kovalevystä kysymys, pliis voitteko auttaa en tajuu. :/

mun pitäis ostaa lisää muistia koneelle ja meinasin että ulkoinen kovalevy olisi kiva mutta en tiedä käykö mikä tahansa kovalevy koneeseen kuin koneeseen vai onko se luokiteltu kaikkiin? (itelläni on compaq presario, et jos voisitte kertoo jos ne on luokiteltu?)
1259
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

USB käy periaatteessa kaikkiin koneisiin (MAC-koneista en tiedä), koska kaikissa koneissa on USB(2). Firewire käy koneisiin jossa se on. Ilmeisesti sinunkin koneessa on?
http://fi.wikipedia.org/wiki/FireWire
Muuten koneen merkillä tai muilla ominaisuuksilla ei ole väliä.
Kolmas vaihtoehto on verkkolevy, joka on kalliimpi ja kytketään LAN:iin eli kotiverkkoon.
Siinä data kulkee maksimissaan kotiverkkosi nopeudella 10 tai 100 Mb/s (onko 1000 jo käytössä jollain?)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tintsu kirjoitti:

mun pitäis ostaa lisää muistia koneelle ja meinasin että ulkoinen kovalevy olisi kiva mutta en tiedä käykö mikä tahansa kovalevy koneeseen kuin koneeseen vai onko se luokiteltu kaikkiin? (itelläni on compaq presario, et jos voisitte kertoo jos ne on luokiteltu?)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu