Canesten vai Gyno-Daktarin?

kumpaa suosittelette? Mulla todettiin tänään kolmella plussalla hiivatulehdus ja menen illalla apteekkiin. Kumpi olisi parempi/tehokkaampi?
46145
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

lähinnä "makukysymys" kumpaa haluaa käyttää. canestenissa on saatavana yhden päivän hoito 500mg:lla puikolla ja on ns. "kuiva puikko" ja gyno-daktarin on kolmen päivän hoito á 400mg:n puikko ja on ns. "rasvainen puikko". eli toisin sanoen: jos limakalvot kovin ärtyneet ja kuivat niin itse ainakin on tuonut helpotusta nopeammin tuo daktarin koska puikko on rasvaisempi koostumukseltaan ja "voitelee" limakalvoja tehokkaammin. mutta kumpikin sen hiivan parantaa. daktarin taisi olla muistaakseni pari euroa halvempaa kuin canesten.

Äänestä
  • mulla semmone muistikuva että gynodaktarinia ei suositella r.oleville, mutta kysy se apteekista. Ja sitä asetinta ei saa käyttää, laitat vaan sormella. Itsellä kans vähä kutissu ja nyt muutaman 3 pv käyttäny, ni kutina hävis.

    Äänestä

  • ***** kirjoitti:

    mulla semmone muistikuva että gynodaktarinia ei suositella r.oleville, mutta kysy se apteekista. Ja sitä asetinta ei saa käyttää, laitat vaan sormella. Itsellä kans vähä kutissu ja nyt muutaman 3 pv käyttäny, ni kutina hävis.

    itse asiassa on juurikin se lääke, minkä lääkärikin on reseptillä mulle laittanut useamman kerran. muistaakseni se oli trosydia kun ei raskausaikana suositella, johtunee varmaan siitä ettei kokemuksia siitä ole niin paljon kuin daktarinista ja canestenista.

    Äänestä

  • daktarinia... kirjoitti:

    itse asiassa on juurikin se lääke, minkä lääkärikin on reseptillä mulle laittanut useamman kerran. muistaakseni se oli trosydia kun ei raskausaikana suositella, johtunee varmaan siitä ettei kokemuksia siitä ole niin paljon kuin daktarinista ja canestenista.

    apteekista hakemassa canesten 200mg eli sen 3 pvän satsin. Olisin ottanut sen yhden päivän satsin muta apteekkari oli sitä mieltä että kannattaa ottaa toi 3pvän satsi ettei tule liian iso pitoisuus tuonne alapäähän kerralla. Uskoin sit sen ja ostin miedompaa ja pitemmän kuurin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hiivaan... kirjoitti:

kumpaa suosittelette? Mulla todettiin tänään kolmella plussalla hiivatulehdus ja menen illalla apteekkiin. Kumpi olisi parempi/tehokkaampi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu