Myöhässä vai ei?

Triina

Talvi, siis lumi ja pakkanen, tulivat nopsemmin kuin olin kuvitellut.... Tulppaanien, skillojen ja kevättähtien sipulit jäivät istuttamatta. Viivyttelin niiden kanssa, kun oli niin pitkään lämmintä.
Nyt toivon, että lumi ja maa vielä sulavat, että voin palata puutarhahommiin! Mutta jos niin ei käy, niin onkohan viisaampaa istuttaa ne ruukkuihin ja siirtää ulos talveksi (jolloin ne kai kukkisivat ruukuissa ensi keväänä), vai säästää sipuleina seuraavaan syksyyn, vai kuivuvatko ne silloin pilalle?

3

542

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lumen alla

      Meillä ainakin maa on vielä sula, vaikka lunta onkin paksu kerros! Eli käyppä testaamassa(ellet ole sitä jo tehny), et lapioit lumen syrjään sieltä mihin ajattelit sipulit istuttaa, josko maa oliskin vielä sulana. Käsittääkseni siitä ei ole mitään haittaa, että tässä vaiheessa vielä sipulit maahan laittaa. Tosin eivät enää juurru, juurtuminen siirtyy ensi kevääseen ja sen takia kukintakin voi vähän myöhästyy normaalista. :)

    • alesipulit

      Lumi on todella hyvä eriste maan routaantumiselle.
      Meillä täällä 1a:lla ei ole lunta enää eikä maakan ollut yhtään jäässä kun eilen istutin alesipulini.
      Pienessä roudassakin saa kangella sopivan reiän ja pussista multaa sipulin päälle.

      Älä ainakaan syksyyn säästä, silloin sinulla on kasa kuivia kuoria jälellä

    • Triina

      Lumi suli pois, tuli aurinkoinen marraskuun päivä ja sain tulppaanit, skillat ja kevättähdet multaan. Hieno juttu. Samalla harvensin vähän tiheitä kurjenmiekkajuurakoita, koska niiden kukinta ei viime vuonna onnistunut.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5587
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2046
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      118
      1639
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1603
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      988
    Aihe