satulinna

RTL

Jarin satulinna voitti kaikkien aikojen iskelmä- tittelin. pistäkääs sitten haukkujat paremmaksi,

8

986

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Annika@

      Onko Jari tehnyt sen laulun vai ? Kunnia kuuluu Jukka Kuoppamäelle.

      • RTL

        Jukka Kuoppamäki yhtä suosittu kun Jari? Kaikki tajuaa ettei siitä olisi tullut suosittu Kuoppamäelle. Jari on huippusuosittu.


      • nih!
        RTL kirjoitti:

        Jukka Kuoppamäki yhtä suosittu kun Jari? Kaikki tajuaa ettei siitä olisi tullut suosittu Kuoppamäelle. Jari on huippusuosittu.

        "Satulinna" - biisi nimenomaan teki Jarista suositun eli kunnia kuuluu Kuoppamäelle.


      • RTL
        nih! kirjoitti:

        "Satulinna" - biisi nimenomaan teki Jarista suositun eli kunnia kuuluu Kuoppamäelle.

        Mää annan kaiken kunnian jarille. Ilman Jarii ei olisi suosiota. Jarilla on kaikki biisit täydellisiä. Ja ainoota iskelmää jota määkin kuuntelen.Nyt remppaan nightwishin sivareille. Kadehtikaa jarii entistä enemmän kun on syytä. Suukkoja jarille Riittikseltä.


    • todella

      Kammottava biisi, pelkkää imelää lässytystä. On mulla pari Jarin levyä ja toi on eräällä ja aina hyppään sen yli kun kuuntelen. Ihan kamala. Eikä voitto kerro parasta biisiä, vaan vain sen että Sillinpään fanit ovat olleet ahkeria.

    • kaikkien aikojen kauhelma

      Kaikkien aikojen iskelmä-äänestys on vain eräänlainen Ylen gallup nykyisestä kevyen musiikin kuulijakunnasta, eikä siitä kannata paljon porua pitää. Tarkoituksena on aktivoida kuuntelijoita , mutta äänestystavat suosivat nuorempaa kuuntelijapolvea ja lopputulos on sen mukainen. Tiedän useita radiokuuntelijoita joilta tekstiviestin lähettäminen ei onnistu, netin käytöstä puhumattakaan. Kirjeen tai postikortin lähettäminen jää usein tekemättä, varsinkin silloin, kun tiedossa ei ole palkintojen jakoa.

      Jokaisella ikäpolvella on omat suosikkinsa ja siitä syystä ajatus kaikkien aikojen iskelmästä ei ole realistinen, eikä äänestyksen lopputulosta kannata ottaa vakavasti. Tällä tavalla saadaan vain äännestykseen osallistuneiden tämänhetkinen mielikappale selville. Ensi vuonna kärjessä on taas toinen iskelmä.

      Suuri yleisö tai pitäisikö sanoa tavikset suosivat vain laulettua musiikkia, mutta onpa kärkijoukkoon eksynyt myös Säkkijärven polkka. Itse sävellys ei näyttele niin suurta osaa kuin sanoitus, esimerkkinä Unto Monosen Satumaa. Hänellä on monta paljon parempaa sävellystä kuin edellämainittu monotoninen jumputus hirveine välisoittoineen, mutta viis niistä, tavis kuuntelee vain sanoja. Kuoppamäki osui naulan kantaan lähes samannimisellä kappaleella. Kuulun siihen musiikinharrastajien ryhmään, joka osaa kuunnella myös säestystä ja sovitusta. Tässäkin äänityksessä Sillanpää selviää lauluosuudesta kunnialla, mutta hänellä ei vielä siinä vaiheessa ollut varaa vaatia täyttä orkesteria taakseen. Tusinatavarana tehty sovitus ja konetausta aataminaikaisella klenkkaavalla beatkompilla saa meikäläisen välittömästi vaihtamaan kanavaa.

      • Aleksandra

        Ylen Radio Suomessa on menossa samanlainen äänestys, mutta sen tulos ei ole vielä ratkennut. Tässä oli kyse Iskelmän äänestyksestä, jonka tulos selittyy osin siitä, että ehdokkaissa oli paljon viime vuosien hittejä, niitä, jotka muutenkin soivat paljon Iskelmässä (mm. Mä putoan, joka tuli toiseksi tässä äänestyksessä).

        Sinänsä kaikki "kaikkien aikojen parhaan" metsästykset ovat aika naurettavia, koska aikahan sen vasta ratkaisee, mikä kestää kuuntelemista vielä 50 vuoden päästäkin. Samanlaisia harrastetaan myös elokuvapuolella, joskin siellä sanansa saavat sanoa kriitikot, joiden maku tunnetusti eroaa katsojien mausta.

        Minusta olisi ollut mielenkiintoisempaa, jos olisi saanut äänestää vapaasti mitä tahansa suomeksi laulettua, viimeisten 60 vuoden aikana tehtyä kappaletta (laulettua siksi, että kyse oli ISKELMÄSTÄ, joka jo määritelmällisesti on LAULETTU). Toinen vaihtoehto olisi ollut äänestyttää eri vuosikymmenien äänityksistä erikseen ja sitten näistä eniten ääniä saanut olisi nimetty voittajaksi.

        Toisaalta, ei näitä kannata niin vakavasti ottaa, viihdettähän ne vain ovat ja Iskelmä sai mainiosti yhden viikonlopun ohjelma-ajan täyteen noilla 300 kappaleellaan. Valitettavan vähän siellä vain oli klassikkoja, Olavi Virtaa, Laila Kinnusta tai Toivo Kärjen sävellyksiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      122
      10781
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      109
      6166
    3. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      47
      5326
    4. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      123
      5268
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      68
      4306
    6. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      102
      4186
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      51
      3771
    8. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      21
      3708
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      13
      3456
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      75
      3034
    Aihe