vuotta, poltin siinä ehkä 1000 litraa öljyä. Johonkin se öljysäiliökin on sijoitettava, sisätiloissa jos se on, se vie tilaa varaajalta.Kukin sa tehdä mitä lystää, mutta minä en enää sortuisi kaksoiskattilaan. Hyötysuhde ehkä on Ricassakin parempi, mutta sitten taas tulipesä on aika erikoisen kokoinen. Tuolla Vedalla yhdellä pesällisellä vedän latauksen täyteen ja voin vaikka aamusella pistää tulet pesäänn jä lähteä koko päiväksi pois, pannu hoitaa itse itsensä.Ei edes sähkökatkos aiheuta ongelmia, jos se katkeaa, luukku menee kiinni ja tuli tukahtuu ja laddomatissa on vapaakiertoventiili, joka takaa kierron silloin varaajan ja pannun välillä.Hintakin Vedalla on hieman edullisempi ja teho puukäytösä lähes kaksinkertainen.
Parhaita vaihtoehtoja on niinpaljon kuin kirjoittajiakin. Kumpa sitten on halvempaa, lämmittää sähkövastuksella vai öljyllä silloin kun ei olla paikalla? Vaikka sulla olis kuinka hyvä kattila, niin saadaksesi kesällä lämmintä käyttövettä sun täytyy lämmittää, joko puilla sähköllä tai AURINGOLLA.
Varsinaisen lämmityskauden pituudeksi jää vain noin puoli vuotta, käyttämällä aurinkoa apuna, toimii jo maaliskuusta alkaen. 1000-1500L varaa-jalle riittä 3-4 aurinkokerääjää.
Lisäsäästönä vielä noin puolenvuoden sähkön/öljyn/tai lämmitysvaivan puilla.
Anteeksikäytin vanhaa ja väärää sanontaa kaksoispesäkattila,
kun tarkoitin sitä VAIHTOPOLTTOKATTILAA.
Siitä oli kuitenkin kokoajan kyse.
Niin lähinnä tarkoitin periaateetta puukattila-sähkövstus varaajassa, kaikki savat sitten mielensä mukaan valita ne komponentit. Puun hinnastakin tietenkin riippuu, meikäläisen tapauksessa(oma metsä) puu on hyvinkin edullista, varmaankin 2-3 centtiä/kWh.Kunnon aurinkokerääjätkään eivät ole ilmaisia. Usein, jos on halvat käyttökustannukset, on kalliit pääomakustannukset. Kun puukattilaa käytetään varaavassa järjestelmässä, siinä pitää olla tehoa ja riittävän suuri tulipesä, muuten pakkasella nuukalla miehellä ilta menee lämmityshommissa.Esim. tuo tyrkyllä oleva Rica 18 on auttamattoman tehoton varaajan viedessä kovalla pakkasella, lähes puolet pannun tehosta hukkuu talon lämmittämiseen ja toisella puolella sitten yritetään ladata varaajaa.
Nyt hyppäät väärästä mäestä :=)
Vaihtopolttokattilan yläosassa on erillinen käänteispalopuukattila ja alaosassa erillinen öljy tai pelletkattila.
Kaksoispesäkattilat on aivan toinen juttu.
.. olisi ihan hyvä jos kattilan ja varaajan saisi mitoitettua oikein lämmitettävään alaan nähden.
Omakohtaista kokemusta on esim. 1800 litran varaaja n:250 neliön talossa. No, liian pienihän se on, olis vaan pitäny laittaa isompi.
Kovilla pakkasilla sen sitten huomaa, kun lämmityskerrat vaan lisääntyy vuorokaudessa..
Mikäli tila ei riitä sopivan varaajan laittamiseen, niin silloin kannattaa harkita esim. ilman varaajaa toimivaa alapalokattilaa.
Kattilan varastopesässä energia menee paljon pienempään tilaan kuin vesivaraajassa.
Palamispuhtaus ei luonnollisesti ole niin hyvä kuin varaajasysteemissä.
Mutta niinhän se tahtoo usein olla, että ei kaikkeä hyvää saa samaan pakettiin ;-)
Niinhän se olisi, mutta kun yleensä nämä viritykset laitetaan jälkeenpäin tulee vastaan tilan puute, ja yleensä ei mahdu. Ja tulee se huonompi vaihtoehto eli pöntöstä tulee helposti liian pieni tommonen alle kuutioinen. Itse en saanut edes öljysäiliötilasta apua kun se on ulkorakennuksessa (1500L Liplast) ja joudun käyttämään talvilaatua.Silloin kun viimeksi ostin öljyä se oli halpaa, nyt ei uskalla edes kysyä hintaa.
Öljylämmitys toimii iselläni vain silloin kun
olemme kauemmin poissa talviaikaan. Muina aikoina
tuleekin lämmitys aurinkokerääjästä.Niin puitahan
siellä pannussa muuten poltetaan. Nyt olen aikeissa vaihtaa vanhan kaksoispesäkattilan
vastaavalla periaatteela toimivaan uudentekniikan ja paremman hyötysuhteen pannuun ja pannuhuone on tyypillinen omakotitalon pannuhuone 180x140. jonka tilasta osan jo vie varaan pääty joka työntyy osin pannuhuoneeseen.
(sijoitettu pienentäen saunaa).
Muut kuten varaaja,laddomat ym.vermeet ovat uusia.
Nyt pitäis vaihtaa yli kolmekymmentävuotta vanha
Jämä Miniter uuteen, mutta ei pelkkään puukattilaan.
Vaan minulla on tuo kattila ilman plussaa eli pienempi vesitila (225L) ja 500 litran varaaja yhdistettynä kattilaan Grunfossin kiertopumpulla. Ensin oli tarkoitus laittaa plussa, mutta sitten pidimmme vanhan varaajan, lvi-liike vaan pisti entisen vapaakierron sijaan pumpun.
Kesällä (huhtikuu-syyskuu)lämmitän puilla ilman varaajaa kerran päivässä puoli pesällistä. Ei vie paljoa aikaa eikä kulu puita juuri ollenkaan. Nyt saa lämmittää tosissaan, nimittäin puupuolen teho ei ole kaksinen ja puuta kuluu, jotta saa varaajan lämpimäksi. Jos varaajassa alalämpö noin 65, niin kattila laskee noin 50 asteeseen ehkä 7 tunnissa, jos pakkasta alle 10 astetta.
Eli laitan suosiolla yöksi öljylle (tietysti varaajan sulut kiinnin ja varaajan ja kattilan välinen pumppu seis.) Muuten joutisi yöllä käymään pannuhuoneessa.
Nyt kun tietää enemmän systeemistä, on mieleen tullut laitattaa kattilan ja varaajan väliin jokin latausautomatiikkasysteemi. Voisi helpottaa lämmitystä ja latausta. Pelkkä pummpu on karvalakkihommaa.
Montako pesällistä yleensä joudut polttelemaan puita,kunnes lämmöt saat varaajassa riittävän korkealle ja käynnistyykö pumppu automaattisesti lämpöjen noustessa vai heti laitat pumpun päälle kun alat puita polttelemaan.
Pidä mieluummin pienivesitilainen kattila sillä,lämmität turhaan suurta vesitilaa,
pienestä lähtee lämminvesi nopeammin varaajaan kuin suuresta vesitilasta. Hanki mieluummin suurempi varaaja 1000-1500 L (jos saat sen johonkin mahtumaan)ja jos ajattelet
uusia pannun niin suosittelen Rican Atmosta DC18SP siinä on vesitila vain 78L. Varaajan ja kattilan väliin latauspumppu.Tällä konstilla säästät puita. Sen lisäksi 2-3 aurinkokerääjää
katolle ja kierukka varaajan alaosaan, tulee vielä noin puolenvuoden lämmitys/lämminkäyttövesi kaupanpäälle ILMAISEKSI.
Näin ainakin minulla toimii ja olen ollut enemmän kuin tyytyväinen.
Menes tuonne rica.fi sivuille.En ole mikään ko.
firman mainosmies, mutta nyt on omakohtaista kokemusta toimivasta järjestelmästä.